14.2.2012 0 Comments

V SR sú ceny na internete menšie a v obchodoch vyššie, ako je priemer EÚ

Na Slovensku, ale tiež v Českej republike a Maďarsku sú ceny v internetových obchodoch nižšie a v kamenných obchodoch zasa vyššie, ako je priemer Európskej únie. Dokázal to prieskum agentúry Civic Consulting pre Európsku komisiu, z ktorého tiež vyplýva, že škála ponuky e-shopov je priemerne 2,5x väčšia ako u veľkých kamenných predajcov.

„Že je v SR vyššia cenová hladina ako v mnohých štátoch EÚ, je všeobecne známe, rovnako ako to, že na internete sú ceny nižšie než v klasických obchodoch. Potešujúce však je, že z prieskumov vyplynulo, že ceny na slovenskom internete sú nižšie, ako je priemer EÚ a preto sú evidentne pre slovenských spotrebiteľov výhodnejšie.", upozorňuje Jitka Součková, marketingová riaditeľka HEJ.sk.

Prieskum tiež dokázal, že zatiaľ čo na Slovensku, Maďarsku a v Českej republike boli na danej vzorke produktov ceny na internete nižšie a ceny v kamenných predajniach vyššie, než je priemer EÚ, tak ceny vo Veľkej Británii a v Poľsku boli u oboch typov predajcov nižšie a naopak vo Švédsku, Dánsku a Rumunsku vyššie.

Tieto fakty potvrdzujú aj dáta popredného slovenského internetového obchodu HEJ.sk. „Ceny na www.hej.sk sú v mnohých prípadoch aj o 50% nižšie ako odporúčané maloobchodné ceny, za ktoré sa často tovar ponúka v kamenných predajniach.", hovorí Jitka Součková.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že veľa zákazníkov (18%) hľadá informácie o produkte a cenách v kamenných predajniach, aby následne nakúpili online. Opačný postup, teda informácie online-nákup offline, je tiež bežný, využíva ho priemerne 15% nakupujúcich.

Podľa štúdie minie v Slovenskej republike na internete 201 - 500 € ročne 33% ľudí (priemer EÚ 27%) a 501 - 1000 € 19%, rovnako ako priemer EÚ. Priemerný ročný internetový účet v Slovenskej republike je 556 eur, pričom medián je 300 eur. Priemer EÚ je 939 eur a medián je 439 eur.

V EÚ zákazníci najčastejšie platia kartou (63%), nasledujú online platby (36%), bankový prevod (31%) a dobierka (20%), v SR zákazníci najčastejšie využívajú dobierku (71%), bankový prevod (53%), platobné karty (35%) a online platby (15%).

V cudzine nakupuje online až 59% Slovákov, Čechov len 19%, priemer EÚ je 32 %. Slováci najviac nakupujú v ČR (59%), Nemecku a Veľkej Británii (15%) a Česi pre online nákup v zahraničí volia najčastejšie Nemecko (24%) a USA (23%). Z hľadiska cezhraničných nákupov v rámci celej EÚ spotrebitelia najčastejšie volia Nemecko (27%), Veľkú Britániu (24%) a USA (23%).

Prieskum realizovala agentúra Civic Consulting pre Európsku komisiu v 27 krajinách Európskej únie. Cenové porovnanie robila v 17 krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá