Image
2.10.2012 0 Comments

V Portugalsku je zdieľanie chráneného obsahu legálne, v Japonsku zaň hrozia prísne tresty

acapor-boxes.jpg Minulý rok portugalské protipirátske združenie ACAPOR doručilo na generálnu prokuratúru 2000 IP adries, ktoré sa používali na nelegálne zdieľanie autorsky chráneného obsahu. Podľa rozhodnutia generálneho prokurátora, zverejneného minulý týždeň, používatelia týchto IP adries nebudú obžalovaní. V zdôvodnení sa tvrdí, že zdieľanie diel chránených autorským zákonom na osobné, nekomerčné použitie nie je v rozpore so zákonom. Navyše IP adresa nie je dostatočný dôkaz na identifikáciu osoby.

„Z právneho hľadiska, ak vezmeme do úvahy, že používatelia týchto sietí zároveň sťahujú aj zdieľajú súbory, ide o správanie v medziach zákona, aj keď používatelia zdieľajú naďalej po dokončení sťahovania," píše sa v zdôvodnení rozhodnutia. Právo na vzdelanie, kultúru a slobodu prejavu na internete by sa nemalo obmedzovať, ak ide o porušenie autorského práva na nekomerčné účely.

Šéf ACAPOR je rozhodnutím štátneho zastupiteľstva sklamaný. „Osobne si myslím, že štátne zastupiteľstvo našlo spôsob, ako prispôsobiť právo svojmu záujmu - nie je totiž v jeho záujme posielať 2000 listov, vypočúvať 2000 ľudí a preskúmať 2000 počítačov," povedal Pereira.

Zdá sa, že oveľa pracovitejší sú Japonci. Tam bol totiž schválený zákon, podľa ktorého bude trestne stíhaný každý používateľ, ktorý si nelegálne stiahne čo i len jednu skladbu. Hoci sa takéto konanie považovalo za nezákonné už od roku 2010, doteraz nebolo sankcionované. V budúcnosti však zaň bude hroziť dvojročné väzenie alebo pokuta vo výške 2 miliónov jenov (25 700 dolárov). Zákon bol schválený v júni a v týchto dňoch vstupuje do platnosti. Kritici však tvrdia, že zákon by sa mal naďalej sústreďovať predovšetkým na ľudí, ktorí takýto obsah dávajú k dispozícii. Za nelegálne zdieľanie autorsky chránených videí, filmov či hudby hrozí v Japonsku až 10 rokov väzenia alebo pokuta 10 miliónov jenov.

Japonský hudobný trh je po USA druhý najväčší na svete. Za sprísnenie trestov lobovala Asociácia nahrávacieho priemyslu Japonska. Podľa štúdie z roku 2010 totiž majú ľudia v tejto krajine stiahnutých asi 4,36 miliardy pirátskych hudobných súborov a videí.

Zdroj: torrentfreak.com
bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá