Image
23.1.2013 0 Comments

V Nemecku štartujú platby z mobilu na mobil. Funguje to aj bez NFC.

telefonica_germany.jpg Spoločnosť Telefónica oznámila, že ľudia v Nemecku budú môcť od polovice februára vykonávať platby medzi mobilnými telefónmi.

Takzvané platby z mobilu na mobil umožňujú prevádzať peniaze medzi telefónmi pomocou aplikácie Mpass, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS a Android. Peniaze možno z telefónu na telefón zasielať jednoduchým zadaním telefónneho čísla, uviedol hovorca Telefónicy Ralf Opálka. Vďaka Mpass používatelia môžu vykonávať bezpečné transakcie bez toho, aby museli zdieľať citlivé dáta. Prevádzaná suma sa im zrazí z kreditu alebo ju používateľ zaplatí pri svojom mesačnom zúčtovaní. „Službu budú môcť používať všetci, ktorí si ju zaregistrujú a majú nemecké telefónne číslo," dodal Opálka s tým, že používatelia nebudú musieť byť iba zákazníkmi Telefónicy.

Na odoslanie peňazí pomocou Mpass sa používateľ prihlási do služby, zadá telefónne číslo, na ktoré chce peniaze previesť, spolu so sumou a správou, ktorá vysvetľuje účel platby. Prevod peňazí je úplne bezplatný. Mpass je spoločný projekt spoločností O2, Vodafone a Deutsche Telekom. V septembri minulého roka Telefónica predstavila aj bezkontaktné platby pomocou technológie NFC. Technológia NFC však nie je potrebná na to, aby používatelia mohli vykonávať platby medzi telefónmi. „Platby pomocou Mpass možno vykonávať v obchodoch po celom svete, pretože využívame sieť PayPass," dodal Opálka. K PayPassu je pripojených po celom svete okolo 500 000 obchodov, z toho 100 000 len v Európe.

Prevádzanie peňazí medzi telefóny zaznamenalo veľký úspech v rozvojových krajinách v Afrike pre nedostatočnú infraštruktúru. V týchto krajinách sa väčšina transakcií vykonáva pomocou SMS alebo protokolu USSD, ktorý umožňuje dvojstranný prenos dát. V Európe sa okrem prevodov peňazí medzi telefónmi rozširuje hlavne NFC. Telefónica predstavila v roku 2012 vo Veľkej Británii O2 peňaženku, ktorá používateľom umožňuje vykonávať bezkontaktné platby pomocou telefónov v obchodoch. A Telefónica plánuje v blízkej budúcnosti začať O2 peňaženku testovať i v Nemecku. Používatelia v Nemecku sa budú môcť na testovanie O2 peňaženky bezplatne zaregistrovať.

Operátori predpokladajú, že im mobilné platby v budúcnosti budú generovať zisk. „Operátori si uvedomujú, že musia svoj biznis rozšíriť mimo tradičných textových správ a hovorov," povedal analytik CCS Insight Digantam Durung. V súčasnosti sú však mobilné platby skôr prostriedkom na to, aby sa operátori zviditeľnili a získali viac lojálnych zákazníkov. Pretože trh s mobilnými platbami je relatívne mladý a operátori na rozdiel od spoločností vydávajúcich kreditné karty neúčtujú poplatok za transakciu, Gurung nepredpokladá, že by príjmy z týchto platieb mali v blízkej budúcnosti tvoriť väčšiu časť príjmov operátorov.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá