Image
23.1.2013 0 Comments

V Nemecku štartujú platby z mobilu na mobil. Funguje to aj bez NFC.

telefonica_germany.jpg Spoločnosť Telefónica oznámila, že ľudia v Nemecku budú môcť od polovice februára vykonávať platby medzi mobilnými telefónmi.

Takzvané platby z mobilu na mobil umožňujú prevádzať peniaze medzi telefónmi pomocou aplikácie Mpass, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS a Android. Peniaze možno z telefónu na telefón zasielať jednoduchým zadaním telefónneho čísla, uviedol hovorca Telefónicy Ralf Opálka. Vďaka Mpass používatelia môžu vykonávať bezpečné transakcie bez toho, aby museli zdieľať citlivé dáta. Prevádzaná suma sa im zrazí z kreditu alebo ju používateľ zaplatí pri svojom mesačnom zúčtovaní. „Službu budú môcť používať všetci, ktorí si ju zaregistrujú a majú nemecké telefónne číslo," dodal Opálka s tým, že používatelia nebudú musieť byť iba zákazníkmi Telefónicy.

Na odoslanie peňazí pomocou Mpass sa používateľ prihlási do služby, zadá telefónne číslo, na ktoré chce peniaze previesť, spolu so sumou a správou, ktorá vysvetľuje účel platby. Prevod peňazí je úplne bezplatný. Mpass je spoločný projekt spoločností O2, Vodafone a Deutsche Telekom. V septembri minulého roka Telefónica predstavila aj bezkontaktné platby pomocou technológie NFC. Technológia NFC však nie je potrebná na to, aby používatelia mohli vykonávať platby medzi telefónmi. „Platby pomocou Mpass možno vykonávať v obchodoch po celom svete, pretože využívame sieť PayPass," dodal Opálka. K PayPassu je pripojených po celom svete okolo 500 000 obchodov, z toho 100 000 len v Európe.

Prevádzanie peňazí medzi telefóny zaznamenalo veľký úspech v rozvojových krajinách v Afrike pre nedostatočnú infraštruktúru. V týchto krajinách sa väčšina transakcií vykonáva pomocou SMS alebo protokolu USSD, ktorý umožňuje dvojstranný prenos dát. V Európe sa okrem prevodov peňazí medzi telefónmi rozširuje hlavne NFC. Telefónica predstavila v roku 2012 vo Veľkej Británii O2 peňaženku, ktorá používateľom umožňuje vykonávať bezkontaktné platby pomocou telefónov v obchodoch. A Telefónica plánuje v blízkej budúcnosti začať O2 peňaženku testovať i v Nemecku. Používatelia v Nemecku sa budú môcť na testovanie O2 peňaženky bezplatne zaregistrovať.

Operátori predpokladajú, že im mobilné platby v budúcnosti budú generovať zisk. „Operátori si uvedomujú, že musia svoj biznis rozšíriť mimo tradičných textových správ a hovorov," povedal analytik CCS Insight Digantam Durung. V súčasnosti sú však mobilné platby skôr prostriedkom na to, aby sa operátori zviditeľnili a získali viac lojálnych zákazníkov. Pretože trh s mobilnými platbami je relatívne mladý a operátori na rozdiel od spoločností vydávajúcich kreditné karty neúčtujú poplatok za transakciu, Gurung nepredpokladá, že by príjmy z týchto platieb mali v blízkej budúcnosti tvoriť väčšiu časť príjmov operátorov.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá