Image
29.5.2014 0 Comments

V Košiciach vypukne už 5. ročník súboja robotov

RBA_Roboticky_Battle2.jpg RBA (Robotický Battle na Alejovej) je názov súťaže pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem o robotiku. Cieľom súťaže, ktorá sa zrodila práve na Gymnáziu na Alejovej 1 v Košiciach, je popularizácia robotiky a informatiky v školách. Tento rok sa uskutoční už jeho 5. ročník.

V piatok 30. mája 2014 sa v tamojšej telocvični stretne 27 tímov zo základných a stredných škôl z celého Slovenska. Projekt sa realizuje vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko a v spolupráci s Nadáciou Ekopolis v rámci programu O2 ThinkBig a združením Košice IT Valley.

Tímy budú súťažiť už tradične v troch kategóriách. V prvej kategórii Vlastný model - model z praxe je úlohou je postaviť čo najzaujímavejší model s ľubovoľnou tematikou, ktorý však musí zaujať porotu. Hodnotí sa vzhľad, konštrukcia, kreativita, funkčnosť, ale aj program a vlastná práca.

Druhá kategória, nazvaná RobotSolve, kladie pred súťažiacich úlohu postaviť model, ktorý spĺňa vopred stanovené podmienky podľa konkrétneho zadania. Napríklad vlani bolo úlohou zmierniť dôsledky rádioaktivity, v roku 2012 zabrániť povodniam a minimalizovať ich následky. Tohtoročné zadanie má názov Zlatá horúčka a súťažiaci budú musieť vyriešiť všetky problémy, ktoré sa v bani vyskytli. Pre najšikovnejších je pripravená aj bonusová časť úlohy, ktorú sa však dozvedia až na súťaži, ale jej zrealizovaním môžu získať ďalšie body.

V tretej kategórii Racing treba skonštruovať čo najrýchlejšie a najobratnejšie robotické auto, ktoré bude schopné zdolávať rôzne prekážky na trati. Celá kategória má formu pretekov a vyhráva družstvo, ktoré prejde originálnu trať za najkratší čas a splní pri tom všetky podmienky. Pri tejto kategórii sa bude samostatne hodnotiť aj technické zhotovenie modelu.

Súťaž pozostáva z kvalifikačných jázd a pretekov, kde budú viacerí súťažiaci štartovať súčasne. Podľa pravidiel robot môže, ale nemusí byť autonómny. Diaľkové ovládanie robota je povolené.

Viac informácií nájdete na www.robotickybattle.tk.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá