Image
23.4.2014 0 Comments

V Holandsku už testujú prvú „inteligentnú” diaľnicu budúcnosti, ktorá v noci svieti zadarmo

Blesk_tit_Dialnice.jpg O holandskom projekte inteligentných diaľnic sme vás informovali už pred rokom. V blízkosti Amsterdamu sa už začalo testovanie približne 500-metrového úseku, kde je pouličné osvetlenie nahradené inovatívnou technológiou.

Prvá „inteligentná diaľnica" je vybavená fotoluminiscenčnými pásikmi, ktoré sa „nabíjajú" denným svetlom. Súvislé i prerušované čiary potom v noci vyžarujú svetlo a pomáhajú vodičom pri orientácii. Luminiscencia vydrží asi osem hodín, čo je dosť dlho na to, aby svetlo slúžilo vodičom takmer celú noc. Ide o spoločné dielo interaktívneho umelca Daana Roosegaardeho a spoločnosti Heijmans Infrastructure.

Blesk_dialnica.jpg

V pláne sú aj rôzne svietiace informačné značky na vozovke. Napríklad počas mrazivých nocí budú na povrchu diaľnice svietiť obrovské snehové vločky, upozorňujúce vodičov na možnosť poľadovice (až kým ich neprikryje padajúci sneh).

Blesk_1_dialnica.jpg

Ďalšie plány sa týkajú integrovaného osvetlenia napájaného veternou energiou, ktoré by svietilo iba vtedy, ak okolo prechádzajú autá. Práve dynamickým tlakom vzduchu vyvolaným prechádzajúcimi autami by boli poháňané malé veterné ružice inštalované na okraji cesty.

Blesk_2_dialnica.jpg

„Zaráža ma, že míňame miliardy na konštrukciu, výskum a vývoj ekologických automobilov, no cestám, ktoré sú určujúce pri tom, ako naša krajina vyzerá, sa tento proces úplne vyhýba," povedal Roosegaarde v rozhovore pre BBC.

Video: studioroosegaarde.net

Zdroj: engadget.com

studioroosegaarde.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá