Image
23.4.2014 0 Comments

V Holandsku už testujú prvú „inteligentnú” diaľnicu budúcnosti, ktorá v noci svieti zadarmo

Blesk_tit_Dialnice.jpg O holandskom projekte inteligentných diaľnic sme vás informovali už pred rokom. V blízkosti Amsterdamu sa už začalo testovanie približne 500-metrového úseku, kde je pouličné osvetlenie nahradené inovatívnou technológiou.

Prvá „inteligentná diaľnica" je vybavená fotoluminiscenčnými pásikmi, ktoré sa „nabíjajú" denným svetlom. Súvislé i prerušované čiary potom v noci vyžarujú svetlo a pomáhajú vodičom pri orientácii. Luminiscencia vydrží asi osem hodín, čo je dosť dlho na to, aby svetlo slúžilo vodičom takmer celú noc. Ide o spoločné dielo interaktívneho umelca Daana Roosegaardeho a spoločnosti Heijmans Infrastructure.

Blesk_dialnica.jpg

V pláne sú aj rôzne svietiace informačné značky na vozovke. Napríklad počas mrazivých nocí budú na povrchu diaľnice svietiť obrovské snehové vločky, upozorňujúce vodičov na možnosť poľadovice (až kým ich neprikryje padajúci sneh).

Blesk_1_dialnica.jpg

Ďalšie plány sa týkajú integrovaného osvetlenia napájaného veternou energiou, ktoré by svietilo iba vtedy, ak okolo prechádzajú autá. Práve dynamickým tlakom vzduchu vyvolaným prechádzajúcimi autami by boli poháňané malé veterné ružice inštalované na okraji cesty.

Blesk_2_dialnica.jpg

„Zaráža ma, že míňame miliardy na konštrukciu, výskum a vývoj ekologických automobilov, no cestám, ktoré sú určujúce pri tom, ako naša krajina vyzerá, sa tento proces úplne vyhýba," povedal Roosegaarde v rozhovore pre BBC.

Video: studioroosegaarde.net

Zdroj: engadget.com

studioroosegaarde.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá