Image
23.4.2014 0 Comments

V Holandsku už testujú prvú „inteligentnú” diaľnicu budúcnosti, ktorá v noci svieti zadarmo

Blesk_tit_Dialnice.jpg O holandskom projekte inteligentných diaľnic sme vás informovali už pred rokom. V blízkosti Amsterdamu sa už začalo testovanie približne 500-metrového úseku, kde je pouličné osvetlenie nahradené inovatívnou technológiou.

Prvá „inteligentná diaľnica" je vybavená fotoluminiscenčnými pásikmi, ktoré sa „nabíjajú" denným svetlom. Súvislé i prerušované čiary potom v noci vyžarujú svetlo a pomáhajú vodičom pri orientácii. Luminiscencia vydrží asi osem hodín, čo je dosť dlho na to, aby svetlo slúžilo vodičom takmer celú noc. Ide o spoločné dielo interaktívneho umelca Daana Roosegaardeho a spoločnosti Heijmans Infrastructure.

Blesk_dialnica.jpg

V pláne sú aj rôzne svietiace informačné značky na vozovke. Napríklad počas mrazivých nocí budú na povrchu diaľnice svietiť obrovské snehové vločky, upozorňujúce vodičov na možnosť poľadovice (až kým ich neprikryje padajúci sneh).

Blesk_1_dialnica.jpg

Ďalšie plány sa týkajú integrovaného osvetlenia napájaného veternou energiou, ktoré by svietilo iba vtedy, ak okolo prechádzajú autá. Práve dynamickým tlakom vzduchu vyvolaným prechádzajúcimi autami by boli poháňané malé veterné ružice inštalované na okraji cesty.

Blesk_2_dialnica.jpg

„Zaráža ma, že míňame miliardy na konštrukciu, výskum a vývoj ekologických automobilov, no cestám, ktoré sú určujúce pri tom, ako naša krajina vyzerá, sa tento proces úplne vyhýba," povedal Roosegaarde v rozhovore pre BBC.

Video: studioroosegaarde.net

Zdroj: engadget.com

studioroosegaarde.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá