Image
3.9.2014 0 Comments

V EÚ začal platiť zákaz výkonnejších vysávačov, limitný výkon klesne na 900 W

europska komisia.jpg Tento týždeň vstúpila do platnosti nová regulácia Európskej komisie č. 666/2013 zakazujúca výrobu a dovoz vysávačov, ktorých spotreba presahuje 1600 wattov. Nové pravidlá týkajúce sa príkonu sú už platné pre žiarovky, televízory, práčky a chladničky. Regulácia je zameraná na zlepšenie energetickej účinnosti. Súčasné modely vysávačov majú priemernú spotrebu asi 1800 wattov. Od roku 2017 by sa mali limity ďalej znížiť, a to na 900 wattov.

Nové pravidlá sa vzťahujú len na nové modely uvádzané na trh. Podľa údajov získaných od medzinárodných obchodných reťazcov počas posledných dvoch týždňov pred nadobudnutím platnosti regulácie stúpol predaj výkonných 2000-wattových modelov asi o 40 %.

Výrobcovia sú, samozrejme, nespokojní. Napríklad Dyson chce podať návrh na súd na preskúmanie nového pravidla.

Na budúci rok bude EÚ rokovať o regulovaní spotreby ďalších elektrických spotrebičov - kosačiek na trávu, mobilných telefónov, sušičov vlasov a varných kanvíc.

Zdroj: edition.cnn.com
itv.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá