SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

V ČSOB chránia bezpečnostné schránky odtlačkom prsta

Archív NXT
0

Bezpečnostné schránky sú dlhodobo jeden zo základných pilierov privátneho bankovníctva. Väčšinou sú k dispozícii v otváracích hodinách banky za asistencie jej pracovníka. ČSOB sa však rozhodla pristúpiť k tejto službe pre klientov trocha inak.

ČSOB zaviedla nové bezpečnostné schránky, ku ktorým sa dá dostať 24 hodín počas každého dňa a prístup k nim je chránený odtlačkom prsta jej majiteľa. PC REVUE sa bolo pozrieť priamo do banky ako to tu s nimi vyzerá.


Prináša automatizovanú bezpečnostnú schránku, dostupnú pre ktorúkoľvek fyzickú aj právnickú osobu, ktorá pritom nemusí byť klientom banky a získava k bezpečnostnej schránke nepretržitý prístup 24 hodín denne 7 dní v týždni. Okrem štandardných bezpečnostných postupov je jeden z identifikačných údajov vlastníka jeho odtlačok prsta. Biometrických údajov poskytuje ľudské telo viacero, ale ide o prvú službu na Slovensku, pri ktorej banka chráni skenom odtlačku prsta prístup k bezpečnostnej schránke. Nenechali sme si ujsť príležitosť túto službu exkluzívne pre vás vyskúšať.

otlacok detail.JPG

otlacok velky.JPG

Bezpečnostný systém automatizovaných schránok v ČSOB vyžaduje biometrický sken odtlačku prsta, až potom vám vydá vašu bezpečnostnú schránku

Vchádzame do banky...

Je tesne pred Vianocami a naša túžba vyskúšať biometricky chránenú bezpečnostnú schránku je silnejšia ako zháňanie darčekov. Dostali sme exkluzívnu možnosť „pohrať sa" s novinkou a neodolali sme. Vchádzame teda do centrály ČSOB v Bratislave na Námestí SNP. ČSOB ponúka dva druhy bezpečnostných schránok. Tú klasickú, dostupnú počas otváracích hodín s pracovníkom banky, a po novom aj túto automatickú.

Na prístup k automatickej schránke potrebujeme špeciálnu prístupovú kartu, vydanú pre jej majiteľa, ktorou si autorizujeme vstup cez bezpečnostné dvere do malej miestnosti vnútri banky. Maličká miestnosť spĺňa špeciálne bezpečnostné štandardy (proti požiaru, proti násilnému vniknutiu atď.). Ide o diskrétne miesto vo veľkosti pár štvorcových metrov, kde sa nenachádzajú kamery - práve pre súkromie pri práci s bezpečnostnou schránkou. Keby ste prístupovú kartu stratili alebo vám bola odcudzená, banka vám ju okamžite a bezplatne zablokuje.

Po vstupe cez bezpečnostné dvere sa ocitáme pred neveľkým prístrojom a displejom, ktorý má vo svojej pravej spodnej časti integrovaný biometrický snímač odtlačkov prstov. Najskôr vkladáme kartu, zadáme PIN a v prípade, že máme v banke viacero takýchto bezpečnostných schránok, na dotykovej obrazovke vyberáme číslo schránky, ktorú nám má robot doniesť. Po vložení karty, autorizovaní PIN kódom však treba ešte prejsť biometrickou ochranou. Klient si pri žiadosti o bezpečnostnú schránku sám vyberá, ktorý prst bude jeho „autorizačným". Skenuje sa práve jeden prst, nijaký iný, a to ani z tej istej ruky.

Keďže spoľahlivý sken prsta môže ovplyvniť viacero faktorov (ručná práca, počasie, vlhkosť), máte niekoľko pokusov na to, aby ste správne naskenovali svoj biometrický údaj. Ak všetko prebehne správne, automatizovaný systém potvrdí vašu identitu a robotická ruka v pozadí za stenou začne vyberať z regálu práve tú vašu bezpečnostnú schránku. Trvá približne minútu, kým sa k vám dostane.

Čo všetko môžem a nemôžem do schránky vložiť

Po tom, ako vám automat umožní prístup k vašej bezpečnostnej schránke, je prakticky iba na vás, čo do nej vložíte. Typicky do nej podľa rozmerov vložíte dokumenty formátu A4. K dispozícii sú tri druhy schránok, ktoré sa líšia objemom (základný rozmer je rovnaký, mení sa výška bezpečnostnej schránky). Na výber sú 3 druhy schránok - s objemom 3,74 litra, 6,42 litra a 14,2 litra. Ceny sa začínajú od 350 eur bez DPH v podobe ročného poplatku.

Obsah schránky je limitovaný zmluvou, ktorú podpisuje klient s bankou (pozri box k článku). Najčastejším obsahom takýchto schránok bývajú listiny, cenné papiere či šperky. Bezpečnostná schránka je bankou automaticky poistená na sumu 30 000 eur. Ak potrebujete s bezpečnostnou schránkou pracovať, v diskrétnom priestore máte k dispozícii aj menší stolík a kreslo. Ak budete chcieť schránku poslať späť do zabezpečeného priestoru banky, stačí ju zamknúť, na displeji stlačiť tlačidlo Uschovať a robot schránku prepraví na jej určené miesto. Počas návštevy klienta je diskrétna miestnosť zablokovaná na prístup zvonka pre iných klientov. Keby ste počas procesu manipulácie so schránkou otvorili dvere zvnútra, proces sa zastaví a schránka sa podľa možností dopraví na svoje miesto.

Bezpečnostné zhodnotenie PC REVUE

Bezpečnostné schránky sú určite zaujímavé pre ľudí, ktorí potrebujú manipulovať s cennými papiermi, listinami či šperkami a pritom ich chcjú mať uložené na mieste, ktorému môžu dôverovať. A kde inde budú takéto predmety bezpečnejšie uložené ako v stráženom a chránenom priestore banky. Dodatočná autentifikácia na základe biometrického údaja, v tomto prípade skenu odtlačku prsta, je ďalší doplnkový faktor bezpečnosti, ktorý oceňujeme. Služba funguje bez problémov, je dostupná nonstop a klient má priestor na manipulovanie s vecami bez akéhokoľvek dohľadu kamier či iných osôb.

Čo sú to bezpečnostné schránky?

Bezpečnostná schránka je uzamykateľný priestor nachádzajúci sa v zabezpečených a chránených priestoroch banky. Uzamykateľný priestor bezpečnostnej schránky môže klient využiť na uloženie cenných vecí a listín. Na výber sú tri veľkosti. Schránku si môže prenajať fyzická alebo právnická osoba, ktorá uzavrela s bankou zmluvu o prenájme bezpečnostnej schránky. Priestor je zakázané používať na úschovu zbraní, streliva a iných nebezpečných predmetov. Rovnako v schránke nemôžu byť predmety získané trestným činom alebo odmenou zaň. Nájomné za prenájom bezpečnostnej schránky je dohodnuté ročnou sadzbou v závislosti od objemu schránky a od poistnej hodnoty jej obsahu. Dostupnosť bezpečnostnej schránky je 24 hodín denne po 7 dní v týždni.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať