Image
13.11.2015 0 Comments

V Británii chcú uchovávať záznamy o všetkých internetových aktivitách používateľov

Podľa nového návrhu britského zákona budú musieť poskytovatelia internetových služieb v krajine po dobu jedného roka uchovávať zoznam všetkých internetových aktivít používateľov. Pritom polícia a spravodajské služby budú mať k týmto záznamom prístup aj bez súdneho príkazu. Britská ministerka vnútra Theresa May sa vyjadrila, že tieto právomoci orgánov činných v trestnom konaní sú potrebné na boj proti zločinnosti a terorizmu. Podľa nej sú záznamy o navštívených weboch „jednoducho moderný ekvivalent rozpisu položiek v účtoch za telefón".

Rozsiahly návrh zákona posilňuje aj právomoci britskej spravodajskej služby GCHQ. Obsahuje okrem iného ustanovenia o tom, že bude môcť preniknúť do počítačov po celom svete, zaznamenávať konverzácie, zapnúť kameru počítača a zhotovovať fotky osôb v jeho blízkosti, ako aj sledovať dáta prúdiace cez internet.

Návrh čelí vlne odporu ochrancov súkromia. V snahe o zmiernenie ich obáv návrh zákona predpokladá prísne tresty za zneužitie týchto dát. Takisto pri odpočúvaní a prístupe k dátam v prípade „citlivých" profesií, ako sú napr. novinári či poslanci, sa vyžaduje konzultácia s premiérom.

Návrh zákona sa nazýva aj druhou inkarnáciou tzv. Snooper's Charter, čo bol podobný návrh predložený v roku 2013, ktorý sa nepodarilo presadiť pre nedostatočnú podporu v parlamente. Niektoré jeho navrhované ustanovenia však boli vylúčené, a to vrátane pokusu zakázať šifrovanie a povinnosti poskytovateľov internetu ukladať internetovú prevádzku spoločností so sídlom v USA.

Nový návrh by mal byť parlamentu predložený začiatkom budúceho roka. Niekoľko skupín už spustilo petície proti jeho schváleniu.

Zdroj: bbc.com
mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá