Image
13.11.2015 0 Comments

V Británii chcú uchovávať záznamy o všetkých internetových aktivitách používateľov

Podľa nového návrhu britského zákona budú musieť poskytovatelia internetových služieb v krajine po dobu jedného roka uchovávať zoznam všetkých internetových aktivít používateľov. Pritom polícia a spravodajské služby budú mať k týmto záznamom prístup aj bez súdneho príkazu. Britská ministerka vnútra Theresa May sa vyjadrila, že tieto právomoci orgánov činných v trestnom konaní sú potrebné na boj proti zločinnosti a terorizmu. Podľa nej sú záznamy o navštívených weboch „jednoducho moderný ekvivalent rozpisu položiek v účtoch za telefón".

Rozsiahly návrh zákona posilňuje aj právomoci britskej spravodajskej služby GCHQ. Obsahuje okrem iného ustanovenia o tom, že bude môcť preniknúť do počítačov po celom svete, zaznamenávať konverzácie, zapnúť kameru počítača a zhotovovať fotky osôb v jeho blízkosti, ako aj sledovať dáta prúdiace cez internet.

Návrh čelí vlne odporu ochrancov súkromia. V snahe o zmiernenie ich obáv návrh zákona predpokladá prísne tresty za zneužitie týchto dát. Takisto pri odpočúvaní a prístupe k dátam v prípade „citlivých" profesií, ako sú napr. novinári či poslanci, sa vyžaduje konzultácia s premiérom.

Návrh zákona sa nazýva aj druhou inkarnáciou tzv. Snooper's Charter, čo bol podobný návrh predložený v roku 2013, ktorý sa nepodarilo presadiť pre nedostatočnú podporu v parlamente. Niektoré jeho navrhované ustanovenia však boli vylúčené, a to vrátane pokusu zakázať šifrovanie a povinnosti poskytovateľov internetu ukladať internetovú prevádzku spoločností so sídlom v USA.

Nový návrh by mal byť parlamentu predložený začiatkom budúceho roka. Niekoľko skupín už spustilo petície proti jeho schváleniu.

Zdroj: bbc.com
mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá