Image
13.11.2015 0 Comments

V Británii chcú uchovávať záznamy o všetkých internetových aktivitách používateľov

Podľa nového návrhu britského zákona budú musieť poskytovatelia internetových služieb v krajine po dobu jedného roka uchovávať zoznam všetkých internetových aktivít používateľov. Pritom polícia a spravodajské služby budú mať k týmto záznamom prístup aj bez súdneho príkazu. Britská ministerka vnútra Theresa May sa vyjadrila, že tieto právomoci orgánov činných v trestnom konaní sú potrebné na boj proti zločinnosti a terorizmu. Podľa nej sú záznamy o navštívených weboch „jednoducho moderný ekvivalent rozpisu položiek v účtoch za telefón".

Rozsiahly návrh zákona posilňuje aj právomoci britskej spravodajskej služby GCHQ. Obsahuje okrem iného ustanovenia o tom, že bude môcť preniknúť do počítačov po celom svete, zaznamenávať konverzácie, zapnúť kameru počítača a zhotovovať fotky osôb v jeho blízkosti, ako aj sledovať dáta prúdiace cez internet.

Návrh čelí vlne odporu ochrancov súkromia. V snahe o zmiernenie ich obáv návrh zákona predpokladá prísne tresty za zneužitie týchto dát. Takisto pri odpočúvaní a prístupe k dátam v prípade „citlivých" profesií, ako sú napr. novinári či poslanci, sa vyžaduje konzultácia s premiérom.

Návrh zákona sa nazýva aj druhou inkarnáciou tzv. Snooper's Charter, čo bol podobný návrh predložený v roku 2013, ktorý sa nepodarilo presadiť pre nedostatočnú podporu v parlamente. Niektoré jeho navrhované ustanovenia však boli vylúčené, a to vrátane pokusu zakázať šifrovanie a povinnosti poskytovateľov internetu ukladať internetovú prevádzku spoločností so sídlom v USA.

Nový návrh by mal byť parlamentu predložený začiatkom budúceho roka. Niekoľko skupín už spustilo petície proti jeho schváleniu.

Zdroj: bbc.com
mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá