12.2.2013 0 Comments

Už aj dieťa dokáže vytvoriť internetový malware

AVG Technologies (NYSE:AVG), poskytovateľ internetovej a mobilnej bezpečnosti pre 143 miliónov aktívnych používateľov, vydáva Správu o bezpečnosti na internete za 4. štvrťrok (Q4 2012 Community Powered Threat Report). V období september až december minulého roka boli zaznamenané nové škodlivé kódy, vrátane trójskeho koňa, ktorého vytvorilo 11-ročné dieťa.

Nová zábava dnešných detí? Malware!
Vo svete informačných technológií je dnes obvyklé, že sú deti v tejto oblasti veľmi zdatné v oveľa nižšom veku, ako to bolo pri predchádzajúcich generáciách. AVG dokonca získala dôkazy, že sú deti schopné vytvoriť malware, aby ukradli logovacie dáta hráčov online hier. Je nepodstatné, či ide o ich vrstovníkov alebo dospelých hráčov.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že odcudzenie prihlasovacích údajov do hry nie je až takým veľkým problémom. Lenže online herné účty bývajú často napojené na platobné alebo kreditné karty, aby mohol používateľ počas hry napríklad nakupovať predmety či bonusy, prípadne existuje virtuálna mena, ktorej hodnota sa môže vyšplhať k tisícom korún. Dochádza bohužiaľ i k situáciám, že hráč pre prístup do svojho herného účtu používa rovnaké prihlasovacie údaje ako napríklad do svojich sociálnych sietí, čím sa navyše vystavuje nebezpečenstvu kyberšikany, krádeže identity a ďalším nepríjemnostiam.

„V poslednom čase sme si všimli niekoľko príkladov, kedy veľmi mladí ľudia vytvárali malware, vrátane jedného jedenásťročného Kanaďana," hovorí Yuval Ben-Itzhak, technický riaditeľ AVG Technologies. „Kód je obvykle postavený na základe jednoduchého trójského koňa napísaného s použitím .NET Framework. Ten sa zvládne naučiť aj začiatočník, navyše ho je možné ľahko šíriť pomocou linkov v e-mailoch, alebo ho rozosielať po sociálnych sieťach. Veríme, že týmto detským programátorom ide väčšinou len o vzrušenie z pocitu, že môžu nejakým spôsobom prekonať svojich vrstovníkov, nejde im o finančné zisky. Napriek tomu je to bezpochyby znepokojujúca a stále častejšie sa objavujúca skutočnosť. Je logické, že niektorí z nich budú v budúcnosti v pokušení pustiť sa do závažnejších kyberzločinov."

Mobilné hrozby stále na vzostupe
Správa AVG Technologies rovnako zdôrazňuje dramatický a stály nárast vo svete mobilného malwaru, ide hlavne o kódy zameriavajúce sa na Android, veľmi populárny operačný systém Googlu. Počas roku 2012 zaznamenali AVG Threat Labs prvý rootkit pre Android, príklady útokov na mobilné internetové bankovníctvo, škodlivé aplikácie, ktoré zasielajú prémiové SMS, alebo trójskym koňom infikované verzie obľúbených hier v neoficiálnych obchodoch s aplikáciami, vrátane jednej z najpredávanejších aplikácií Angry Birds Space.

Mobilné hrozby sa objavujú aj v predikciách na rok 2013, takisto vo forme zvýšeného výskytu tzv. MITMO (Man-In-The-Mobile) útokov, ktoré sa zameriavajú na aplikácie pre počítačové a mobilné internetové bankovníctvo. Tieto hrozby môžu ťažiť z rastúceho trendu BYOD (Bring Your Own Device) - zamestnanci si nosia do práce svoje vlastné mobilné zariadenia a pripájajú ich k firemným sieťam.

Sady nástrojov neuvoľňujú pole
Vedľa vzostupu mobilného malwaru si Threat Lab všíma tiež fakt, že sady nástrojov stále dominujú oblasti online hrozieb. Skoro 60 % všetkej kyberzločineckej online aktivity v roku 2012 sa uskutočnilo prostredníctvom sád nástrojov (exploit toolkitov). Prečo k tomu prišlo? Skúsení kyberzločinci si uvedomili, že môžu vytvárať a na komerčnej báze predávať sady nástrojov technologicky menej skúseným kolegom, ktorí sa snažia preniknúť na kyberzločinecký trh. Jedným z príkladov nových exploit kitov, ktoré sa objavili v poslednom štvrťroku minulého roka a ktoré sa významne podobajú na Blackhole exploit kity, je Cool Toolkit. Tento nový toolkit obsadil 16 % v top webových hrozbách v poslednom štvrťroku 2012, prvé miesto obsadil so 40 % Blackhole.

Ďalšie informácie nájdete na: Community Powered Threat Reports

Chcete byť stále v strehu? Sledujte pravidelný blog AVG News & Threats.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá