Image
7.1.2014 0 Comments

Úvaha: Prichádza éra bezplatných operačných systémov?

Windows-8_1.jpg Rok 2013 priniesol v oblasti IT rad zmien a najmä pre tradičných hráčov bol plný výziev a dôrazných požiadaviek na zmeny. Týka sa to aj Microsoftu, ktorý sa dostal so svojimi Windows pod neobyčajne silný tlak zo strany "nových" operačných systémov, ako sú Android, Chrome či iOS. Tie sú navyše dodávané zadarmo a bezplatné sú aj ich upgrady na vyššie verzie.

Hoci Microsoft sa doteraz drží súčasnej stratégie predaja licencií desktopových i mobilných Windows aj ich upgradov a nechce z nej uhnúť, je podľa analytikov len otázkou času, kedy bude donútený túto stratégiu zásadným spôsobom prehodnotiť. V PC svete je jeho pozícia zatiaľ neohrozená, ale spolu s nástupom nových typov mobilných prístrojov sa toto radikálne mení.

Operačný systém už nehrá rolu

Post-PC svet sa točí už hlavne okolo zariadení a službách, ktoré sú na nich dostupné. Samotný operačný systém ustupuje do pozadia a stráca na svojom pôvodnom význame. To si dobre uvedomuje aj Microsoft, hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé. Podľa analytikov bude pre užívateľa čoraz menej akceptovateľné platiť za operačný systém alebo dokonca za prechod na novšiu verziu, čo by malo byť skôr v záujme jeho dodávateľa, pretože tak bude môcť ponúknuť aj nové služby a tým zvýšiť svoje zisky. Touto cestou sa už vydal Apple, ktorý ponúka aktualizácie na OS X 10.9 Mavericks všetkým svojim zákazníkom.

Možnosť bezplatnej aktualizácie na najnovšiu verziu je pre dodávateľa OS výhodou aj v tom, že obmedzí možnosť fragmentácie a súbežnej existencie rad verzií svojho OS na trhu. To je typickým problémom nielen Windows, ale napríklad aj Androidu, ktorého aktualizácie sú síce bezplatné, ale pre rad prístrojov nie sú k dispozícii a ich majitelia tak zostávajú u starších verzií. To okrem iného komplikuje život aj vývojárom, ktorí musia pracne aplikácie ladiť pre už pomerne odlišné verzie jadra. Naopak Apple už len šesť týždňov po vydaní iOS 7 vyhlasoval, že táto nová verzia jeho mobilného OS je nainštalovaná na takmer troch štvrtinách (74 %) kompatibilných zariadeniach.

Rozdiely medzi operačnými systémami mizne

Hoci sa to nemusí zdať tiež na prvý pohľad zrejmé, dnešné operačné systémy sa svojou podobou výrazne zbližujú a skoršie ostré hranice sa rúcajú. Všetky moderné OS totiž kladú dôraz na on-line dostupnosť bohatých služieb a aplikácií pre svojich používateľov, pracujú s momentálnym kontextom a polohou užívateľa a snažia sa ponúknuť prirodzené ovládanie aj konzumáciu obsahu. Tento trend je spojený so štandardizáciou funkcií a ak by sa niektorý z výrobcov rozhodol ísť iným smerom, čoskoro zistí, že jeho užívateľská základňa sa rýchlo tenší. Priekopníkom v tejto oblasti bol Apple, ktorého Apple Store, iTunes alebo iCloud sa stal vzorom pre ďalších hráčov na trhu.

Avšak zbližovanie podoby operačných systémov je opäť ďalším dôvodom k tomu zaobstarať si bezplatný OS a nie si ho kupovať. Pretože k niečomu takému už nie je prakticky dôvod.

Súčasný zákazník je ochotný zaplatiť si za kvalitný prístroj, za rýchle dátové pripojenie a tiež za služby, ktoré využíva. To sú jeho priority. Ale nie za upgrady OS, a ak je k takémuto nákupu donútený umelo, napríklad ukončením podpory systému s nutnosťou zakúpiť novšie, nebude z takého kroku príliš nadšený a v najbližšej možnej chvíli sa začne obzerať po dostupnej alternatíve.

Bezplatné OS sa svojim výrobcom bohato zaplatí

Microsoft stavil všetko na nové Windows 8/8.1 a ich rozhrania prispôsobil dnešnému trendu dotykového ovládania. Podľa analytikov je však bezpodmienečne nutné, aby prispôsobil aj svoj ​​obchodný model, čo sa doteraz nestalo. Aj to je podľa niektorých z nich dôvodom k chladnému prijatiu tohto operačného systému.

Microsoft je stále do veľkej miery závislý na predaji Windows, zatiaľ čo jeho konkurenti ako Apple či Google už výrazne profitujú zo služieb, ktoré im naopak prináša dlhodobý príjem, na rozdiel od jednorazovej kúpy, ako je tomu v prípade Windows. Bezplatný operačný systém sa tak svojim výrobcom v dôsledku bohato zaplatí a je akýmsi lákadlom na užívateľa. Ide teda o to dať mu zadarmo nástroj, ktorý obsahuje prístup k plateným službám a z nich potom profitovať (ide tak o akýsi variant obľúbenej freemium schémy).

V každom prípade ide o model, ktorý bude v nasledujúcich rokoch jednoznačne víťaziť nad tradičným prístupom a ak bude chcieť Microsoft zostať v hre, nebude mať podľa mnohých analytikov inú možnosť, než svoj ​​obchodný model tejto zmene prispôsobiť a ponúkať Windows zdarma všetkým.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá