Image
12.12.2012 0 Comments

Úvaha: Je Apple bez Jobsa agilnejší? alebo Ako bojovať proti nedbalosti

ilustr1.jpg Je posledná bašta spoľahlivých počítačov stratená alebo ňou firma Apple nikdy nebola? Kde sa vôbec berie tá odvaha servírovať zákazníkom nie úplne funkčné technologické produkty?

Ak je niečoho na svete dostatok, je to nedbanlivosť. Jej zásoby sú nevyčerpateľné, objavuje sa všade. Nie je pred ňou úniku. Týka sa to všetkých, aj tých najspoľahlivejších a najpreverenejších subjektov, objektov, entít. Stačí chvíľa nepozornosti a už je tu.

Kto iný by si to mohol uvedomovať ako používateľ stolových počítačov, inteligentných telefónov, skrátka všetkých moderných prístrojov, ktoré nás zaplavujú vo vlnách v menších a menších rozstupoch? Pri tejto rýchlosti uvádzania noviniek už nie je dôležité chyby nemať alebo ich opravovať, ale uvádzať nové funkcie rýchlejšie a rýchlejšie, skôr než to napadne konkurencii. Kvalita implementácia nie je zase až taká dôležitá a môže prísť neskôr. Ostatne, stačí sa pozrieť, aké módne slová hýbu kvázi serióznym svetom veľkých podnikov a korporácií. Aj v ich vývojových tímoch sa prejavil nový trend, ktorý žiada, aby boli agilní. A to doslova, súčasná generácia projektových manažérov musela prejsť na agilné vývojové technológie, kde „agilný" nie je prívlastok, ale terminus technicus patriaci do rovnakej skupiny, ako je extrémne programovanie, SCRUM a pod.

Vo všetkých prípadoch je hlavnou myšlienkou iteratívny vývoj, vedúci rýchlo a bližšie k priebežnému cieľu. Čo to znamená? Na rozdiel od klasického páru zadanie - cieľ sa pri súčasných vývojových metódach počíta s tým, že 1. cieľ je priebežne spresňovaný, 2. nie je dôležité dopátrať sa od začiatku pevne stanoveného riešenia, ale implementovať maximum z možných funkcií za minimum času. Všetko ostatné môže prísť neskôr. Ešte konkrétnejšie, vývojári sa tu podľa vlastných slov snažia sústrediť na staré dobré pravidlo 80/20, teda 80 percent potrieb používateľa býva splnených iba 20 percentami zo všetkých funkcií produktu.

A práve pri agilných metodikách nie je nič jednoduchšie než si pre prvé vývojové cykly (trvajúce povedzme 1 - 3 týždne) stanoviť ciele, ktoré patria práve do tejto minimalistickej skupiny najpotrebnejších funkcií. Myšlienkou je, že na konci každého cyklu by malo byť k dispozícii takmer fungujúce riešenie, ku ktorému by ďalšie menej podstatné či zákazníkom novo požadované funkcie boli pridávané v ďalších vývojových iteráciách. Produkt by sa tak - dá sa povedať asymptoticky - blížil ku kľučkujúcemu cieľu zadania zákazníka.

Jednou z opôr boja proti nedbanlivosti a súčasne firmou, ktorá sa vymykala z nespoľahlivosti počítačových platforiem, bol Apple. Ten používal heslo „Skrátka to funguje", ktoré pravdepodobne vymyslel aj presadzoval jeho najvyšší veliteľ Steve Jobs. Ten bol povestný svojím úsilím o dokonalosť či azda svojím nezmieriteľným bojom s nedokonalosťou a nedbalosťou vo vlastnej firme. Šéf to napokon nebol najobľúbenejší. To, že išlo skutočne o jeho úsilie, a nie firemnú filozofiu, sa, žiaľ, vzápätí ukázalo. Stačilo niekoľko mesiacov od jeho smrti a Apple postretlo niekoľko faux pas, v prípade inej platformy s menej oddanými fanúšikmi by sme si trúfli nazvať ich „fiaskom". Puma (Mountain Lion), posledná verzia OS X, ponúkla radu svojich používateľov prekvapivú paletu zádrhov, ku ktorým sa podpora firmy Apple príliš nehlásila a postihnutá minorita si ich musela nejako vyriešiť sama.

Upgrade na iTunes 11, pôvodne ohlásený na október a postupne pozastavený až do decembra, možno priniesol opäť o niečo zlepšené používateľské rozhranie (čo je ďalšie z módnych súsloví súčasnosti), ale - ach jaj! - odmietal prehrávať niektoré filmy s odkazom na „neznámy formát QuickTime" a v zálohe bolo ešte množstvo ďalších prekvapení, minimálne pre používateľov, ktorí si za posledné roky zvykli na istú úroveň spoľahlivosti OS X a jeho aplikácií.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá