Image
12.12.2012 0 Comments

Úvaha: Je Apple bez Jobsa agilnejší? alebo Ako bojovať proti nedbalosti

ilustr1.jpg Je posledná bašta spoľahlivých počítačov stratená alebo ňou firma Apple nikdy nebola? Kde sa vôbec berie tá odvaha servírovať zákazníkom nie úplne funkčné technologické produkty?

Ak je niečoho na svete dostatok, je to nedbanlivosť. Jej zásoby sú nevyčerpateľné, objavuje sa všade. Nie je pred ňou úniku. Týka sa to všetkých, aj tých najspoľahlivejších a najpreverenejších subjektov, objektov, entít. Stačí chvíľa nepozornosti a už je tu.

Kto iný by si to mohol uvedomovať ako používateľ stolových počítačov, inteligentných telefónov, skrátka všetkých moderných prístrojov, ktoré nás zaplavujú vo vlnách v menších a menších rozstupoch? Pri tejto rýchlosti uvádzania noviniek už nie je dôležité chyby nemať alebo ich opravovať, ale uvádzať nové funkcie rýchlejšie a rýchlejšie, skôr než to napadne konkurencii. Kvalita implementácia nie je zase až taká dôležitá a môže prísť neskôr. Ostatne, stačí sa pozrieť, aké módne slová hýbu kvázi serióznym svetom veľkých podnikov a korporácií. Aj v ich vývojových tímoch sa prejavil nový trend, ktorý žiada, aby boli agilní. A to doslova, súčasná generácia projektových manažérov musela prejsť na agilné vývojové technológie, kde „agilný" nie je prívlastok, ale terminus technicus patriaci do rovnakej skupiny, ako je extrémne programovanie, SCRUM a pod.

Vo všetkých prípadoch je hlavnou myšlienkou iteratívny vývoj, vedúci rýchlo a bližšie k priebežnému cieľu. Čo to znamená? Na rozdiel od klasického páru zadanie - cieľ sa pri súčasných vývojových metódach počíta s tým, že 1. cieľ je priebežne spresňovaný, 2. nie je dôležité dopátrať sa od začiatku pevne stanoveného riešenia, ale implementovať maximum z možných funkcií za minimum času. Všetko ostatné môže prísť neskôr. Ešte konkrétnejšie, vývojári sa tu podľa vlastných slov snažia sústrediť na staré dobré pravidlo 80/20, teda 80 percent potrieb používateľa býva splnených iba 20 percentami zo všetkých funkcií produktu.

A práve pri agilných metodikách nie je nič jednoduchšie než si pre prvé vývojové cykly (trvajúce povedzme 1 - 3 týždne) stanoviť ciele, ktoré patria práve do tejto minimalistickej skupiny najpotrebnejších funkcií. Myšlienkou je, že na konci každého cyklu by malo byť k dispozícii takmer fungujúce riešenie, ku ktorému by ďalšie menej podstatné či zákazníkom novo požadované funkcie boli pridávané v ďalších vývojových iteráciách. Produkt by sa tak - dá sa povedať asymptoticky - blížil ku kľučkujúcemu cieľu zadania zákazníka.

Jednou z opôr boja proti nedbanlivosti a súčasne firmou, ktorá sa vymykala z nespoľahlivosti počítačových platforiem, bol Apple. Ten používal heslo „Skrátka to funguje", ktoré pravdepodobne vymyslel aj presadzoval jeho najvyšší veliteľ Steve Jobs. Ten bol povestný svojím úsilím o dokonalosť či azda svojím nezmieriteľným bojom s nedokonalosťou a nedbalosťou vo vlastnej firme. Šéf to napokon nebol najobľúbenejší. To, že išlo skutočne o jeho úsilie, a nie firemnú filozofiu, sa, žiaľ, vzápätí ukázalo. Stačilo niekoľko mesiacov od jeho smrti a Apple postretlo niekoľko faux pas, v prípade inej platformy s menej oddanými fanúšikmi by sme si trúfli nazvať ich „fiaskom". Puma (Mountain Lion), posledná verzia OS X, ponúkla radu svojich používateľov prekvapivú paletu zádrhov, ku ktorým sa podpora firmy Apple príliš nehlásila a postihnutá minorita si ich musela nejako vyriešiť sama.

Upgrade na iTunes 11, pôvodne ohlásený na október a postupne pozastavený až do decembra, možno priniesol opäť o niečo zlepšené používateľské rozhranie (čo je ďalšie z módnych súsloví súčasnosti), ale - ach jaj! - odmietal prehrávať niektoré filmy s odkazom na „neznámy formát QuickTime" a v zálohe bolo ešte množstvo ďalších prekvapení, minimálne pre používateľov, ktorí si za posledné roky zvykli na istú úroveň spoľahlivosti OS X a jeho aplikácií.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá