Image
8.1.2014 0 Comments

Úvaha: Android preniká do bežných PC, ohrozí pozíciu Windows?

android_vs_windows.jpg Veľkí výrobcovia PC sa pokúšajú prilákať nových používateľov a obmedziť tak pokles, ktorý tento segment zaznamenáva. Spoločnosť HP sa novo snaží zaujať firmy all-in-one modelom PC Slate Pro AiO, ktorý používa ako operačný systém práve Android. Ide de facto o podnikovú verziu už dostupného modelu Slate 21, ktorý je určený najmä pre domácnosti. Nový all-in-one PC by mal byť vhodný na použitie ako informačný kiosk, ďalej napríklad v nemocniciach, v cestovnom ruchu a všeobecne v SMB (malé a stredné firmy).

Takisto čínske Lenovo predstavilo svoje prvé PC s Androidom, model N308. Majú tieto experimenty šancu na úspech?

Niekoľko experimentov tohto typu bolo možné pozorovať už v minulosti, napríklad Acer ponúkal netbooky Aspire One D255, ktoré pracovali tak s Windows, ako aj s Androidom, ale nijako výraznejšie na trhu s týmto hybridným modelom neuspel. No doba sa zmenila, a tak výrobcovia znova skúšajú šťastie.

Kľúčová má byť v tomto prípade cena, ktorá je pri modeli HP stanovená na 399 dolárov a pri modeli Lenova na 450 dolárov. Teda o niečo nižšie, než je v kategórii dotykových all-in-one PC s operačným systémom zvykom. Parametre uvedených PC sú pritom na bežnú prácu už dostačujúce.

Nové PC s Androidom odhalené

Model Slate Pre AiO od HP sa má začať predávať 6. marca a disponuje podobne ako Slate 21 širokouhlým 21,5" displejom s možnosťou naklápania o 70 stupňov. Ako operačný systém je použitý Android 4.3 Jelly Bean s podporou viacerých používateľských účtov. Počítač je ďalej osadený štvorjadrovým procesorom nVidia Tegra 4 na frekvencii 1,8 GHz s 2 MB L2 cache a so 72 jadrami GPU, 1 GB pamäte DDR3 a úložným priestorom 8 GB, rozšíriteľným pomocou prídavných médií alebo v cloude (25 GB kapacity sa poskytuje doživotne zadarmo na základe dohody s cloudovým úložiskom Box).

Dotykový displej má full HD rozlíšenie 1920 × 1080 bodov a do ďalšej výbavy patrí napríklad HD webová kamera, Wi-Fi 802.11a/b/g/n /, Bluetooth 3.0, sieťová karta 10/100, integrované reproduktory či 3 porty USB a čítačka kariet. Čo sa týka softvéru, HP dodáva počítač s predinštalovaným kancelárskym balíčkom Kingsoft Office Suite, s aplikáciou Box a na podporu aplikácií Windows je to Citrix Receiver.

V prípade modelu N308 od Lenova ide o uhlopriečku 19,5", dotykový displej má rozlíšenie 1600 × 900 obrazových bodov a ako operačný systém je k dispozícii Android 4.2. Procesor je v tomto prípade zhodný s modelom od HP, teda štvorjadrová Tegra 4 so 72 jadrami GeForce, veľkosť operačnej pamäte nebola bližšie špecifikovaná.

Na ukladanie dát bol zvolený klasický 500 GB pevný disk a počítač je ďalej vybavený aj batériou, ktorá umožňuje až trojhodinovú prevádzku bez elektriny. Model N308 je vlastne zmenšenou verziou drahšieho produktu Horizon 2, ktorý beží na Windows 8 a je to vlastne veľký tablet, určený primárne na domácu zábavu. Lenovo teda necieli na využitie vo firmách, ale najmä na domácich používateľov.

Porazí Android Windows na PC?

Obe „androidové" all-in-one PC budú vystavované na veľtrhu CES a je zrejmé, že ich odlišná výbava a koncepcie útočia na rôzne cieľové skupiny. Záujem trhu je však zatiaľ veľkou neznámou.

Analytici predpokladajú, že podobné experimenty budú pokračovať v snahe priniesť inováciu v segmente PC a čoskoro podobné prístroje predstavia aj ďalší veľkí hráči. Hovorí sa o tom, že aj Google podporuje použitie Androidu v PC, hoci sa tak čiastočne stavia proti svojmu Chrome OS, ktorý bol na tieto účely na rozdiel od Androidu navrhnutý (ale záujem oň zostáva len obmedzený).

Cieľom Googlu je, samozrejme, obmedzenie dominancie Microsoftu a oproti Chrome OS má podľa analytikov Android výrazne vyššiu šancu, pretože ho zákazníci vo väčšine prípadov už dobre poznajú a vedia s ním pracovať. Výhodná je aj veľká ponuka existujúcich aplikácií.

Androidu nahráva jeho bezplatná dostupnosť a takisto stále pomerne chladný záujem verejnosti o Windows 8/8.1. Naopak, odrádzajúca je neistota ohľadom možnosti aktualizácie na novšiu verziu Androidu (ktorej dostupnosť záleží vždy len na ľubovôli výrobcu) a aj ohľadom bezpečnosti tohto OS.

Firmy pôsobiace na poli IT bezpečnosti neustále varujú pred zraniteľnosťou Androidu a pred rizikami, ktoré tento systém prináša. Navyše takmer každá aplikácia si pri inštalácii vyžiada možnosť systém podľa svojej potreby ľubovoľne využívať.

Existencia zraniteľností a nedostupnosť novšej verzie Androidu pre all-in-one PC by tak napríklad pre firmu znamenala nutnosť vyradiť všetky nakúpené počítače ako potenciálne nebezpečné a je otázkou, či podpora HP bude naozaj trvať štandardné 4 roky,

čo je typická životnosť počítača vo firme. Naopak, domácnosti sa zvyčajne o bezpečnosť veľmi nestarajú a pre ne môže byť rozhodujúca on-line dostupnosť veľkého množstva zábavných aplikácií v obchode Google Play, čomu Windows 8 nemôže zatiaľ ani zďaleka konkurovať.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá