Image
11.3.2013 0 Comments

Útoky DDoS si možno kúpiť na internete dosť lacno

ddos_attack2.jpg Útoky DDoS, ktoré sa v posledných troch dňoch uskutočnili v Českej republike na rôzne ciele, ukázali, že ochromiť prevádzku veľkého množstva serverov nie je až také ťažké. Treba však disponovať výkonom väčším, než má obeť. No útočníkovi pritom stačí obyčajný notebook.

Môže totiž využiť „služby" botnetov. Internet sa čoraz viac stáva zlatou baňou pre zločincov ponúkajúcich kyberútoky na akékoľvek ciele. Pravda, vytvoriť botnet nie je také jednoduché. Treba nájsť stovky, tisícky, ba až desaťtisíce slabo zabezpečených počítačov a „zotročiť si" ich, teda nakaziť ich malvérom, ktorý ich bez vedomia používateľa zapojí do siete.

Takéto počítače potom čakajú na pokyn prevádzkovateľa botnetu, napr. „vykonaj útok DoS na túto IP adresu". Prevádzkovateľ ponúka služby svojho botnetu napr. na vyradenie konkurenčného e-shopu, ale aj na špionážnu činnosť, získanie citlivých údajov či rozposielanie spamu.

O tom, že prenajímanie botnetu je výnosná „živnosť", asi nebude nikto pochybovať, ak uvedieme, že cena za služby tisícky infikovaných počítačov sa pohybuje od 60 do 200 dolárov v závislosti od ich geografickej polohy (v USA okolo 200 dolárov, v EÚ 60 - 120 dolárov). Na lepšiu predstavu dodávame, že podľa IT odborníkov sa na pondelkovom útoku na české spravodajské servery podieľali minimálne stovky tisíc počítačov.

Ceny menších botnetov sú, samozrejme, nižšie - začínajú sa už na hranici 5 dolárov na hodinu. Napokon cenu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad špecifickosť dopytu v danej oblasti či náklady spojené s udržiavaním botnetu v krajinách, kde sa na kybernetickú bezpečnosť kladie väčší dôraz.

Počas útoku majú prevádzkovatelia serverov na obranu dosť obmedzené prostriedky, no proti botnetom môže bojovať každý tým, že sa postará o primerané zabezpečenie svojho počítača, aby zabránil infiltrácii škodlivého kódu.

Zdroj: securityaffairs.co
technet.idnes.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá