Image
11.3.2013 0 Comments

Útoky DDoS si možno kúpiť na internete dosť lacno

ddos_attack2.jpg Útoky DDoS, ktoré sa v posledných troch dňoch uskutočnili v Českej republike na rôzne ciele, ukázali, že ochromiť prevádzku veľkého množstva serverov nie je až také ťažké. Treba však disponovať výkonom väčším, než má obeť. No útočníkovi pritom stačí obyčajný notebook.

Môže totiž využiť „služby" botnetov. Internet sa čoraz viac stáva zlatou baňou pre zločincov ponúkajúcich kyberútoky na akékoľvek ciele. Pravda, vytvoriť botnet nie je také jednoduché. Treba nájsť stovky, tisícky, ba až desaťtisíce slabo zabezpečených počítačov a „zotročiť si" ich, teda nakaziť ich malvérom, ktorý ich bez vedomia používateľa zapojí do siete.

Takéto počítače potom čakajú na pokyn prevádzkovateľa botnetu, napr. „vykonaj útok DoS na túto IP adresu". Prevádzkovateľ ponúka služby svojho botnetu napr. na vyradenie konkurenčného e-shopu, ale aj na špionážnu činnosť, získanie citlivých údajov či rozposielanie spamu.

O tom, že prenajímanie botnetu je výnosná „živnosť", asi nebude nikto pochybovať, ak uvedieme, že cena za služby tisícky infikovaných počítačov sa pohybuje od 60 do 200 dolárov v závislosti od ich geografickej polohy (v USA okolo 200 dolárov, v EÚ 60 - 120 dolárov). Na lepšiu predstavu dodávame, že podľa IT odborníkov sa na pondelkovom útoku na české spravodajské servery podieľali minimálne stovky tisíc počítačov.

Ceny menších botnetov sú, samozrejme, nižšie - začínajú sa už na hranici 5 dolárov na hodinu. Napokon cenu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad špecifickosť dopytu v danej oblasti či náklady spojené s udržiavaním botnetu v krajinách, kde sa na kybernetickú bezpečnosť kladie väčší dôraz.

Počas útoku majú prevádzkovatelia serverov na obranu dosť obmedzené prostriedky, no proti botnetom môže bojovať každý tým, že sa postará o primerané zabezpečenie svojho počítača, aby zabránil infiltrácii škodlivého kódu.

Zdroj: securityaffairs.co
technet.idnes.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá