Image
2.7.2014 0 Comments

Útoky DDoS sa stávajú nástrojom konkurenčného boja

ddos_attack.jpg Takmer polovica (41 %) firiem v prieskume BT (Britského telekomu) priznala, že sa počas uplynulého roka stala terčom útoku DDoS. Pritom viac ako tri štvrtiny z nich (78 %) boli týmto spôsobom napadnuté dvakrát a viac. Priemerný čas zotavenia zo silného útoku je pritom až 12 hodín.

Cieľom útoku DDoS je zahltiť firemné systémy, typicky webové servery, tým, že sa na ne posiela veľké množstvo požiadaviek, mnohonásobne presahujúce hranice bežnej prevádzky. Výsledkom je zvyčajne kompletná nedostupnosť služieb.

Na útoky sa zvyčajne využíva sieť viac počítačov infikovaných malvérom (botnet), pričom ich majitelia zvyčajne ani nevedia, že sa stali prostriedkom na napádanie najrôznejších organizácií. Najčastejšími cieľmi útokov DDoS sú banky, predajcovia tovaru (e-shop) a aj organizácie prevádzkujúce tzv. prihlásený gambling. Pre výpadok potom nemôžu reagovať na požiadavky zákazníkov a prichádzajú tým nielen o zisk, ale prípadne aj o svoju povesť.

Typicky sa útok DDoS stáva nástrojom na konkurenčný boj v najrôznejších sezónach, pretože je jasné, že ak nebude fungovať e-shop konkurenčnej firmy, je pravdepodobné, že zákazníci nakúpia v zhone u mňa. Navyše útoky DDoS sa končia v drvivej väčšine bez akýchkoľvek postihov a polícia ich rieši len extrémne výnimočne. Situácia je pritom podobná na celom svete. Za kriminálny čin sa útok berie zvyčajne až v situácii, keď sú odcudzené nejaké dáta používateľov.

Útoky DDoS firmy desia

Prieskum BT, ktorý sledoval situáciu v 11 krajinách, poukazuje na to, že firmy majú z útokov DDoS strach a uvedomujú si ich nebezpečenstvo. Svoje obavy v tejto oblasti vyjadrilo 58 % opýtaných organizácií. Pritom plány na riešenie takéhoto výpadku má len menej ako polovica opýtaných spoločností.

Obvyklá doba zotavenia po útoku DDoS sa pohybuje podľa jeho rozsahu medzi 6 až 12 hodinami. Počas nej firmy registrujú zvýšený počet sťažností a nespokojnosť zo strany zákazníkov. Pritom len desatina zástupcov opýtaných firiem je presvedčená, že má k dispozícii dostatočné prostriedky, aby útoku odolala.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá