Image
2.7.2014 0 Comments

Útoky DDoS sa stávajú nástrojom konkurenčného boja

ddos_attack.jpg Takmer polovica (41 %) firiem v prieskume BT (Britského telekomu) priznala, že sa počas uplynulého roka stala terčom útoku DDoS. Pritom viac ako tri štvrtiny z nich (78 %) boli týmto spôsobom napadnuté dvakrát a viac. Priemerný čas zotavenia zo silného útoku je pritom až 12 hodín.

Cieľom útoku DDoS je zahltiť firemné systémy, typicky webové servery, tým, že sa na ne posiela veľké množstvo požiadaviek, mnohonásobne presahujúce hranice bežnej prevádzky. Výsledkom je zvyčajne kompletná nedostupnosť služieb.

Na útoky sa zvyčajne využíva sieť viac počítačov infikovaných malvérom (botnet), pričom ich majitelia zvyčajne ani nevedia, že sa stali prostriedkom na napádanie najrôznejších organizácií. Najčastejšími cieľmi útokov DDoS sú banky, predajcovia tovaru (e-shop) a aj organizácie prevádzkujúce tzv. prihlásený gambling. Pre výpadok potom nemôžu reagovať na požiadavky zákazníkov a prichádzajú tým nielen o zisk, ale prípadne aj o svoju povesť.

Typicky sa útok DDoS stáva nástrojom na konkurenčný boj v najrôznejších sezónach, pretože je jasné, že ak nebude fungovať e-shop konkurenčnej firmy, je pravdepodobné, že zákazníci nakúpia v zhone u mňa. Navyše útoky DDoS sa končia v drvivej väčšine bez akýchkoľvek postihov a polícia ich rieši len extrémne výnimočne. Situácia je pritom podobná na celom svete. Za kriminálny čin sa útok berie zvyčajne až v situácii, keď sú odcudzené nejaké dáta používateľov.

Útoky DDoS firmy desia

Prieskum BT, ktorý sledoval situáciu v 11 krajinách, poukazuje na to, že firmy majú z útokov DDoS strach a uvedomujú si ich nebezpečenstvo. Svoje obavy v tejto oblasti vyjadrilo 58 % opýtaných organizácií. Pritom plány na riešenie takéhoto výpadku má len menej ako polovica opýtaných spoločností.

Obvyklá doba zotavenia po útoku DDoS sa pohybuje podľa jeho rozsahu medzi 6 až 12 hodinami. Počas nej firmy registrujú zvýšený počet sťažností a nespokojnosť zo strany zákazníkov. Pritom len desatina zástupcov opýtaných firiem je presvedčená, že má k dispozícii dostatočné prostriedky, aby útoku odolala.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá