Image
5.8.2015 0 Comments

Útokom hackerov na diaľku sú ohrozené autá ďalšej značky

V poslednom období čoraz viac výrobcov áut hlási problémy so softvérom svojich vozidiel. Po Forde, Range Roveri a Toyote sa bezpečnostná chyba objavila aj u amerického výrobcu GM.

Jeho služba OnStar ponúka jedny z najpokročilejších funkcií vo vozidlách pripojených na internet. Umožňuje napríklad lokalizovať automobil, odomknúť ho či dokonca zapnúť jeho zapaľovanie - to všetko pomocou smartfónovej aplikácie. Známy hacker Samy Kamkar však poukázal na to, že tieto vymoženosti sa môžu ľahko dostať do nepovolaných rúk.

Na demonštráciu použil malú 100-dolárovú škatuľku, domáci Wi-Fi hotspot, ktorý možno umiestniť kamkoľvek do auta či kamióna vybaveného službou OnStar a potom odchytáva príkazy odoslané z telefónu majiteľa. Útok na systém OnStar RemoteLink potom hackerovi umožní sledovať cieľové vozidlo, bez námahy ho odomknúť a aj naštartovať jeho motor. Našťastie ho nemôže riadiť a odísť s ním, pretože táto funkcia si stále vyžaduje prítomnosť kľúča vodiča.

Kamkar svoje zariadenie žartovne nazval OwnStar. Využíva v podstate vlastnosť moderných smartfónov, ktoré neustále hľadajú vo svojom okolí známe siete. Ak potom majiteľ automobilu spustí svoju aplikáciu RemoteLink pre Android či iOS, OwnStar odchytí jeho autentifikačné údaje a odošle ich útočníkovi cez mobilnú sieť. Ten sa potom môže pripojiť k serverom a ovládať vozidlo rovnako, ako to robí jeho majiteľ.


Kamkar vyskúšal svoj útok na automobile Chevy Volt svojho priateľa, vyrobenom v roku 2013. Varuje však, že pravdepodobne funguje na akomkoľvek vozidle s povolenou funkciou RemoteLink. Využíva totiž bezpečnostný problém týkajúci sa autentifikácie v smartfónovej aplikácii RemoteLink, ktorú si podľa údajov na Google Play stiahlo už aspoň milión používateľov androidových zariadení. Hoci aplikácia používa šifrovanie SSL, podľa Kamkara nevie správne overiť, či telefón používateľa komunikuje skutočne so serverom OnStar.

Kamkar o zistenej chybe informoval GM. Automobilka minulý týždeň vydala najprv neúplnú opravu, no potom v piatok oznámila, že vyriešila problém zmenou svojho serverového softvéru a vydala aj aktualizáciu aplikácie OnStar RemoteLink pre iOS.

Kamkar chce podrobnosti o svojom útoku zverejniť na hackerskej konferencii Defcon, ktorá sa uskutoční tento týždeň a hacking automobilov bude na nej pravdepodobne dominujúca téma.

Zdroj:wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá