Image
8.3.2013 0 Comments

Útok na stránky českého a slovenského O2 prišli z Ruska

O2-web.png Útok na internetovú stránku českého mobilného operátora O2, ktorý zasiahol aj slovenskú pobočku, prišiel z Ruska. Konkrétne išlo o DDoS útok, ktorý zahltí internetové stránky veľkým množstvom žiadostí o prístup. Ako ďalej informovala hovorkyňa O2 Martina Jamrichová, útok smeroval najmä na web O2.cz, no vzhľadom na prepojenie so stránkou slovenského operátora, nastali výpadky aj na stránke O2.sk. "Na odstránení dôsledkov intenzívne pracujeme, aby boli všetky funkcionality stránok čo najskôr plne dostupné. Za prípadné komplikácie sa našim zákazníkom ospravedlňujeme," dodala.

V ČR mal okrem O2 problém aj mobilný operátor T-mobile, tretí operátor Vodafone fungoval podľa serveru lidovky.cz normálne.

České stránky čelia od začiatku tohto týždňa vlne DDoS útokov. V pondelok vypadli stránky českých médií, v utorok portál seznam.cz. Terčom útokov sa v stredu stali niektoré české banky. Bezpečnostný expert Tomáš Charvát v rozhovore pre lidovky.cz upozornil, že tieto útoky nedávajú zmysel a nikto sa k nim nehlási. Podľa neho sa totiž obvykle DDoS útokmi chce niekto zviditeľniť, to však nie je súčasný prípad. "Buď teda príde niečo zaujímavejšie, alebo si tu niekto niečo skúša," citujú lidovky.cz Charváta.

České médiá špekulovali, že by to mohol byť botnet (programy pracujúce na internete), ktorý takto prezentuje svoje možnosti prípadným zákazníkom. Ako o zdroji útokov sa hovorí o Rusku a Švajčiarsku.

DDoS (distributed denial of service) útoky preťažia internetové servery, a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá