Image
8.3.2013 0 Comments

Útok na stránky českého a slovenského O2 prišli z Ruska

O2-web.png Útok na internetovú stránku českého mobilného operátora O2, ktorý zasiahol aj slovenskú pobočku, prišiel z Ruska. Konkrétne išlo o DDoS útok, ktorý zahltí internetové stránky veľkým množstvom žiadostí o prístup. Ako ďalej informovala hovorkyňa O2 Martina Jamrichová, útok smeroval najmä na web O2.cz, no vzhľadom na prepojenie so stránkou slovenského operátora, nastali výpadky aj na stránke O2.sk. "Na odstránení dôsledkov intenzívne pracujeme, aby boli všetky funkcionality stránok čo najskôr plne dostupné. Za prípadné komplikácie sa našim zákazníkom ospravedlňujeme," dodala.

V ČR mal okrem O2 problém aj mobilný operátor T-mobile, tretí operátor Vodafone fungoval podľa serveru lidovky.cz normálne.

České stránky čelia od začiatku tohto týždňa vlne DDoS útokov. V pondelok vypadli stránky českých médií, v utorok portál seznam.cz. Terčom útokov sa v stredu stali niektoré české banky. Bezpečnostný expert Tomáš Charvát v rozhovore pre lidovky.cz upozornil, že tieto útoky nedávajú zmysel a nikto sa k nim nehlási. Podľa neho sa totiž obvykle DDoS útokmi chce niekto zviditeľniť, to však nie je súčasný prípad. "Buď teda príde niečo zaujímavejšie, alebo si tu niekto niečo skúša," citujú lidovky.cz Charváta.

České médiá špekulovali, že by to mohol byť botnet (programy pracujúce na internete), ktorý takto prezentuje svoje možnosti prípadným zákazníkom. Ako o zdroji útokov sa hovorí o Rusku a Švajčiarsku.

DDoS (distributed denial of service) útoky preťažia internetové servery, a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá