Image
8.3.2013 0 Comments

Útok na stránky českého a slovenského O2 prišli z Ruska

O2-web.png Útok na internetovú stránku českého mobilného operátora O2, ktorý zasiahol aj slovenskú pobočku, prišiel z Ruska. Konkrétne išlo o DDoS útok, ktorý zahltí internetové stránky veľkým množstvom žiadostí o prístup. Ako ďalej informovala hovorkyňa O2 Martina Jamrichová, útok smeroval najmä na web O2.cz, no vzhľadom na prepojenie so stránkou slovenského operátora, nastali výpadky aj na stránke O2.sk. "Na odstránení dôsledkov intenzívne pracujeme, aby boli všetky funkcionality stránok čo najskôr plne dostupné. Za prípadné komplikácie sa našim zákazníkom ospravedlňujeme," dodala.

V ČR mal okrem O2 problém aj mobilný operátor T-mobile, tretí operátor Vodafone fungoval podľa serveru lidovky.cz normálne.

České stránky čelia od začiatku tohto týždňa vlne DDoS útokov. V pondelok vypadli stránky českých médií, v utorok portál seznam.cz. Terčom útokov sa v stredu stali niektoré české banky. Bezpečnostný expert Tomáš Charvát v rozhovore pre lidovky.cz upozornil, že tieto útoky nedávajú zmysel a nikto sa k nim nehlási. Podľa neho sa totiž obvykle DDoS útokmi chce niekto zviditeľniť, to však nie je súčasný prípad. "Buď teda príde niečo zaujímavejšie, alebo si tu niekto niečo skúša," citujú lidovky.cz Charváta.

České médiá špekulovali, že by to mohol byť botnet (programy pracujúce na internete), ktorý takto prezentuje svoje možnosti prípadným zákazníkom. Ako o zdroji útokov sa hovorí o Rusku a Švajčiarsku.

DDoS (distributed denial of service) útoky preťažia internetové servery, a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá