Image
30.7.2014 0 Comments

Útočníci inštalujú na servery Amazonu červy a zneužívajú ich aj na DDoS útoky.

ddos_attack.jpg Kyberzločinci zneužívajú zraniteľnosť v softvéri Elastic Search na inštaláciu červov na servery Amazonu a ďalšie cloudové servery, ktoré môžu slúžiť na útoky typu DDoS.

Elastic Search je veľmi populárne open source vyhľadávacie rozhranie napísané v Jave, ktoré aplikáciám umožňuje vykonávať fulltextové vyhľadávanie rôznych typov dokumentov pomocou rozhrania REST API (Representational State Transfer). Elastic Search sa často využíva v cloudových prostrediach, ako je napríklad Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), Microsoft Azure, Google Compute Engine a ďalšie. Verzia 1.1.x Elasticsearch má podporu pre aktívne skriptovanie prostredníctvom API v predvolenom nastavení. Táto funkcia však predstavuje bezpečnostné riziko, pretože nevyžaduje autorizáciu a skript nie je chránený v sandboxe.

Bezpečnostní experti už skôr v tomto roku hlásili, že útočníci môžu zneužiť skriptovací engine Elastic Search a spustiť na diaľku nebezpečný kód. Toto bezpečnostné riziko býva označované ako CVE-2014-3120. Tvorcovia tejto služby pre verziu 1.1.x ešte nevydali aktualizáciu, ale od verzie 1.2.0 vydanej 22. mája je dynamické skriptovanie štandardne vypnuté.

Minulý týždeň bezpečnostní experti z ruskej spoločnosti Kaspersky Lab našli nové varianty trójskeho koňa Mayday, ktorý sa využíva na útoky typu DDoS (dynamické odopretie služby). Jeden z nových variantov Mayday bol nájdený na serveri Amazon EC2, ale podľa Kaspersky Lab nejde o jedinú platformu, na ktorú je cielený. Podľa Kurta Baumgartnera z Kaspersky Lab sa útočníci napoja na virtuálne servery využívané zákazníkmi Amazon EC2 zneužitím CVE-2014-3120 v Elastic Search 1.1.x, ktorý je stále hojne využívaný veľkými organizáciami.

Medzi obeťami týchto útokov sú v súčasnosti okrem iného veľká regionálna banka, veľký výrobca elektroniky alebo poskytovateľ služieb z Japonska. Frekvencia útokov je taká veľká, že Amazon teraz svojich zákazníkov na možné riziká upozorňuje. A situácia je pravdepodobne rovnaká aj u iných poskytovateľov cloudových riešení," uviedol Baumgartner.

Používatelia Elastic Search 1.1.x by mali prejsť na novšiu verziu a tí, ktorí potrebujú spomínanú skriptovaciu funkciu, by sa mali riadiť bezpečnostnými odporúčaniami tvorcov tohto enginu, zverejnenými na ich blogu 9. júla.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá