Image
20.2.2015 0 Comments

Urob si sám s Raspberry Pi: Zlepšováky pre fotografov

Raspberry Pi je malý a výkonný počítač založený na architektúre ARM. Dokáže skoro to isté ako bežný PC a predáva sa za cenu len okolo 33 €. S veľkosťou kreditnej karty ide o jeden z najmenších dostupných počítačov. Bol určený do škôl na výučbu programovania, ale vďaka svojej výbave, veľkosti a cene sa stal veľmi populárnym v mnohých iných odboroch. Dnes sa k nemu už vyrába obrovské množstvo príslušenstva, ktoré ponúka skoro neobmedzené možnosti použitia.

obr1.jpg

David Hunt je írsky linuxový programátor a fotograf. S Raspberry Pi si vytvoril rôzne zlepšováky, ktoré mu uľahčujú fotografovanie.

Počítač v battery gripe

Veľkosť Raspberry Pi umožňuje osadiť ho do battery gripu. Takto možno automaticky odosielať fotografie do PC. Pripojiť k fotoaparátu kľúč USB alebo pevný disk. Ovládať fotoaparát z PC alebo mobilu a mnoho ďalšieho.

obr2.jpg

Motorizované časozberné koľajnice

Cena profesionálnych časozberných (time-lapse) koľajníc je astronomická, ale pri troche snahy si ich možno vytvoriť svojpomocne.

obr3.jpg

Zautomatizované skladané makro

Skladané makro je veľmi náročné na presnosť a rovnako ako pri time-lapse fotografii sú profesionálne riešenia predražené. Ale z nefunkčného skenera sa vďaka Raspeberry Pi stane zautomatizované stanovište na makro.

obr4.jpg

Fotografie dopadu kvapky

Kto si skúsil vyfotografovať dopad kvapky vody, vie, aká je to zdĺhavá práca. Ale s elektroventilom ovládaným Raspsberry Pi možno vyfotografovať rýchlo stovky veľmi efektných záberov.

obr5.jpg

Záver

Raspsberry Pi má skoro neobmedzené možnosti použitia a záleží len na šikovnosti jeho majiteľa. Neviem ako vy, ale ja som si už to svoje objednal :-)

Zdroj: ePhoto


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá