Image
20.2.2015 0 Comments

Urob si sám s Raspberry Pi: Zlepšováky pre fotografov

Raspberry Pi je malý a výkonný počítač založený na architektúre ARM. Dokáže skoro to isté ako bežný PC a predáva sa za cenu len okolo 33 €. S veľkosťou kreditnej karty ide o jeden z najmenších dostupných počítačov. Bol určený do škôl na výučbu programovania, ale vďaka svojej výbave, veľkosti a cene sa stal veľmi populárnym v mnohých iných odboroch. Dnes sa k nemu už vyrába obrovské množstvo príslušenstva, ktoré ponúka skoro neobmedzené možnosti použitia.

obr1.jpg

David Hunt je írsky linuxový programátor a fotograf. S Raspberry Pi si vytvoril rôzne zlepšováky, ktoré mu uľahčujú fotografovanie.

Počítač v battery gripe

Veľkosť Raspberry Pi umožňuje osadiť ho do battery gripu. Takto možno automaticky odosielať fotografie do PC. Pripojiť k fotoaparátu kľúč USB alebo pevný disk. Ovládať fotoaparát z PC alebo mobilu a mnoho ďalšieho.

obr2.jpg

Motorizované časozberné koľajnice

Cena profesionálnych časozberných (time-lapse) koľajníc je astronomická, ale pri troche snahy si ich možno vytvoriť svojpomocne.

obr3.jpg

Zautomatizované skladané makro

Skladané makro je veľmi náročné na presnosť a rovnako ako pri time-lapse fotografii sú profesionálne riešenia predražené. Ale z nefunkčného skenera sa vďaka Raspeberry Pi stane zautomatizované stanovište na makro.

obr4.jpg

Fotografie dopadu kvapky

Kto si skúsil vyfotografovať dopad kvapky vody, vie, aká je to zdĺhavá práca. Ale s elektroventilom ovládaným Raspsberry Pi možno vyfotografovať rýchlo stovky veľmi efektných záberov.

obr5.jpg

Záver

Raspsberry Pi má skoro neobmedzené možnosti použitia a záleží len na šikovnosti jeho majiteľa. Neviem ako vy, ale ja som si už to svoje objednal :-)

Zdroj: ePhoto


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá