Image
29.9.2014 0 Comments

Upravujeme fotky a videá pomocou telefónu

titulka.jpg Kvalita kamier a fotoaparátov zabudovaných do telefónov neustále rastie. Zároveň sa znižuje cena telefónov, ktoré dokážu v tomto smere poskytnúť dobrú kvalitu. Aj preto fotíme pomocou našich mobilov čoraz častejšie. Nie, smartfóny nám zatiaľ zrkadlovku nenahradia, ale kompaktné fotoaparáty si už so sebou na výlety brať nemusíme.

Proces tvorby fotografie alebo videa sa obyčajne nekončí stlačením spúšte. Snímku je vhodné zeditovať a až následne zálohovať alebo sa ňou pochváliť na sociálnej sieti. V obchodoch AppStore a Google Play Store nájdete viacero užitočných utilít. Pripravili sme pre vás náš redakčný výber, pričom sme sa zamerali aj na programy, ktoré pomôžu s úpravou videa. Zatiaľ čo oživiť fotografiu pomocou efektu dokáže hocikto, strihať video na telefóne je pomerne náročná úloha. Najmä ak máte menší displej. Poznáme však riešenie aj na tento problém.

Fotíme a upravujeme fotky

Fotoaparát Google

Aj keď v telefóne nájdete predinštalovanú aplikáciu fotoaparátu, oficiálny foťák od Googlu odporúčame. Je pomerne rýchly, fotí pekne a má pár zaujímavých režimov. Efekt zaostrenia mierne rozostrí pozadie a nechá vyniknúť snímanému objektu. Svoj účel však plní iba v konkrétnych prípadoch, o ktorých vás aplikácia pri prvom použití funkcie informuje - snímaný objekt musí byť do vzdialenosti 2 metrov a ideálne funguje napr. pri fotení ľudí v prírode.

fotoaparat.png

Fotoaparát Google zaujme niektorými režimami fotenia

Zaujímavé sú aj funkcie Sférická fotografia a Panoráma. Na niektorých zariadeniach môže aplikácia pri použití týchto efektov padať a vyžaduje aj gyroskopický senzor. Dodajme, že Google fotoaparát je určený pre zariadenia so systémom KitKat, takže túto aplikáciu dnes nevyužije každý.

Za zmienku stojí, že tvorcovia sa snažia ísť cestou minimalistického dizajnu. Aj napriek tomu však aplikácia ponúka ručnú expozíciu, časovač, pomocnú mriežku a ručnú úpravu jasu. V obchode Play nájdete aplikácie, ktoré toho ponúkajú viac - napr. nastavenie bielej farby. No Google fotoaparát je nám sympatický a môžete ho ovládať aj pomocou hodiniek so systémom Android Wear. Takisto predpokladáme, že ho Google bude neustále zlepšovať a ponúkne viac exkluzívnych vlastností. V budúcnosti by sme privítali napr. lepšiu stabilitu aplikácie pri niektorých funkciách a možnosť ukladať fotografie aj na kartu SD. Už dnes však stojí fotoaparát Google za stiahnutie. Minimálne pre spomenuté režimy rozostrenia a sférickej fotografie.

fotoaparat_android.png

Fotor

Webová služba Fotor je jedna z našich obľúbených volieb, ak potrebujeme vytvoriť jednoduchšiu alebo pokročilejšiu koláž. Tento editor obrázkov však dokáže oveľa viac a časť jeho funkcií môžete využívať aj v mobilnej aplikácii. Fotor dokáže aj fotiť, ale v tomto smere neponúka takmer žiadnu pridanú hodnotu oproti natívnej aplikácii.

fotor.PNG

Pomocou aplikácie Fotor si rýchlo upravíte fotografie alebo vytvoríte koláž

Zaujímavejšie funkcie poskytuje pri následnej editácii. Automatické zlepšenie dopĺňa nastavenie teploty farieb, jasu a kontrastu podľa svetelných podmienok, resp. miesta, kde fotka vznikla. K dispozícii je takmer 15 rôznych profilov. Prípadne si spomenuté parametre upravíte manuálne. Nechýbajú filtre - okrem tých základných si môžete dokúpiť aj ďalšie. Fotku môžete obohatiť o nálepky alebo text a pridať aj rôzne rámy.

Samozrejme, nechýba možnosť vytvárať koláže, ktorá je takmer totožná s webovou verziou. Vyberiete si usporiadanie fotiek, žiadané obrázky a výsledok si manuálne dotvoríte podľa svojich predstáv. Môžete meniť hrúbku rámu medzi fotografiami, ale aj tvar. Výsledok možno priamo zdieľať s priateľmi.

Mobilný Fotor splnil naše očakávania. Hoci neponúka toľko funkcií ako webová verzia, tie podstatné nástroje obsahuje. Na internete, ale aj v obchodoch Google Play a AppStore nájdete viacero aplikácií na tvorbu koláží, ale Fotor radíme medzi tie najlepšie. Výhoda aplikácie je najmä nenáročné ovládanie. Všetkým milovníkom koláží odporúčame nainštalovať. Náročnejším používateľom však dostupná ponuka funkcií nemusí úplne postačovať.

fotor_ios.png   fotor_android.png

Pixlr Express

Službám Pixlr sme sa v PC REVUE už viackrát venovali. Táto aplikácia však medzi odporúčaniami pre mobilnú fotografiu nemôže chýbať, a preto ju v rýchlosti spomenieme. Podobne ako Fotor aj Pixlr Express môžete využívať vo webovom rozhraní alebo prostredníctvom aplikácií pre iOS a Android. Obe služby sú si veľmi podobné, čo sa funkcionality týka. Líšia sa v niekoľkých nástrojoch, prípadne efektoch. Keďže sú obe aplikácie bezplatné, odporúčame nainštalovať obe a vybrať si tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

pixlr.png

Jeden z najobľúbenejších editorov fotiek pre mobilné zariadenia

pixlr_android.pngpixlr_ios.png

ProCam 2

Naša obľúbená alternatíva k natívnemu fotoaparátu iOS je aplikácia ProCam 2. Umožňuje nastavenie manuálneho zaostrovania a expozície. Takisto si môžete nastaviť bielu, prispôsobiť teplotu farieb a jas pri fotení. Rovnako sú k dispozícii mnohé efekty a režimy fotenia. Spomeňme nočný režim alebo slo-mo video. Mnohé z parametrov sa dajú meniť počas fotenia aj pri úprave fotky, čo dáva používateľovi pomerne veľkú slobodu, aby fotil, ako chce. Samozrejmá je možnosť definovať rozlíšenie fotiek a videa a pomer strán. ProCam 2 je výborná alternatíva pre používateľov, ktorí chcú od aplikácie fotoaparátu niečo navyše. Jej hlavný prínos je bohatá ponuka funkcií a nastavení.

procam.PNG

ProCam 2 ponúka oproti natívnej aplikácii veľké množstvo funkcií, nastavení a filtrov

procam_ios.png

Točíme a upravujeme videá

Kinomatic

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Problémom telefónov je pomerne malé množstvo aplikácií, ktoré dokážu editovať video, prípadne ponúknuť aj niečo viac. Obyčajne si video iba natočíte a môžete ho maximálne zdieľať. Ak chcete editovať, musíte počkať, kým sa dostanete k počítaču.

Majitelia zariadení s iOS môžu video upravovať napr. v aplikácii iMovie. Tá je však svojím konceptom a veľkosťou určená skôr pre iPad ako do iPhonu. Riešením problému je nová aplikácia Kinomatic. Tá ponúka pokročilé natáčanie videa s možnosťou manuálneho zaostrovania, ručnej korekcie expozície, ako aj vyrovnania bielej. Okrem toho má aplikácia zabudovaný stabilizátor a ručné zapnutie/vypnutie svetla blesku. V tomto smere ponúka viac funkcií ako bežné aplikácie na foto/video.

kinomatic.PNG

Naša obľúbená „apka" na úpravu videí na zariadeniach s iOS

Druhú časť tohto nástroja predstavuje editor, ktorý umožňuje jednoduchú úpravu videa. Do projektu si pridáte aj videoklipy, ktoré ste natočili v iných aplikáciách. Z pohľadu používateľa je výhodné, že si môžete každé video zostrihať podľa potreby. Hoci aplikácia ponúka iba základnú možnosť orezania, video si môžete do projektu pridať viackrát a získať žiadaný výsledok. V praxi to znamená, že ak chcete z videa odstrihnúť pár sekúnd v strede, klip si importujete dvakrát. Jednu časť necháte bežať od začiatku do stredu a druhú časť od stredu bez odstrihnutej časti do konca. Je to trochu únavné, ale aj takéto pokročilé strihanie Kinomatic zvládne.

V rámci časovej osi si klipy ľubovoľne poprehadzujete, pridáte hudbu zo skladieb uložených v telefóne, ale aj jednoduché texty, resp. titulky. Pri nich môžete časovať, odkedy dokedy sa majú zobrazovať na obrazovke. Prispôsobíte si aj úroveň hlasitosti konkrétnych zvukových stôp.

Aplikácia Kinomatic nás svojou pomerne bohatou výbavou funkcií (na pomery telefónu) veľmi príjemne prekvapila. Používame ju od jej uvedenia na trh a vývojári už stihli zareagovať aj na naše pripomienky - pridali možnosť zvoliť si rozlíšenie finálneho videa a dátový tok. V budúcnosti by sme ocenili rôzne filtre, efekty alebo možnosť vytvoriť hlasový komentár a vložiť ho do videa.

kinomatic_ios.pngVivaVideo

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Aplikácia VivaVideo je dostupná pre iOS aj Android. Otestovali sme obe verzie, a hoci tento nástroj na prvý pohľad neohúri dizajnom a spracovaním používateľského rozhrania, funkciami príjemne prekvapil. Utilita umožňuje jednoduché nahrávanie videa - nahrávanie je aktívne, keď držíte softvérové tlačidlo. Funguje to podobne ako v službe Vine. V rámci jednej nahrávky tak môžete zhotoviť viacero záberov. Získaný materiál môžete zostrihať, aplikovať efekty, hudbu, hlasový komentár či text. Je výborné, že aplikácia ponúka niekoľko šablón a všeobecných hudobných motívov, čo zjednodušuje prácu.

viva.png

VivaVideo je výborný nástroj na úpravu amatérskeho videa, ktorý by sa nestratil ani na PC

Najmä z hľadiska operačného systému Android oceňujeme možnosť pracovať s viacerými klipmi. V obchode Google Play Store sme totiž našli niekoľko zaujímavých nástrojov na úpravu videa, ale iba pár z nich dokáže upravovať a kombinovať viacero samostatných videosúborov. VivaVideo dokonca podporuje aj rôzne prechodové efekty. Úprava videa je pomerne intuitívna, s aplikáciou sa príjemne pracuje. Na rozdiel od Kinomaticu však nemôžete nastavovať rozlíšenie a dátový tok výsledného videa.

Aj napriek tomu je VivaVideo jeden z najlepších editorov videa pre smartfóny, minimálne z hľadiska funkcií. Aplikáciu si môžete vyskúšať aj bezplatne. Obmedzením je iba vodoznak a dĺžka videa. Za úplnú verziu zaplatíte necelé 3 eurá, v prípade verzie iOS sme možnosť odstránenia vodoznaku nenašli.

viva_ios.pngviva_android.png

Užitočné fotopríslušenstvo

Na fotenie a zaznamenávanie videa vám postačí samotný telefón. S vhodným príslušenstvom však môžete vytvoriť pekné efekty, prípadne zlepšiť kvalitu fotiek a videa.

olloclip.png

S externými šošovkami môžete vytvoriť naozaj zaujímavé snímky

Obľúbené sú napr. externé šošovky. V tejto kategórii má najlepšiu povesť spoločnosť Olloclip, ktorá nedávno uviedla na trh aktualizovaný produkt - namiesto troch šošoviek nájdete v balení štyri. Olloclip bol dlhý čas určený iba majiteľom iPhonov, šošovky však dnes môžu používať už aj majitelia smartfónov Samsung Galaxy S4 a S5. Obe verzie sme v redakcii otestovali.

Olloclip obsahuje širokouhlú šošovku, pomocou ktorej toho zachytíte na fotke viac, 10-násobné a 15-násobné makro, ako aj fisheye, ktoré vytvorí tzv. efekt rybacieho oka. Makro a fisheye využijete najmä pri tvorbe štýlových fotografií - efekt rybacieho oka je špecifický mierne deformovaným obrazom a širokým zorným uhlom. Makrá využijete pri tvorbe detailných fotografií, pričom 15-násobné makro zachytí naozaj podrobné detaily. Širokouhlú šošovku oceníte najmä pri fotení scenérií.

Výhoda Olloclipu sú kompaktné rozmery. Šošovky sa zmestia do vrecka, pretože sú de facto dve. Makro získate odskrutkovaním širokouhlej, resp. fisheye šošovky. Verzia pre iPhone sa uchopí na pravom hornom rohu, pričom zariadenie podľa potreby otočíte. Dodajme, že konštrukcia Olloclipu dolieha na iPhone príliš tesno, takže ak máte ochrannú fóliu na displeji, môže prekážať. Prípadne sa vám bude odlepovať pri nasadzovaní šošoviek.

Verzia pre Samsung využíva iný štýl uchopenia a v tomto prípade sme nemali problém s ochrannou fóliou na displeji. Aj napriek rozdielnemu spôsobu uchopenia sú obe verzie prakticky identické, čo sa kvality šošoviek týka. Olloclip nie je úplne nevyhnutné príslušenstvo, ale poteší. Nezvýši kvalitu fotoaparátu, ale umožní vytvárať naozaj zaujímavé fotky - ak máte chuť experimentovať so šošovkami. A využijete ich aj pri tvorbe videa.

stativ.JPG

Rovnako ako klasické kamery aj mobil môžete používať so statívom

Užitočnou pomôckou môže byť aj statív, prípadne trojnožka. Na eBay ich nájdete viacero. Líšia sa veľkosťou (do 30 cm), ale k dispozícii sú aj väčšie - s výškou okolo 1 metra. Statív oceníte najmä pri tvorbe videí, ktoré nebudú „roztrasené", prípadne pri fotení objektov. Výrobcovia k niektorým statívom pribalia aj príslušenstvo, pomocou ktorého stabilne pripevníte telefón. Prípadne si za pár centov kúpite takéto doplnky aj samostatne, ak už statív máte.

prislusenstvo.jpg

Shoulderpod S1 použije so statívom, ale postačí aj ruka

Okrem lacných plastov z Číny si však môžete zaobstarať aj kvalitnejší držiak na statív. My sme v redakcii testovali zariadenie Shoulderpod S1, ktoré je vyrobené z kvalitných materiálov a pôsobí stabilným dojmom. Tento univerzálny držiak na telefóny využijete v kombinácii so statívom, ale aj ako samostatný stojan na telefón, prípadne na stabilnejšie držanie telefónu v jednej ruke pri fotení. Ak to myslíte s mobilným fotením vážne, táto 30-eurová hračka stojí za zváženie. Dá sa objednať na oficiálnych stránkach shoulderpod.com a poštovné sa neplatí.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá