Image
27.5.2014 0 Comments

Úpravou firmvéru možno disky SSD zrýchliť až o 300 %. Aj tie súčasné.

Intel-SSD-DC-S3700 copy.jpg V technológii SSD bol dosiahnutý prielom, ktorý znamená výrazné zvýšenie výkonu v dôsledku prekonania jedného z hlavných problémov tohto typu pamätí. V súčasnosti nemožno priamo prepísať dáta v čipoch NAND používaných v zariadeniach. Súbory sa musia zapísať do čistého priestoru disku a priestor so starými dátami treba sformátovať. To spôsobuje roztrieštenosť údajov, skracuje životnosť disku a znižuje jeho výkon.

Japonskému tímu z Chuo University sa podarilo prekonať tento problém, ktorý je starý ako sama technológia. Ich objav bol oficiálne prezentovaný v Taipei na podujatí IEEE International Memory Workshop 2014. Vedci vytvorili pre disky úplne nový middleware, ktorý určuje, ako sa budú dáta zapisovať a ukladať na disku. Ich nová verzia bráni v zapisovaní dát na novú „stránku", ak to nie je nevyhnutné.

Úprava spočíva v pridaní medzivrstvy nazvanej logical block address scrambler medzi počítač a vrstvu FTL (flash translation layer), ktorá sa stará o preklad adries na skutočné pozície na disku SSD. Nové dáta sa namiesto prázdneho miesta zapisujú do fragmentovanej oblasti v bloku určenom na vymazanie. Výrazne sa tak obmedzí kopírovanie dát na pozadí a zníži sa pomer platných nefragmentovaných stránok v bloku, ktoré sa pri ďalšom čistení museli presunúť s celým blokom.

nand_flash_schema.jpg

V testoch disky využívajúce novú technológiu zapisovali a mazali dáta menej často ako disky bez tejto technológie, a to o 55 %. Ich výkon tak vzrástol o 300 %. To by mohlo umožniť pri špičkových diskoch dosiahnuť prenosové rýchlosti 1,5 GB/s, zatiaľ čo súčasné modely dosahujú typicky okolo 500 MB/s. Navyše sa tak zvýšila aj energetická účinnosť diskov o 60 %.

Treba zdôrazniť, že všetky zmeny sa dosiahli čisto na softvérovom základe. To znamená, že netreba čakať na novú generáciu diskov SSD vybavených novými čipmi NAND. Výrobcovia by totiž teoreticky mohli zlepšiť aj súčasné disky úpravou firmvéru.

Zdroj: neowin.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá