Image
27.5.2014 0 Comments

Úpravou firmvéru možno disky SSD zrýchliť až o 300 %. Aj tie súčasné.

Intel-SSD-DC-S3700 copy.jpg V technológii SSD bol dosiahnutý prielom, ktorý znamená výrazné zvýšenie výkonu v dôsledku prekonania jedného z hlavných problémov tohto typu pamätí. V súčasnosti nemožno priamo prepísať dáta v čipoch NAND používaných v zariadeniach. Súbory sa musia zapísať do čistého priestoru disku a priestor so starými dátami treba sformátovať. To spôsobuje roztrieštenosť údajov, skracuje životnosť disku a znižuje jeho výkon.

Japonskému tímu z Chuo University sa podarilo prekonať tento problém, ktorý je starý ako sama technológia. Ich objav bol oficiálne prezentovaný v Taipei na podujatí IEEE International Memory Workshop 2014. Vedci vytvorili pre disky úplne nový middleware, ktorý určuje, ako sa budú dáta zapisovať a ukladať na disku. Ich nová verzia bráni v zapisovaní dát na novú „stránku", ak to nie je nevyhnutné.

Úprava spočíva v pridaní medzivrstvy nazvanej logical block address scrambler medzi počítač a vrstvu FTL (flash translation layer), ktorá sa stará o preklad adries na skutočné pozície na disku SSD. Nové dáta sa namiesto prázdneho miesta zapisujú do fragmentovanej oblasti v bloku určenom na vymazanie. Výrazne sa tak obmedzí kopírovanie dát na pozadí a zníži sa pomer platných nefragmentovaných stránok v bloku, ktoré sa pri ďalšom čistení museli presunúť s celým blokom.

nand_flash_schema.jpg

V testoch disky využívajúce novú technológiu zapisovali a mazali dáta menej často ako disky bez tejto technológie, a to o 55 %. Ich výkon tak vzrástol o 300 %. To by mohlo umožniť pri špičkových diskoch dosiahnuť prenosové rýchlosti 1,5 GB/s, zatiaľ čo súčasné modely dosahujú typicky okolo 500 MB/s. Navyše sa tak zvýšila aj energetická účinnosť diskov o 60 %.

Treba zdôrazniť, že všetky zmeny sa dosiahli čisto na softvérovom základe. To znamená, že netreba čakať na novú generáciu diskov SSD vybavených novými čipmi NAND. Výrobcovia by totiž teoreticky mohli zlepšiť aj súčasné disky úpravou firmvéru.

Zdroj: neowin.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá