Image
27.5.2014 0 Comments

Úpravou firmvéru možno disky SSD zrýchliť až o 300 %. Aj tie súčasné.

Intel-SSD-DC-S3700 copy.jpg V technológii SSD bol dosiahnutý prielom, ktorý znamená výrazné zvýšenie výkonu v dôsledku prekonania jedného z hlavných problémov tohto typu pamätí. V súčasnosti nemožno priamo prepísať dáta v čipoch NAND používaných v zariadeniach. Súbory sa musia zapísať do čistého priestoru disku a priestor so starými dátami treba sformátovať. To spôsobuje roztrieštenosť údajov, skracuje životnosť disku a znižuje jeho výkon.

Japonskému tímu z Chuo University sa podarilo prekonať tento problém, ktorý je starý ako sama technológia. Ich objav bol oficiálne prezentovaný v Taipei na podujatí IEEE International Memory Workshop 2014. Vedci vytvorili pre disky úplne nový middleware, ktorý určuje, ako sa budú dáta zapisovať a ukladať na disku. Ich nová verzia bráni v zapisovaní dát na novú „stránku", ak to nie je nevyhnutné.

Úprava spočíva v pridaní medzivrstvy nazvanej logical block address scrambler medzi počítač a vrstvu FTL (flash translation layer), ktorá sa stará o preklad adries na skutočné pozície na disku SSD. Nové dáta sa namiesto prázdneho miesta zapisujú do fragmentovanej oblasti v bloku určenom na vymazanie. Výrazne sa tak obmedzí kopírovanie dát na pozadí a zníži sa pomer platných nefragmentovaných stránok v bloku, ktoré sa pri ďalšom čistení museli presunúť s celým blokom.

nand_flash_schema.jpg

V testoch disky využívajúce novú technológiu zapisovali a mazali dáta menej často ako disky bez tejto technológie, a to o 55 %. Ich výkon tak vzrástol o 300 %. To by mohlo umožniť pri špičkových diskoch dosiahnuť prenosové rýchlosti 1,5 GB/s, zatiaľ čo súčasné modely dosahujú typicky okolo 500 MB/s. Navyše sa tak zvýšila aj energetická účinnosť diskov o 60 %.

Treba zdôrazniť, že všetky zmeny sa dosiahli čisto na softvérovom základe. To znamená, že netreba čakať na novú generáciu diskov SSD vybavených novými čipmi NAND. Výrobcovia by totiž teoreticky mohli zlepšiť aj súčasné disky úpravou firmvéru.

Zdroj: neowin.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá