Image
28.5.2014 0 Comments

Úprava registra umožní využívať aktualizácie pre Windows XP až do roku 2019

windows_xp.jpg Hoci podpora Windows XP v edíciách Home a Professional sa skončila v apríli 2014, verzie Embedded sú stále podporované. Jednoduchou úpravou registra možno docieliť to, že sa váš operačný systém bude tváriť ako Windows XP Embedded POSReady a bude dostávať aktualizácie ešte ďalších päť rokov. Nejde o žiadny podvodný trik alebo zavádzajúcu službu, ktorých sa napokon po exspirácii Windows XP objavilo na internete mnoho, ale o skutočne fungujúci a spoľahlivý postup.

Ako tvrdilo množstvo analytikov, ukončenie podpory Windows XP bol zo strany Microsoftu hlavne obchodný ťah, nie technologická nutnosť. Embedded verzie Windows XP sa využívajú v rôznych priemyselných zariadeniach, kioskoch, termináloch a automatoch a ich jadro a veľa komponentov sú prakticky totožné s bežnými OS a pre ne Microsoft pripravuje aktualizácie ďalej. Bolo teda len otázkou času, než niekto príde na trik, ako tieto aktualizácie využiť.

Ako upraviť registre Windows XP na ďalšie získavanie aktualizácií

O tom, ako Windows XP Home alebo Professional upraviť, aby aj naďalej získavali aktualizácie, informoval Wayne Williams z webu BetaNews a sami sme tento postup overili. Stačí na jeho realizáciu jednoducho vytvoriť v Poznámkovom bloku alebo v inom textovom editore klasický textový súbor s príponou .Reg, do ktorého vložíte nasledujúci obsah:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]
„Installed"=dword:00000001

Následne súbor dvojklikom spustíte a importujete obsah do registrov. Prípadne možno toto vloženie vykonať aj ručne cez Regedit vytvorením príslušného záznamu. Výsledok sa prejaví okamžite, pretože len čo potom navštívite službu Windows Update, uvidíte v nej už niekoľko nových aktualizácií pre vaše Windows XP, ktoré budete môcť nainštalovať.

Podpora by mala trvať až do 9. apríla 2019 a výhodou je, že tento postup je úplne legálny a nijako tým neporušujete licenciu. Funguje pre 32-bitové edície Windows, ak využívate 64-bitové Windows XP, odporúčame vyskúšať postup zverejnený na tejto stránke: http://www.sebijk.com/community/board15-other/board73-tutorials/2985-getting-xp-updates/

Nie je to možno dokonalé, ale je to lepšie ako nič

Samozrejme, reakcia Microsoftu nie je príliš priaznivá, o možnosti úpravy registra jeho zástupcovia dobre vedia, ale napriek tomu pred ňou zákazníkov varujú. Vzhľadom na to, že Windows XP Home a Professional obsahujú niektoré komponenty navyše oproti Windows XP Embedded, a teda keby zraniteľnosť bola obsiahnutá v nich, potom tieto komponenty, samozrejme, opravené nebudú. Microsoft teda hovorí, že riziká aj po úprave registrov a inštalácii aktualizácií pretrvávajú a že nejde o oficiálny postup. Podľa Microsoftu je vraj najlepším krokom aktualizácia na modernejší systém, najlepšie na Windows 8.1.

Čo k tomu dodať? Azda len toľko, že aj čiastočné aktualizácie zamerané na jadro a spoločné komponenty všetkých edícií Windows XP sú stále lepšie ako žiadne aktualizácie a aj takto updatovaný systém bude značne bezpečnejší než systém, pre ktorý sa aktualizácie už vôbec nedodávajú. Navyše spoločných komponentov týchto systémov je drvivá väčšina (chýba len také „drobnosti" ako napríklad Windows XP Tour, prihlásený Product Activation, MSN Explorer, Windows File Protection, Out-of-box Experience a podobne). Ostatne Windows XP sa stále používa na viac než štvrtine počítačov na celom svete (zatiaľ čo Windows 8 a Windows 8.1 v súčte len o niečo viac ako na desatine) a opísaný trik môže výrazne znížiť riziká ich používania po exspirácii, na ktoré sa veľa firiem aj koncových používateľov odhodlalo.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá