Image
9.9.2015 0 Comments

Update pre Google Chrome ušetrí takmer polovicu pamäte

Popularita prehliadača Google Chrome síce rastie, dlhodobo je však takisto terčom kritikov pre to, koľko operačnej pamäte spotrebúva. Jeho aktuálna verzia, vydaná minulý týždeň s poradovým číslom 45, s ňou však predsa len zaobchádza aspoň trošku citlivejšie.

Zmenu si najskôr všimnú hlavne tí, ktorí pri prezeraní s obľubou otvárajú nové a nové záložky bez toho, aby zatvárali tie staré. Chrome 45 pri ich správe postupuje inak, než jeho predchodca, keď pri reštarte prehliadača nahráva obsah postupne od tých, ktoré sme prezerali naposledy, až po tie, na ktoré sme sa už nejaký čas nepozreli.

Teoreticky by tak záložky, ktoré nás zaujímajú najviac, mali byť pripravené ako prvé. A po druhé, ak vaša pamäť prestane stíhať, Chrome prestane záložky otvorené na pozadí obnovovať. Ak niektorú z nich budete chcieť zobraziť, samozrejme, načíta ju, inak ju však nechá v stave nečinnosti.

Nečinné záložky by mali šetriť pamäť aj priebežnými skenmi obsahu podporovaného JavaScriptom a jeho inteligentným pozastavovaním, respektíve lepšou správou jeho jednotlivých zložiek, ktorú umožňuje najnovší JavaScript engine Chromu s označením V8. Ten tak spoľahlivejšie rozpozná, ak je stránka nečinná, a zároveň agresívnejšie zozbiera nevyužitú pamäť, ktorú vráti k dispozícii operačnému systému.

Pamäť spotrebúvaná záložkami na pozadí by sa tak eventuálne mala s pribúdajúcim časom dostať na možné absolútne minimum. Google na demonštráciu vydal video, v ktorom porovnáva úspornosť Chromu 45 s predchodcom Chromom 43 a v ktorom vidieť, že sa spotreba pamäte prehliadača Chrome 45 po niekoľkých minútach dostane skoro na polovicu v porovnaní so staršou verziou. A to už je výrazná úspora, zvlášť ak patríte k tým, ktorí permanentne nechávajú otvorený napríklad Gmail.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá