Image
9.9.2015 0 Comments

Update pre Google Chrome ušetrí takmer polovicu pamäte

Popularita prehliadača Google Chrome síce rastie, dlhodobo je však takisto terčom kritikov pre to, koľko operačnej pamäte spotrebúva. Jeho aktuálna verzia, vydaná minulý týždeň s poradovým číslom 45, s ňou však predsa len zaobchádza aspoň trošku citlivejšie.

Zmenu si najskôr všimnú hlavne tí, ktorí pri prezeraní s obľubou otvárajú nové a nové záložky bez toho, aby zatvárali tie staré. Chrome 45 pri ich správe postupuje inak, než jeho predchodca, keď pri reštarte prehliadača nahráva obsah postupne od tých, ktoré sme prezerali naposledy, až po tie, na ktoré sme sa už nejaký čas nepozreli.

Teoreticky by tak záložky, ktoré nás zaujímajú najviac, mali byť pripravené ako prvé. A po druhé, ak vaša pamäť prestane stíhať, Chrome prestane záložky otvorené na pozadí obnovovať. Ak niektorú z nich budete chcieť zobraziť, samozrejme, načíta ju, inak ju však nechá v stave nečinnosti.

Nečinné záložky by mali šetriť pamäť aj priebežnými skenmi obsahu podporovaného JavaScriptom a jeho inteligentným pozastavovaním, respektíve lepšou správou jeho jednotlivých zložiek, ktorú umožňuje najnovší JavaScript engine Chromu s označením V8. Ten tak spoľahlivejšie rozpozná, ak je stránka nečinná, a zároveň agresívnejšie zozbiera nevyužitú pamäť, ktorú vráti k dispozícii operačnému systému.

Pamäť spotrebúvaná záložkami na pozadí by sa tak eventuálne mala s pribúdajúcim časom dostať na možné absolútne minimum. Google na demonštráciu vydal video, v ktorom porovnáva úspornosť Chromu 45 s predchodcom Chromom 43 a v ktorom vidieť, že sa spotreba pamäte prehliadača Chrome 45 po niekoľkých minútach dostane skoro na polovicu v porovnaní so staršou verziou. A to už je výrazná úspora, zvlášť ak patríte k tým, ktorí permanentne nechávajú otvorený napríklad Gmail.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá