Image
9.9.2015 0 Comments

Update pre Google Chrome ušetrí takmer polovicu pamäte

Popularita prehliadača Google Chrome síce rastie, dlhodobo je však takisto terčom kritikov pre to, koľko operačnej pamäte spotrebúva. Jeho aktuálna verzia, vydaná minulý týždeň s poradovým číslom 45, s ňou však predsa len zaobchádza aspoň trošku citlivejšie.

Zmenu si najskôr všimnú hlavne tí, ktorí pri prezeraní s obľubou otvárajú nové a nové záložky bez toho, aby zatvárali tie staré. Chrome 45 pri ich správe postupuje inak, než jeho predchodca, keď pri reštarte prehliadača nahráva obsah postupne od tých, ktoré sme prezerali naposledy, až po tie, na ktoré sme sa už nejaký čas nepozreli.

Teoreticky by tak záložky, ktoré nás zaujímajú najviac, mali byť pripravené ako prvé. A po druhé, ak vaša pamäť prestane stíhať, Chrome prestane záložky otvorené na pozadí obnovovať. Ak niektorú z nich budete chcieť zobraziť, samozrejme, načíta ju, inak ju však nechá v stave nečinnosti.

Nečinné záložky by mali šetriť pamäť aj priebežnými skenmi obsahu podporovaného JavaScriptom a jeho inteligentným pozastavovaním, respektíve lepšou správou jeho jednotlivých zložiek, ktorú umožňuje najnovší JavaScript engine Chromu s označením V8. Ten tak spoľahlivejšie rozpozná, ak je stránka nečinná, a zároveň agresívnejšie zozbiera nevyužitú pamäť, ktorú vráti k dispozícii operačnému systému.

Pamäť spotrebúvaná záložkami na pozadí by sa tak eventuálne mala s pribúdajúcim časom dostať na možné absolútne minimum. Google na demonštráciu vydal video, v ktorom porovnáva úspornosť Chromu 45 s predchodcom Chromom 43 a v ktorom vidieť, že sa spotreba pamäte prehliadača Chrome 45 po niekoľkých minútach dostane skoro na polovicu v porovnaní so staršou verziou. A to už je výrazná úspora, zvlášť ak patríte k tým, ktorí permanentne nechávajú otvorený napríklad Gmail.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá