Image
9.3.2015 0 Comments

Univerzálne aplikácie vo Windows 10 získajú nové schopnosti

V rámci MWC 2015 v Barcelone Microsoft prvýkrát podrobne predstavil vývojárom novú platformu univerzálnych aplikácií pre Windows 10.

Univerzálne aplikácie nie sú nové, Microsoft ukázal tento koncept už vo Windows 8.1. Projekt umožňuje vývojárom vo Visual Studiu zdieľať kód aplikácie pre viacero zariadení (počítače, tablety a telefóny) so systémom Windows pomocou funkcie Portable Class Libraries. No zdá sa, že univerzálna aplikácia pre Windows 10 bude trochu iná. Názov síce zostáva, ale technológia sa mení. Zatiaľ čo predtým išlo o zdieľanie nevizuálneho kódu, nová iterácia odporúča vývojárom vytváranie spoločného používateľského rozhrania.

Novo ohlásené adaptívne rozhranie (Adaptive UX) je súbor adaptívnych ovládacích prvkov , ktoré podporujú myš, klávesnicu aj dotyk a „umožňujú zážitok šitý na mieru zariadenia".

INT_01_Univerzalne.jpg

Adaptive UX využíva XAML, jazyk založený na XML, ktorý Microsoft používa od čias operačného systému Windows Vista. XAML používal aj Silverlight, Windows 8 a Windows Phone, ale každá implementácia bola trochu iná a nekompatibilná.

Nová platforma univerzálnych aplikácií je snahou používať XAML všade (výnimku tvorí WPF - Windows Presentation Foundation - pre desktopové aplikácie, kde sa bude pokračovať vlastnou cestou). Univerzálna aplikácia môže bežať v okne, ale aj na celej obrazovke.

Novinky sa dotknú aj webových aplikácií. Budú to síce bežné webové stránky, ktoré budú naďalej bežať na serveri prevádzkovateľa, ale budú mať aj vlastný profil v obchode Windows a po nainštalovaní aj svoju dlaždicu, teda zástupcu v systéme.

ITN_02Univerzalne.jpg

Po inštalácii zástupca nejakého webu získa pokročilé práva a pomocou JavaScriptu bude môcť pristupovať hlbšie do systému než samotný prehliadač v rámci webových štandardov HTML5. Správanie teda pripomína natívnu aplikáciu, hoci stále ide len o webovú stránku, no s funkcionalitou presahujúcou rámec súčasných webových štandardov.

Bližšie informácie získajú vývojári na konferencii Build, ktorá sa začne 29. apríla.

Zdroj: theregister.co.uk
blogs.windows.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá