Image
9.3.2015 0 Comments

Univerzálne aplikácie vo Windows 10 získajú nové schopnosti

V rámci MWC 2015 v Barcelone Microsoft prvýkrát podrobne predstavil vývojárom novú platformu univerzálnych aplikácií pre Windows 10.

Univerzálne aplikácie nie sú nové, Microsoft ukázal tento koncept už vo Windows 8.1. Projekt umožňuje vývojárom vo Visual Studiu zdieľať kód aplikácie pre viacero zariadení (počítače, tablety a telefóny) so systémom Windows pomocou funkcie Portable Class Libraries. No zdá sa, že univerzálna aplikácia pre Windows 10 bude trochu iná. Názov síce zostáva, ale technológia sa mení. Zatiaľ čo predtým išlo o zdieľanie nevizuálneho kódu, nová iterácia odporúča vývojárom vytváranie spoločného používateľského rozhrania.

Novo ohlásené adaptívne rozhranie (Adaptive UX) je súbor adaptívnych ovládacích prvkov , ktoré podporujú myš, klávesnicu aj dotyk a „umožňujú zážitok šitý na mieru zariadenia".

INT_01_Univerzalne.jpg

Adaptive UX využíva XAML, jazyk založený na XML, ktorý Microsoft používa od čias operačného systému Windows Vista. XAML používal aj Silverlight, Windows 8 a Windows Phone, ale každá implementácia bola trochu iná a nekompatibilná.

Nová platforma univerzálnych aplikácií je snahou používať XAML všade (výnimku tvorí WPF - Windows Presentation Foundation - pre desktopové aplikácie, kde sa bude pokračovať vlastnou cestou). Univerzálna aplikácia môže bežať v okne, ale aj na celej obrazovke.

Novinky sa dotknú aj webových aplikácií. Budú to síce bežné webové stránky, ktoré budú naďalej bežať na serveri prevádzkovateľa, ale budú mať aj vlastný profil v obchode Windows a po nainštalovaní aj svoju dlaždicu, teda zástupcu v systéme.

ITN_02Univerzalne.jpg

Po inštalácii zástupca nejakého webu získa pokročilé práva a pomocou JavaScriptu bude môcť pristupovať hlbšie do systému než samotný prehliadač v rámci webových štandardov HTML5. Správanie teda pripomína natívnu aplikáciu, hoci stále ide len o webovú stránku, no s funkcionalitou presahujúcou rámec súčasných webových štandardov.

Bližšie informácie získajú vývojári na konferencii Build, ktorá sa začne 29. apríla.

Zdroj: theregister.co.uk
blogs.windows.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá