Image
9.3.2015 0 Comments

Univerzálne aplikácie vo Windows 10 získajú nové schopnosti

V rámci MWC 2015 v Barcelone Microsoft prvýkrát podrobne predstavil vývojárom novú platformu univerzálnych aplikácií pre Windows 10.

Univerzálne aplikácie nie sú nové, Microsoft ukázal tento koncept už vo Windows 8.1. Projekt umožňuje vývojárom vo Visual Studiu zdieľať kód aplikácie pre viacero zariadení (počítače, tablety a telefóny) so systémom Windows pomocou funkcie Portable Class Libraries. No zdá sa, že univerzálna aplikácia pre Windows 10 bude trochu iná. Názov síce zostáva, ale technológia sa mení. Zatiaľ čo predtým išlo o zdieľanie nevizuálneho kódu, nová iterácia odporúča vývojárom vytváranie spoločného používateľského rozhrania.

Novo ohlásené adaptívne rozhranie (Adaptive UX) je súbor adaptívnych ovládacích prvkov , ktoré podporujú myš, klávesnicu aj dotyk a „umožňujú zážitok šitý na mieru zariadenia".

INT_01_Univerzalne.jpg

Adaptive UX využíva XAML, jazyk založený na XML, ktorý Microsoft používa od čias operačného systému Windows Vista. XAML používal aj Silverlight, Windows 8 a Windows Phone, ale každá implementácia bola trochu iná a nekompatibilná.

Nová platforma univerzálnych aplikácií je snahou používať XAML všade (výnimku tvorí WPF - Windows Presentation Foundation - pre desktopové aplikácie, kde sa bude pokračovať vlastnou cestou). Univerzálna aplikácia môže bežať v okne, ale aj na celej obrazovke.

Novinky sa dotknú aj webových aplikácií. Budú to síce bežné webové stránky, ktoré budú naďalej bežať na serveri prevádzkovateľa, ale budú mať aj vlastný profil v obchode Windows a po nainštalovaní aj svoju dlaždicu, teda zástupcu v systéme.

ITN_02Univerzalne.jpg

Po inštalácii zástupca nejakého webu získa pokročilé práva a pomocou JavaScriptu bude môcť pristupovať hlbšie do systému než samotný prehliadač v rámci webových štandardov HTML5. Správanie teda pripomína natívnu aplikáciu, hoci stále ide len o webovú stránku, no s funkcionalitou presahujúcou rámec súčasných webových štandardov.

Bližšie informácie získajú vývojári na konferencii Build, ktorá sa začne 29. apríla.

Zdroj: theregister.co.uk
blogs.windows.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá