18.8.2015 0 Comments

Unikátny workshop deťom prezradí, ako technológie pomáhajú archeológom

Desiatky detí v týchto dňoch objavujú, ako pomáhajú informačné technológie pri archeologických výskumoch. Spoločnosť DATALAN, líder v oblasti informačných technológií a inovácií, pre ne spolu s partnerom - Archeologickým ústavom SAV, v rámci populárnej Detskej Univerzity Komenského pripravila špeciálny IT workshop.

Na workshope sa deti vďaka slovenskej archeologickej špičke dozvedia, ako dnes dokážeme aj prostredníctvom moderných technológií odkrývať archeologické tajomstvá a oveľa lepšie rekonštruovať osudy Slovenska v minulosti. „Malým študentom najskôr ukážeme, ako nám nové technológie pomáhajú pri výskume Veľkej Moravy, následne predvedieme v prezentáciách fungovanie špičkových zariadení, ako sú napr. pozemné skenery, skenery na drobné nálezy, či fotogrametrické postupy, a vysvetlíme im, akú revolúciu spôsobili v dokumentácii získaných nálezov a pri rekonštrukcii dávnovekých objektov 3D technológie," informoval Doc. PhDr. Matej Ruttkay, CSc, riaditeľ Archeologického ústavu SAV.

Workshop sa koná 17. a 18. augusta na Bratislavskom hrade v priestoroch, ktoré poskytlo Historické múzeum SNM. To deťom v rámci workshopu umožní navštíviť unikátnu výstavu o Veľkej Morave. Bratislavský hrad otvára v rámci pripravovanej expozície doteraz neprístupné podzemné priestory a medzinárodná putovná výstava predstaví viac ako tisíc exkluzívnych nálezov a mnohé modely veľkomoravských stavieb zo Slovenska, Moravy, Čiech, Rakúska, Maďarska a Poľska. 

Workshop podporila aj Kancelária Národnej rady SR, ktorá deťom sprístupní prehliadku vzácnych kelto-rímskych architektúr a mozaík z 1. stor. pred Kristom pod nádvorím hradného paláca. 

DATALAN ako partner Detskej Univerzity Komenského a technologický líder podporuje nielen záujem detí o spoznávanie praktického využitia informačných technológií, ale už 5. rok im umožňuje absolvovať letnú DUK online, jednoducho cez počítač. Tento rok sa zaregistrovalo takmer 300 študentov, čo predstavuje 50% nárast oproti predchádzajúcemu ročníku!

Na portáli www.dukonline.sk nájdu študenti každý týždeň video aj prepis z aktuálnej prednášky, ku ktorej je pripravený online skúšobný test. Výsledok testu sa študent dozvie prostredníctvom e-mailu, a na absolvovanie DUK online a získanie diplomu treba úspešne prejsť aspoň 6 z 9 testov.

Online vyučovanie je bezplatné, kapacitne neobmedzené a absolvovať ho môžu deti z celého Slovenska.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá