Image
13.6.2016 0 Comments

Umelá inteligencia vyhrala 20-dolárovou stávkou na Kentucky Derby 11 000 dolárov

Uhádnuť víťazného koňa v dostihoch je dosť ťažké, ale uhádnuť presné poradie prvých štyroch je takmer nemožné. A práve to sa podarilo umelej inteligencii na pretekoch Kentucky Derby.

Kurz na víťazstvo bol 540:1, a tak výhra pri stávke vo výške 20 dolárov dosiahla bezmála 11 000 dolárov. Platforma umelej inteligencie s názvom UNU už predtým predpovedala víťazov Oscara a Super Bowlu. Za technológiou stojí vynálezca Louis Rosenberg.

UNU využíva jedinečnú formu umelej inteligencie nazývanú Swarm Intelligence, ktorá má za cieľ skôr umocniť ako nahradiť ľudskú inteligenciu. Umožňuje jednotlivcom zoskupiť ich inteligenciu a vytvoriť jednu kolektívnu inteligenciu. Funguje to tak, že do on-line fóra UNU sa prihlási skupina ľudí prostredníctvom svojich smartfónov či počítačov. Všetci dostanú jednu otázku a súbor možných odpovedí. Potom môžu pomocou grafického magnetu uchopiť puk a pretiahnuť ho na odpoveď, ktorú považujú za správnu. Skupina má potom 60 sekúnd na to, aby sa kolektívne dohodla, ktoré rozhodnutie najlepšie vyhovuje všetkým.

Pri demonštrácii technológie vykonanej výhradne pre magazín Newsweek začiatkom tohto roka UNU správne predpovedal 11 z 15 víťazov Oscara. Prekonal tak filmových kritikov a profesionálnych hazardných hráčov.

Rosenberg dúfa, že sa mu raz podarí platformu posunúť nad úroveň hazardných hier do sektorov, ako je zdravotníctvo či politika. Umelá inteligencia UNU by mohla pomôcť lekárom určiť presnejšiu diagnózu, voličom vybrať najvhodnejšieho kandidáta a politikom prijať lepšie politické rozhodnutia.

Zdroj: europe.newsweek.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá