Image
13.6.2016 0 Comments

Umelá inteligencia vyhrala 20-dolárovou stávkou na Kentucky Derby 11 000 dolárov

Uhádnuť víťazného koňa v dostihoch je dosť ťažké, ale uhádnuť presné poradie prvých štyroch je takmer nemožné. A práve to sa podarilo umelej inteligencii na pretekoch Kentucky Derby.

Kurz na víťazstvo bol 540:1, a tak výhra pri stávke vo výške 20 dolárov dosiahla bezmála 11 000 dolárov. Platforma umelej inteligencie s názvom UNU už predtým predpovedala víťazov Oscara a Super Bowlu. Za technológiou stojí vynálezca Louis Rosenberg.

UNU využíva jedinečnú formu umelej inteligencie nazývanú Swarm Intelligence, ktorá má za cieľ skôr umocniť ako nahradiť ľudskú inteligenciu. Umožňuje jednotlivcom zoskupiť ich inteligenciu a vytvoriť jednu kolektívnu inteligenciu. Funguje to tak, že do on-line fóra UNU sa prihlási skupina ľudí prostredníctvom svojich smartfónov či počítačov. Všetci dostanú jednu otázku a súbor možných odpovedí. Potom môžu pomocou grafického magnetu uchopiť puk a pretiahnuť ho na odpoveď, ktorú považujú za správnu. Skupina má potom 60 sekúnd na to, aby sa kolektívne dohodla, ktoré rozhodnutie najlepšie vyhovuje všetkým.

Pri demonštrácii technológie vykonanej výhradne pre magazín Newsweek začiatkom tohto roka UNU správne predpovedal 11 z 15 víťazov Oscara. Prekonal tak filmových kritikov a profesionálnych hazardných hráčov.

Rosenberg dúfa, že sa mu raz podarí platformu posunúť nad úroveň hazardných hier do sektorov, ako je zdravotníctvo či politika. Umelá inteligencia UNU by mohla pomôcť lekárom určiť presnejšiu diagnózu, voličom vybrať najvhodnejšieho kandidáta a politikom prijať lepšie politické rozhodnutia.

Zdroj: europe.newsweek.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá