Image
4.5.2016 1 Comments

Umelá inteligencia sa vyškolila a už sama dokáže vyfarbovať čiernobiele obrázky

Chcete vniesť do svojich fotografií rýchlo trochu farieb? Pomôcť vám pri tom môže nový softvér, ktorý až prekvapujúco dobre vie odhadnúť, ako môže vyzerať farebné vyhotovenie čiernobielych fotografií.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Berkeley vyvinuli nový počítačový systém strojového videnia, ktorý dokáže do obrázkov v odtieňoch sivej pridávať farby takým spôsobom, že výsledok vyzerá presvedčivo pre človeka. Nemusí nevyhnutne zvoliť správne farby, ale také, ktoré vyzerajú vierohodne.

Program využíva neurónové siete, ktoré boli vyškolené na súbore viac než milióna farebných obrázkov. Po tom, čo sa umelá inteligencia prehrýzla týmto súborom dát, naučila sa správne kolorizovať fotografie. Keď teraz dostane nový obrázok, snaží sa identifikovať objekty a prísť na to, akú farbu by mohli mať, na základe toho, čo videla v minulosti.

Softvér je úplne automatizovaný, takže používateľ musí len poskytnúť obraz v odtieňoch sivej, program potom urobí kvalifikovaný odhad sfarbenia. A výsledky sú naozaj pôsobivé.

Keď chcel tím otestovať, ako dobre program pracuje, vzal niekoľko farebných fotografií a premenil ich na čiernobiele a prehnal ich svojím softvérom. Potom súbor ukázal pôvodných aj spracovaných farebných obrázkov skupine dobrovoľníkov, aby identifikovali, ktorý je ktorý. V 20 % obrázkov sa softvéru podarilo oklamať účastníkov testu. Respondenti nespoznali, že pôvodne išlo o obrázok v odtieňoch sivej.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

1 Comments

  1. Kde sa dá stiahnuť reakcia na: Umelá inteligencia sa vyškolila a už sama dokáže vyfarbovať čiernobiele obrázky
    11.5.2016 17:05
    Je už na stiahnutie pre verejnosť?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá