Image
4.5.2016 1 Comments

Umelá inteligencia sa vyškolila a už sama dokáže vyfarbovať čiernobiele obrázky

Chcete vniesť do svojich fotografií rýchlo trochu farieb? Pomôcť vám pri tom môže nový softvér, ktorý až prekvapujúco dobre vie odhadnúť, ako môže vyzerať farebné vyhotovenie čiernobielych fotografií.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Berkeley vyvinuli nový počítačový systém strojového videnia, ktorý dokáže do obrázkov v odtieňoch sivej pridávať farby takým spôsobom, že výsledok vyzerá presvedčivo pre človeka. Nemusí nevyhnutne zvoliť správne farby, ale také, ktoré vyzerajú vierohodne.

Program využíva neurónové siete, ktoré boli vyškolené na súbore viac než milióna farebných obrázkov. Po tom, čo sa umelá inteligencia prehrýzla týmto súborom dát, naučila sa správne kolorizovať fotografie. Keď teraz dostane nový obrázok, snaží sa identifikovať objekty a prísť na to, akú farbu by mohli mať, na základe toho, čo videla v minulosti.

Softvér je úplne automatizovaný, takže používateľ musí len poskytnúť obraz v odtieňoch sivej, program potom urobí kvalifikovaný odhad sfarbenia. A výsledky sú naozaj pôsobivé.

Keď chcel tím otestovať, ako dobre program pracuje, vzal niekoľko farebných fotografií a premenil ich na čiernobiele a prehnal ich svojím softvérom. Potom súbor ukázal pôvodných aj spracovaných farebných obrázkov skupine dobrovoľníkov, aby identifikovali, ktorý je ktorý. V 20 % obrázkov sa softvéru podarilo oklamať účastníkov testu. Respondenti nespoznali, že pôvodne išlo o obrázok v odtieňoch sivej.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

1 Comments

  1. Kde sa dá stiahnuť reakcia na: Umelá inteligencia sa vyškolila a už sama dokáže vyfarbovať čiernobiele obrázky
    11.5.2016 17:05
    Je už na stiahnutie pre verejnosť?
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá