Image
6.2.2015 0 Comments

Umelá inteligencia robí starosti už aj Billovi Gatesovi

bill_gates.jpg Obavy z umelej inteligencie vyslovili už Elon Musk, Stephen Hawking, nedávno sa k nim pridal aj Bill Gates.

Spoluzakladateľ a bývalý šéf Microsoftu sa pripojil k ďalším osobnostiam vedy a priemyslu, ktorí umelú inteligenciu vnímajú ako potenciálnu hrozbu pre ľudstvo. Na akcii servera Reddit AskMeAnything vyslovil varovanie: Dajte si pozor na umelú inteligenciu v nasledujúcich desaťročiach, než bude neskoro.

„Patrím do tábora tých, ktorí sú znepokojení superinteligenciou," odpovedal Gates na otázku o existenčnej hrozbe, ktorú znamená umelá inteligencia. „Stroje by mali predovšetkým robiť pre nás veľa pracovných úkonov, a nie byť superinteligentné. To by bolo pozitívne, ak ich budeme dobre riadiť. No o niekoľko desiatok rokov môže byť inteligencia dostatočne silná na to, aby nám robila problém."

„Súhlasím s Elonom Muskom a ďalšími a nerozumiem tomu, prečo sa niektorí ľudia tvária, akoby sa ich to netýkalo," dodal Gates.

V mnohých knihách a filmoch z oblasti science-fiction sa umelá inteligencia prezentovala ako dobrý nápad, ktorý napokon dopadol zle. Spomenúť možno filmovú trilógiu Matrix či počítačový systém Skynet zo série filmov o Terminátorovi. No umelá inteligencia už nie je sci-fi. Hoci asistentka Siri sa v niektorých prípadoch môže zdať trochu „hlúpa", je tu už IBM Watson, ktorý v hre Jeopardy dokázal poraziť ďalších súťažiacich, alebo nový počítačový program, ktorý hrá poker tak dobre, že môže poraziť kohokoľvek.

Watson sa v súčasnosti používa v oblasti lekárskeho výskumu a diagnostiky. Máme sa ho obávať? Samozrejme, že nie. No Gates a ďalší sa snažia predstaviť aj ten najhorší scenár.

Aj Microsoft teraz vyvíja strojovú inteligenciu s názvom Cortana. Tá je zatiaľ k dispozícii v mobilnom operačnom systéme Windows Phone, no čoskoro si nájde cestu aj do počítačov v rámci Windows 10, novej verzie tohto široko používaného operačného systému, ktorá má prísť na trh v tomto roku.

Gates, ktorý v Microsofte naďalej zastáva funkciu poradcu pre technológie, spomenul aj projekt Personal Agent, do ktorého je tiež zapojený. Ide o druh softvéru v úlohe akéhosi tajomníka, ktorý vám pomôže pamätať si isté veci a poradí, čomu treba venovať pozornosť.

Gates ponúkol aj záblesk nádeje pre tých, ktorí majú strach z budúcich robotických vládcov. V nasledujúcich 30 rokoch by sme sa vraj mali dočkať éry robotov, ktorí budú schopní pracovať podobne ako človek - bez toho, aby boli naprogramované len na určité špecifické úkony.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá