Image
2.10.2015 0 Comments

Umelá inteligencia GeoS zvládne test zo stredoškolskej geometrie

Vedci z Allenovho inštitútu pre umelú inteligenciu a Washingtonskej univerzity ukázali systém umelej inteligencie, ktorá môže vyriešiť geometrické úlohy na úrovni priemerného amerického stredoškoláka. Nazvali ho GeoS a využíva kombináciu počítačového videnia na interpretovanie diagramov a spracovania prirodzeného jazyka na čítanie a porozumenie textu. Vyriešil s presnosťou 49 % otázky oficiálneho testu SAT (Scholastic Aptitude Test), ktorý sa v USA používa na vyhodnocovanie znalostí stredoškolských študentov pri prijímaní na vysokú školu.

Keby sa tieto výsledky extrapolovali na celý matematický test SAT, počítač by dosiahol 500 z možných 800 bodov, čo je priemerné skóre študentov v roku 2015. Podľa vedcov najväčšou výzvou bolo prevedenie otázok testu do jazyka zrozumiteľného pre počítač.

GeoS je prvý end-to-end systém, ktorý dokáže riešiť úlohy z planárnej geometrie. Testové otázky pozostávajú z diagramu a otázky napísanej v prirodzenom jazyku. Systém musí riešenie problému rozdeliť do niekoľkých častí. Najprv analyzuje otázku (text) a diagram (obrázok) a snaží sa úlohu previesť do formálnejšieho jazyka, s ktorým môže potom pracovať pomocou štandardných výpočtov. Následne porovná výsledok s ponúkanými odpoveďami a vyberie tú správnu možnosť.

test_SAT.jpg

Pri otázkach, kde si bol systém istý, dosiahol presnosť až 96 %, ale priemer z celého testu bol 49 %. Z 55 otázok odpovedal GeoS na 27 správne, jednu nesprávne a 27 zostalo bez odpovede.

V súčasnosti rieši GeoS len otázky z planimetrie, ale v najbližších troch rokoch ho chcú vedci zdokonaliť do tej miery, aby dokázal vyriešiť celý súbor matematických otázok v SAT.

Zdroj:dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá