Image
2.10.2015 0 Comments

Umelá inteligencia GeoS zvládne test zo stredoškolskej geometrie

Vedci z Allenovho inštitútu pre umelú inteligenciu a Washingtonskej univerzity ukázali systém umelej inteligencie, ktorá môže vyriešiť geometrické úlohy na úrovni priemerného amerického stredoškoláka. Nazvali ho GeoS a využíva kombináciu počítačového videnia na interpretovanie diagramov a spracovania prirodzeného jazyka na čítanie a porozumenie textu. Vyriešil s presnosťou 49 % otázky oficiálneho testu SAT (Scholastic Aptitude Test), ktorý sa v USA používa na vyhodnocovanie znalostí stredoškolských študentov pri prijímaní na vysokú školu.

Keby sa tieto výsledky extrapolovali na celý matematický test SAT, počítač by dosiahol 500 z možných 800 bodov, čo je priemerné skóre študentov v roku 2015. Podľa vedcov najväčšou výzvou bolo prevedenie otázok testu do jazyka zrozumiteľného pre počítač.

GeoS je prvý end-to-end systém, ktorý dokáže riešiť úlohy z planárnej geometrie. Testové otázky pozostávajú z diagramu a otázky napísanej v prirodzenom jazyku. Systém musí riešenie problému rozdeliť do niekoľkých častí. Najprv analyzuje otázku (text) a diagram (obrázok) a snaží sa úlohu previesť do formálnejšieho jazyka, s ktorým môže potom pracovať pomocou štandardných výpočtov. Následne porovná výsledok s ponúkanými odpoveďami a vyberie tú správnu možnosť.

test_SAT.jpg

Pri otázkach, kde si bol systém istý, dosiahol presnosť až 96 %, ale priemer z celého testu bol 49 %. Z 55 otázok odpovedal GeoS na 27 správne, jednu nesprávne a 27 zostalo bez odpovede.

V súčasnosti rieši GeoS len otázky z planimetrie, ale v najbližších troch rokoch ho chcú vedci zdokonaliť do tej miery, aby dokázal vyriešiť celý súbor matematických otázok v SAT.

Zdroj:dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá