Image
2.10.2015 0 Comments

Umelá inteligencia GeoS zvládne test zo stredoškolskej geometrie

Vedci z Allenovho inštitútu pre umelú inteligenciu a Washingtonskej univerzity ukázali systém umelej inteligencie, ktorá môže vyriešiť geometrické úlohy na úrovni priemerného amerického stredoškoláka. Nazvali ho GeoS a využíva kombináciu počítačového videnia na interpretovanie diagramov a spracovania prirodzeného jazyka na čítanie a porozumenie textu. Vyriešil s presnosťou 49 % otázky oficiálneho testu SAT (Scholastic Aptitude Test), ktorý sa v USA používa na vyhodnocovanie znalostí stredoškolských študentov pri prijímaní na vysokú školu.

Keby sa tieto výsledky extrapolovali na celý matematický test SAT, počítač by dosiahol 500 z možných 800 bodov, čo je priemerné skóre študentov v roku 2015. Podľa vedcov najväčšou výzvou bolo prevedenie otázok testu do jazyka zrozumiteľného pre počítač.

GeoS je prvý end-to-end systém, ktorý dokáže riešiť úlohy z planárnej geometrie. Testové otázky pozostávajú z diagramu a otázky napísanej v prirodzenom jazyku. Systém musí riešenie problému rozdeliť do niekoľkých častí. Najprv analyzuje otázku (text) a diagram (obrázok) a snaží sa úlohu previesť do formálnejšieho jazyka, s ktorým môže potom pracovať pomocou štandardných výpočtov. Následne porovná výsledok s ponúkanými odpoveďami a vyberie tú správnu možnosť.

test_SAT.jpg

Pri otázkach, kde si bol systém istý, dosiahol presnosť až 96 %, ale priemer z celého testu bol 49 %. Z 55 otázok odpovedal GeoS na 27 správne, jednu nesprávne a 27 zostalo bez odpovede.

V súčasnosti rieši GeoS len otázky z planimetrie, ale v najbližších troch rokoch ho chcú vedci zdokonaliť do tej miery, aby dokázal vyriešiť celý súbor matematických otázok v SAT.

Zdroj:dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá