Image
8.12.2015 0 Comments

Ultratenké ohybné nízkoenergetické procesory predstavil Freescale

Počítačový čip tenký ako steblo trávy predstavil Freescale Semiconductor. Procesor s hrúbkou 0,34 milimetra nájde využitie v plastových platobných kartách, nositeľných technológiách alebo medicínskych senzoroch.

Nová technológia je podľa výrobcu kľúčom k rozšíreniu internetu vecí. Model čipu nazvaný Kinetis K22 je výkonovo nenáročná technológia so zabudovanou pamäťou, ktorá môže byť naprogramovaná na plnenie špecifických úloh.

Čip svojím výkonom síce nemôže konkurovať stolovým počítačom ani mobilným telefónom s operačnými systémami a displejmi, zvládne však napájať menšie a špecializované zariadenia, ktoré sa nepotrebujú nabíjať každý večer.

Nový čip je približne dvakrát tenší ako jeho predchádzajúce generácie a meria 4,1 milimetra na výšku a 3,6 milimetra na šírku. Jeho tenký profil mu umožní vmestiť sa do platobných alebo prístupových kariet, ktoré majú hrúbku približne 0,75 milimetra. Vďaka tomu môžu výrobcovia do svojich kariet dostať nové funkcie bez toho, aby museli svoje výrobky zväčšovať.

Kapacita nových čipov by mohla zlepšiť aj bezpečnostné štandardy. Kľúčová karta ku kancelárii by teraz mohla obsahovať šifrované informácie o jej držiteľovi. Mohla by tak ponúkať sofistikovanejší systém ochrany než súčasné karty RFID naprogramované administrátorom.

Platobné karty s novým čipom by zase mohli napríklad prostredníctvom displeja E-Ink zobrazovať správy od banky. Držitelia karty by mohli takisto napríklad zadať PIN na kartu, zatiaľ čo stoja v obchode v rade.

Iné druhy zariadení by s novými čipmi získali ďalšiu úroveň flexibility. A to doslova. Čip sa ohýba oveľa ľahšie než jeho predchádzajúce generácie a je dosť malý na to, aby sa zmestil do ohybných produktov. Mohol by tak byť súčasťou novodobých elektronických náplastí s displejom, ktoré sa prichytia na pokožku človeka. Monitor by sa mohol dostať aj pod pacientovu kožu v podobe implantátu. Čip umožní zhotoviť aj pružnejšie a tenšie inteligentné hodinky.

Freescale podľa svojich slov dokáže nové čipy K22 vyrábať v takom množstve a pri takých nákladoch, že ich cena by nemala prevýšiť cenu súčasných hrubších systémov.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá