Image
8.12.2015 0 Comments

Ultratenké ohybné nízkoenergetické procesory predstavil Freescale

Počítačový čip tenký ako steblo trávy predstavil Freescale Semiconductor. Procesor s hrúbkou 0,34 milimetra nájde využitie v plastových platobných kartách, nositeľných technológiách alebo medicínskych senzoroch.

Nová technológia je podľa výrobcu kľúčom k rozšíreniu internetu vecí. Model čipu nazvaný Kinetis K22 je výkonovo nenáročná technológia so zabudovanou pamäťou, ktorá môže byť naprogramovaná na plnenie špecifických úloh.

Čip svojím výkonom síce nemôže konkurovať stolovým počítačom ani mobilným telefónom s operačnými systémami a displejmi, zvládne však napájať menšie a špecializované zariadenia, ktoré sa nepotrebujú nabíjať každý večer.

Nový čip je približne dvakrát tenší ako jeho predchádzajúce generácie a meria 4,1 milimetra na výšku a 3,6 milimetra na šírku. Jeho tenký profil mu umožní vmestiť sa do platobných alebo prístupových kariet, ktoré majú hrúbku približne 0,75 milimetra. Vďaka tomu môžu výrobcovia do svojich kariet dostať nové funkcie bez toho, aby museli svoje výrobky zväčšovať.

Kapacita nových čipov by mohla zlepšiť aj bezpečnostné štandardy. Kľúčová karta ku kancelárii by teraz mohla obsahovať šifrované informácie o jej držiteľovi. Mohla by tak ponúkať sofistikovanejší systém ochrany než súčasné karty RFID naprogramované administrátorom.

Platobné karty s novým čipom by zase mohli napríklad prostredníctvom displeja E-Ink zobrazovať správy od banky. Držitelia karty by mohli takisto napríklad zadať PIN na kartu, zatiaľ čo stoja v obchode v rade.

Iné druhy zariadení by s novými čipmi získali ďalšiu úroveň flexibility. A to doslova. Čip sa ohýba oveľa ľahšie než jeho predchádzajúce generácie a je dosť malý na to, aby sa zmestil do ohybných produktov. Mohol by tak byť súčasťou novodobých elektronických náplastí s displejom, ktoré sa prichytia na pokožku človeka. Monitor by sa mohol dostať aj pod pacientovu kožu v podobe implantátu. Čip umožní zhotoviť aj pružnejšie a tenšie inteligentné hodinky.

Freescale podľa svojich slov dokáže nové čipy K22 vyrábať v takom množstve a pri takých nákladoch, že ich cena by nemala prevýšiť cenu súčasných hrubších systémov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá