28.11.2012 0 Comments

Ultrabook rok po uvedení: v znamení dotykového ovládania

Kategória UltrabookTM práve zavŕšila prvý rok od svojho uvedenia na slovenský trh, na trh sa dostalo množstvo nových produktov a prvá vlna ultrabookov s dotykovým ovládaním je už k dispozícii aj na Slovensku.

V týchto dňoch je to takmer presne rok, čo spoločnosť Intel pod predstavila názvom UltrabookTM, úplne nový koncept mobilného počítača. Aj keď môžeme zariadenie UltrabookTM v prvom roku jeho existencie stále ešte považovať za nový formát, inovácie prichádzajú veľmi rýchlo - príkladom sú čerstvo uvedené konvertibilné modely, ktoré radikálne zmenili tradičný sklápací mechanizmus konštrukcie prenosných počítačov.

Najzásadnejšiu inováciu samozrejme predstavuje dotykové rozhranie, ktoré podstatne rozšírilo tradičné ovládacie prvky počítača - klávesnicu a myš. Novému dotykovému ovládaniu bezprostredne vychádzajú v ústrety aj výrobcovia, ktorí v kategórii UltrabookTM počas posledných dvoch mesiacov roku 2012 uvádzajú na trh viac ako 40 nových zariadení vybavených dotykovým displejom.

Prvá vlna mobilných zariadení - minimálne dvanásť dotykových ultrabookov a osem tabletov s procesormi Intel Core tretej generácie - práve prichádza aj na slovenský trh, a to prostredníctvom firiem Acer*, Asus*, Dell*, Fujitsu*, HP*, Lenovo*, Samsung*, Sony* a Toshiba*. Obchodníci očakávajú, že dotykové ultrabooky budú predstavovať jeden z najžiadanejších vianočných tovarov. Je to vďaka tomu, že sa v kategórii UltrabookTM dokonalo odráža súčasný dopyt verejnosti po zariadeniach, ktoré v sebe spájajú to najlepšie z dvoch produktov - výkonných mobilných počítačov a dotykových tabletov. Práve dotykové ovládanie v súčasnosti predstavuje jednoznačne najpreferovanejšiu formu interakcie užívateľov s elektronickými zariadeniam.

Ovládanie dotykom je len začiatok, hlas a gestá budú nasledovať
Po prechode k dotykovému ovládaniu budú tradičné metódy ovládania už v budúcom roku rozšírené o podporu gestikulácie a hlasu. Inovácie súvisia s uvedením štvrtej generácie procesorov Intel Core, postavených na 22nm výrobnej technológii. Nové procesory s mikroarchitektúrou Haswell významne posunú latku v oblasti HD grafiky, rýchlejšieho šifrovania, lepšieho zabezpečenia a úspornejšej prevádzky. Nová mikroarchitektúra Haswell umožní vyrábať ešte tenšie a ľahšie ultrabooky ale aj ďalšie konvertibilné zariadenia s vyšším výkonom a dlhšou výdržou na batérie, ale taktiež užívateľom sprístupnia takzvaný percepčný komputing.

Vďaka týmto funkciám bude počítač schopný reagovať na prejavy užívateľa. Percepčná výpočtová technika je postavená na využívaní dotykových obrazoviek, senzorov a kamier, ktoré sú implementované do mobilných zariadení. Ultrabooky budú vybavené viacerými spôsoby pre interakciu s užívateľom. Prvé úspechy už boli dosiahnuté napríklad v oblasti rozpoznávania hlasu. Ide o systém s programom Nuance Dragon Assistant* Beta. Spoločnosť Dell plánuje uviesť Dragon Assistant* Beta na trh v prvom kvartáli budúceho roku, a to v ultrabooku Dell* XPS13 Ultrabook. Ako ukázala prezentácia Davida „Dadiho" Perlmuttera, produktového riaditeľa spoločnosti Intel, na Intel Developer Forum v San Franciscu, s hlasovým ovládaním od spoločnosti Nuance bude možné napríklad vyhľadávať na internete, spúšťať si hudbu alebo zdielať linky na sociálnych sieťach.

Intel taktiež rozvinul spoluprácu so spoločnosťami Creative* a SoftKinetic* s cieľom významne zdokonaliť ovládanie prostredníctvom pohybov. Umožní to radikálne zmenšené 3D kamery integrované do počítača a napájané z USB, ktoré sú neporovnateľne energeticky úspornejšie a lacnejšie ako predchádzajúce generácie týchto zariadení. Vďaka platforme spoločnosti SoftKinetic* bude možné ovládať počítač pohybom desiatich prstov rúk, bez nutnosti dotýkania sa počítača.

No a na čo bude možné najprirodzenejšie spôsoby ovládania hlasom a pohybom využiť? Prepis reči dosiahne stopercentnú spoľahlivosť tým, že sa skombinuje rozpoznávanie hlasu a odčítanie z pier. Kuchár s rukami od múky bude môcť obracať stránky receptov letmým mávnutím ruky, rovnako ako prezentujúci svoje slidy v prezentácii. Intonácia hlasu prezradí únavu alebo rozladenie a doma človeka, ktorý nie je fit, privíta prívetivá hudba a osvetlenie. Panika v hlase pri šoférovaní auta aktivuje dopyt počítača, ktorý bude chcieť vytočiť číslo tiesňového volania. Domáce senzory rozpoznajú, že počítač používa neoprávnená osoba a odošle majiteľovi jeho fotografiu. Všetky tieto vymoženosti nie sú len fikciou, ale otázkou veľmi blízkej budúcnosti.

Žiaden z nových, intuitívnych a prirodzených spôsobov ovládania nebude znamenať zánik tých súčasných: spoločne s myšou a klávesnicou vytvoria multimediálne rozhranie, v ktorom sa vyberie ten najvhodnejší spôsob interakcie na základe kontextu a histórie užívateľa.

Intel na svojom fóre pre vývojárov (IDF) taktiež prezentoval metódu overovania, ktorá zvýši bezpečnosť platieb platobnými kartami, ktoré stačí priblížiť k ultrabooku so zabudovanou technológiou NFC (near-field-communication). Výrobca čipov sa v projekte spojil so spoločnosťou MasterCard* s cieľom umožniť ľahšie on-line nakupovanie na ultrabookoch vybavenými NFC PayPass. Vďaka novej metóde autentifikácie na úrovni prístroja bude možné eliminovať zadávanie prístupových údajov.

Možnosti percepčného komputingu a nových nástrojov pre vývojárov predstavuje Craig Hurst zo spoločnosti Intel na videu http://www.youtube.com/watch?v=Al8LtqvjFFQ&feature=related


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá