Image
29.12.2015 0 Comments

Ultra HD televízory: Zbytočne drahý nadštandard, ktorý zatiaľ nevyužijeme

Ultra HD (UHD alebo aj 4K) je najmodernejší štandard. Adekvátny mediálny obsah, ktorý by plne využil toto rozlíšenie, však budete hľadať s veľkými ťažkosťami. Navyše rozdiel oproti full HD zaznamenáte iba pri bližšom pohľade.

„Ponuka televízorov s ultravysokým rozlíšením sa stále rozrastá a okrem drahých špičkových modelov čoraz častejšie zahŕňa aj dostupnejšie prístroje strednej triedy. Väčšine spotrebiteľov však aj v nasledujúcich rokoch úplne postačia klasické full HD televízory. Televízory s UHD vám síce skutočne môžu ponúknuť nezvyčajne ostrý a detailný obraz, ich najväčší problém však je to, že k nim nie je ľahké zohnať obrazový materiál v patričnom rozlíšení, aby ich bolo možné plne využiť," hovorí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý otestoval UHD televízory strednej veľkosti s uhlopriečkou 102 až 109 cm a veľké modely s diagonálou 127 a 140 cm.

Od plošného vysielania v UHD kvalite nás delí mnoho rokov. Preto treba stále počítať so signálom v „obyčajnom" vysokom a v niektorých prípadoch len v štandardnom rozlíšení. Ani Blu-ray disky v tejto chvíli UHD kvalitu neponúkajú a zatiaľ nie je úplne jasné, kedy sa situácia zmení. Ďalšia možnosť je prehrávanie videí z internetu. Niektoré on-line služby už v obmedzenej miere repertoár v UHD kvalite ponúkajú. U nás sú však okrem YouTube zatiaľ nedostupné. V súčasnosti je tak UHD obrazovka využiteľná prevažne na sledovanie vlastného obsahu nadobudnutého kamerou, fotoaparátom či mobilným telefónom s podporou záznamu v rozlíšení 4K.

Nová technológia Ultra HD prináša štyrikrát vyššie rozlíšenie ako súčasný štandard full HD. Teda zhruba osem miliónov obrazových bodov (3840 × 2160) oproti dvom miliónom pri full HD (1920 × 1080) či obyčajným 0,4 milióna v prípade štandardného rozlíšenia (720 × 576). Faktom je, že všetky vybrané televízory s UHD svojimi výkonmi v teste presvedčili. Ak do nich pustíte signál v adekvátnom rozlíšení, skutočne ponúknu nezvyčajne ostrý a detailný obraz. Množstvo z nich získalo za reprodukciu obrazu v ultravysokom rozlíšení veľmi dobré známky. Živými a vyváženými farbami uchvátili najmä televízory Samsung v čele s modelom UE55JU7002, ale aj LG 55UF7707 či Panasonic TX-40CX800E.

„Pre bežného spotrebiteľa však priveľa dôvodov zaobstarať si nový televízor s vyšším rozlíšením zatiaľ neexistuje. Navyše rozdiel medzi UHD a full HD je viditeľný len pri bližšom pohľade a skôr na väčších obrazovkách. V obvyklých sledovacích vzdialenostiach je pre ľudské oko prínos ultravysokého rozlíšenia ťažšie rozpoznateľný a od určitej, do istej miery individuálnej, hranice potom nepostrehnuteľný," dopĺňa Hana Hoffmannová.

Dôležitý aspekt je aj zvuk televízorov. Dobrý zvuk má viac ako polovica testovaných modelov, pričom všeobecne o niečo lepšie si počínali tie s väčšou uhlopriečkou.

Kvalitou reprodukcie vyniká najmä Samsung UE55JU7002, ktorý si za živý, bohatý zvuk s dobrými basmi vyslúžil veľmi dobrú známku. Pozadu nezostávajú ani niektoré lacnejšie zariadenia, napríklad LG 55LF580V. Medzi televízormi stredných rozmerov potom vedú LG 42LF652V a Samsung UE40JU6400. Naopak, veľmi zlý, slabý a vcelku nepríjemný zvuk ponúkajú modely Sencor SLE 40F82M4 a Orava LT-1395 LED A92B.

Druhý trend sú prehnuté obrazovky. Výrobcovia v tejto súvislosti hovoria o bohatom diváckom zážitku, ale testy zatiaľ jasné potvrdenie nepriniesli. Zakrivený tvar je teda skôr otázka dizajnu a vkusu. Za určitých okolností môže mať navyše aj isté menšie neduhy, ako sú rušivé odrazy zdrojov svetla pri pohyboch hlavy alebo deformovanejší obraz pri pohľade zboku.

Pomerne vzácne sú stále televízory s technológiou OLED, ktoré ponúkajú vynikajúce pozorovacie uhly. Pri pohľade zo strán pri nich nedochádza k zreteľnému poklesu kontrastu či farebným odchýlkam. Takisto sú schopné zobraziť sýtejšiu čiernu ako bežné LCD televízory s LED podsvietením. Nevýhodou je však vysoká cena tejto technológie.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá