Image
10.11.2015 0 Comments

Ultra HD – ďalšia veľká príležitosť v oblasti vysielania

Ultra HD predstavuje pre vysielateľov ako aj celé mediálne odvetvie veľkú príležitosť. Ponúka ešte vyššiu kvalitu obrazu a vernejšie zobrazenie farieb pre televízne vysielanie a tým prináša do našich obývačiek ešte dokonalejší divácky zážitok. Spoločnosť SES v spolupráci s LG Electronics a Dolby Laboratories uskutočnila prvé testy satelitného vysielania v histórii s využitím nových technológií HDR (High Dynamic Range - vysoký dynamický rozsah) a WCG (Wide Colour Gamut - široké spektrum farieb). Obe technológie by sa mali zaradiť medzi oficiálne štandardy Ultra HD vysielania do roku 2017.

Ultra HD obsah

Holywoodske štúdiá ako aj veľké televízne spoločnosti ako HBO už oznámili natáčanie a produkciu vlastného obsahu v 4K rozlíšení a to na základe veľkého celosvetového úspechu filmov ako Hobit,a Transformers 4: Zánik, či TV seriálu Hra o tróny, ktoré diváci mohli sledovať v kinách už aj v Ultra HD. Až 226 filmov, ktoré mali alebo ešte len budú mať premiéru do konca roku 2015, je natočených v Ultra HD rozlíšení.

pearl-tv-4K_logo.jpg

Dokonca aj služby ako Netflix a Amazon majú za sebou prvé skúsenosti s natáčaním vlastných 4K produkcií, ktoré sú mimoriadne úspešné a oceňované, vrátane takých TV seriálov ako House of Cards a Transparent.

Za týmto trendom nezaostávajú ani samotní vysielatelia, ktorí takisto zastávajú kľúčové postavenie v oblasti Ultra HD, pričom v septembri tohto roku boli spustené hneď dva Ultra HD programy dostupné cez satelity ASTRA aj európskym divákom, vrátane Slovenska, a to Fashion One 4K a nákupný program pearl.tv. Oba programy si vytvárajú vlastný Ultra HD obsah.

Ultra HD zariadenia

V tomto roku vďaka širšej dostupnosti, väčšiemu výberu vo veľkosti obrazovky a tiež výraznému poklesu cien, sa televízne prijímače s podporou Ultra HD stali dostupné pre väčšinu domácností. V roku 2015 budú tvoriť celosvetové dodávky Ultra HD televíznych prijímačov 13%. Na základe údajov spoločnosti IHS v roku 2014 dodali výrobcovia na trh 15 miliónov Ultra HD televíznych prijímačov a v tomto roku očakávajú globálny nárast na úroveň 31 miliónov kusov.

Popri televíznych prijímačoch a prístupových zariadeniach s podporou Ultra HD štandardu významní svetoví výrobcovia ako Sony a Panasonic plánujú do konca roka uviesť aj Blu-ray zariadenia s podporou Ultra HD. Vďaka tomu získajú diváci taký zážitok zo sledovania televízie, na aký sú zvyknutí z kina - viac farieb, úžasný kontrast a významne lepšia kvalita zvuku.

IHS očakáva výrazné medziročné nárasty v dodávkach Ultra HD televíznych prijímačov, pričom v roku 2019 odhaduje dodávky na úrovni 74 miliónov kusov. Vzhľadom na toto číslo bude exponenciálne rásť aj počet domácností pripravených na príjem Ultra HD vysielania, pričom predpokladá, že ich do roku 2019 bude až 240 miliónov na celom svete.

Takisto aj počet Ultra HD programov by mal výrazne rásť, a v horizonte najbližších desať rokov je predpokladaný nárast na 1000 Ultra HD programov, z ktorých až 220 by malo byť dostupných v Európe.

Úloha satelitu

Satelity sú prirodzenou platformou na šírenie Ultra HD obsahu a to vďaka dostupnej kapacite ako aj pokrytiu (celých území až kontinentov). Dôležitým faktom zostáva, že satelity sú už dnes pripravené na vysielanie v Ultra HD rozlíšení a nie je nutné ich prispôsobovať na Ultra HD prenos. Výzvou však naďalej zostáva ako pretaviť túto inovatívnu technológiu do efektívneho a komerčne výhodného obchodného modelu. Jedným z riešení je zlepšenie kompresného štandardu. Práve nový kompresný štandard HEVC (High Efficiency Video Coding) umožnil vysielateľom uskutočniť Ultra HD prenosy s využitím menšieho objemu satelitnej kapacity v porovnaní s predchádzajúcim štandardom.

Budúcnosť

Predpovede týkajúce sa ďalšieho vývoja Ultra HD technológie sú veľmi optimistické. Na základe odvetvových prieskumov a analýz sa očakáva, že Ultra HD technológia dosiahne v nasledujúcom desaťročí masový trh, pričom do roku 2025 by už polovica všetkých televíznych prijímačov a set-top boxov mala podporovať Ultra HD štandard. Na základe prieskumu GfK realizovaného pre Ericsson Consumer Lab v roku 2014 sa očakáva, že do roku 2020 by malo byť dostupných až 200 Ultra HD programov a predaje Ultra HD televíznych prijímačov by mali dosiahnuť úroveň 100 miliónov kusov. Navyše, do roku 2025 sa očakáva nárast na vyše 1 000 Ultra HD programov (z toho 220 dostupných v Európe) a predaj 500 miliónov Ultra HD televíznych prijímačov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá