SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Ukradnutý alebo stratený mobil – pripravte sa na to! / Téma na želanie

Archív NXT
0

Telefóny sa strácajú bežne a zároveň ide o populárny cieľ zlodejov. Bez ohľadu na situáciu, ak o svoje zariadenie prídete, nemusí byť všetko hneď stratené. Dnešné mobilné operačné systémy ponúkajú viacero funkcií alebo aplikácií, ktoré vám môžu stratený/ukradnutý telefón pomôcť nájsť alebo aspoň zmazať na diaľku, aby zlodeji nemali prístup k vašim dátam. Niekedy sú totiž dáta cennejšie ako sám telefón.

Ukradli mi telefón, čo mám robiť?

Pokiaľ stratíte alebo vám ukradnú telefón, obyčajne je už neskoro na nejaké prípravy. Hoci v prípade Androidu existujú aplikácie, ktoré možno použiť v „hodine dvanástej" na vyhľadanie a potenciálnu záchranu telefónu, je lepšie pripraviť sa vopred na prípadnú stratu. Majitelia zariadení s operačným systémom iOS a Windows Phone majú situáciu uľahčenú - priamo v systéme je integrovaná služba, ktorá im telefón nájde a umožní im aj zmazať dáta na diaľku. V tejto súvislosti však musíme spomenúť jeden zásadný fakt - hoci sú predstavené služby a aplikácie užitočné a fungujú v praxi, na ich používanie je potrebné internetové pripojenie, prípadne aktívne senzory GPS. Pokiaľ je stratený/ukradnutý telefón vypnutý alebo jeho „šikovný" zlodej/nálezca obnoví továrenské nastavenia, máte smolu. Hoci v prípade vypnutého telefónu, ktorý sa neskôr zapne a prihlási do internetu, stále je nádej.

Apple iOS

Zariadenia s iOS majú priamo v operačnom systéme integrovanú službu Nájsť môj iPhone. Ide o súčasť cloudového balíka iCloud. Táto funkcia je veľmi užitočná a okrem iPhonu ju možno využiť pri každom zariadení s iOS, ktoré má aktivovanú službu iCloud. Podrobnejšie opísané funkcie služby sa týkajú aj ostatných platforiem, kde sa dajú využívať aplikácie veľmi podobné z hľadiska funkcionality.

iphone.png

K službe Nájsť môj iPhone môžete pristupovať cez webové rozhranie alebo z iného zariadenia s iOS po prihlásení do vášho používateľského účtu. Webové rozhranie stránky iCloud.com je veľmi prehľadné - obsahuje zoznam všetkých zariadení s iOS, ktoré sú prihlásené do vášho účtu, ako aj mapu, kde sa nájdené zariadenia zobrazia. Mimochodom, v prípade tejto služby využíva Apple stále mapy Googlu. Po vybraní žiadaného zariadenia sú k dispozícii tri možnosti - prehrať zvuk, prepnúť telefón do tzv. strateného režimu alebo zariadenie na diaľku kompletne vymazať. Funkciu prehrať zvuk môžete použiť na overenie dostupnosti telefónu, keďže služba vám zároveň pošle potvrdzovací e-mail o úspešnom vykonaní tejto akcie. Zároveň ide o fajn pomôcku, pokiaľ telefón niekde založíte doma a neviete ho nájsť :-).

Zaujímavejší je „stratený režim". V takom prípade telefón na diaľku uzamknete - použije sa štvormiestny číselný kód, ako keď si nastavujete priamo v telefóne uzamknutie zariadenia heslom. Zároveň možno na diaľku do telefónu poslať správu aj s telefónnym číslom, kde vás môže poctivý nálezca kontaktovať. Posledná funkcia, možnosť vymazať zariadenie, je pomerne extrémna. Telefón sa totiž kompletne vymaže, ale súčasne stratíte možnosť sledovať zariadenie pomocou služby Nájsť môj iPhone. Ide teda o krajné riešenie, keď viete, že telefón už nezískate, resp. sú dáta v ňom pre vás oveľa dôležitejšie ako samotné zariadenie.

email.PNG

V súvislosti s funkciou Nájsť môj iPhone treba spomenúť ešte niekoľko dôležitých informácií. Služba je aktívna, iba ak je telefón zapnutý a sú zapnuté aj lokalizačné služby a spomenutá funkcia. V opačnom prípade sa telefón nepodarí lokalizovať. Súčasne musí byť telefón pripojený do internetu, či už pomocou siete Wi-Fi, alebo prostredníctvom mobilného internetu. Tieto obmedzenia sa však týkajú aj konkurenčných služieb.

Často sa môžeme stretnúť so situáciou, keď používateľ v snahe predĺžiť životnosť batérie vypína lokalizačné služby. Zároveň je dobré si v rámci prevencie vytvoriť štvormiestny PIN kód. Ten síce treba zadať pri každom odomykaní telefónu, ale v rámci nastavenia sa dá zvoliť možnosť, ak sú pre vás dáta veľmi dôležité, aby sa po 10 neúspešných pokusoch telefón vymazal. Mimochodom, pokiaľ telefón na diaľku prepnete do strateného režimu, možno ho klasicky vypnúť bez nutnosti zadať PIN kód.

mapa.png
Takto vyzerá webové rozhranie služby iCloud; s podobnými funkciami, ako je aktuálna poloha na mape, možnosť prezvoniť telefón, uzamknúť ho alebo zmazať, sa však stretneme aj na Androide a Windows Phone

V súvislosti s funkciou Nájsť môj iPhone ešte dodávame, že zariadenie môžete uzamknúť alebo nastaviť vymazanie dát aj v prípade, že je vypnuté, resp. ho nemožno nájsť. Táto akcia sa automaticky zaktivuje po najbližšom zapnutí telefónu. Takisto sa dá nastaviť automatické upozornenie, pokiaľ sa telefón opäť podarí lokalizovať.


Google Android

Zariadenia s Androidom nemajú v rámci operačného systému vopred integrovanú žiadnu funkciu alebo službu, ktorá by umožnila telefón na diaľku vyhľadať a kontrolovať. Preto treba použiť niektorú z aplikácii tretích strán, ponuka je však pomerne bohatá.

Android Lost Free

androidlost.PNG

Táto aplikácia je z hľadiska dizajnu minimalistická. Stačí ju nainštalovať, prvýkrát spustiť a sprístupniť jej administrátorské práva v rámci telefónu. Následne sa bude všetko podstatné odohrávať cez webovú stránku androidlost.com. Tá takisto neohúri dizajnom, ktorý je vyslovene nepríťažlivý. Z hľadiska dostupných funkcií je však Android Lost výborná voľba – v rámci bezplatnej verzie môžete využívať viacero funkcií vrátane zistenia aktuálnej polohy alebo vymazania dát v zariadení. V tomto smere sme v rámci testovania postrehli menšie oneskorenie, informácie o lokalite nám prišli až po niekoľkých minútach od vyžiadania, pri kompletnom vymazaní dát však prebehol reset okamžite. Android Lost ponúka ďalšie zaujímavé funkcie – dokáže na telefóne zobraziť varovnú správu, ktorá pri tom, keď si ju používateľ prečíta, aktivuje fotoaparát a odfotí jeho tvár. Ďalej môžete aktivovať prednú a zadnú kameru a nechať si poslať získané obrázky. Dokonca možno zadefinovať správu, ktorá sa automaticky zobrazí po nabootovaní, a Android Lost dokáže zaznamenať aj nahrávky telefonických hovorov. K dispozícii sú aj prémiové funkcie a autori službu neustále zdokonaľujú. Mimochodom, aplikáciu si môžete cez Google Play nainštalovať aj na diaľku a následne ju aktivovať pomocou SMS správy. No keďže nie všetky funkcie fungujú na každom telefóne, odporúčame, aby ste si službu otestovali po jej nainštalovaní. Základné vlastnosti, ako je zistenie lokality a vymazanie telefónu, by však maloi bez problémov fungovať s každým zariadením.

androidlost_qr.png

Wheres My Droid

Ďalšia zo služieb pre Android, jedna z najstarších. V prípade Wheres My Droid sme však ocenili možnosť jednoducho aktivovať všetky služby pomocou SMS správ. Hoci nechýba ani internetové rozhranie a môžete k jednotlivým vlastnostiam pristupovať cez webový prehliadač, všetky podstatné funkcie dokážete aktivovať aj z iného telefónu. Toto je výhoda, najmä pokiaľ na vašom telefóne nemáte zapnutý mobilný internet a Wi-Fi. Hoci telefón takýmto spôsobom nenájdete, môžete pomocou SMS správy okrem iného telefón uzamknúť alebo kompletne vymazať. V tejto súvislosti aplikácia podporuje aj tzv. režim utajenia a telefón, pokiaľ obsahuje správa kľúčové slová, neupozorní používateľa na novú správu.

wheres.jpg

Wheres My Droid je k dispozícii v bezplatnej verzii, v rámci ktorej môžete vyhľadať súradnice GPS zariadenia, prehrať zvukový signál alebo aktivovať funkciu, ktorá vás upozorní na zmenu SIM karty a pošle vám telefónne číslo novej karty. Táto funkcia je v beta verzii a nemusí fungovať bezchybne, ide však o zaujímavú myšlienku. K dispozícii je aj verzia Pro a za jednorazový poplatok 4 eurá môžete telefón na diaľku uzamknúť, vymazať alebo pristupovať ku kamere v zariadení. Všetky tieto funkcie sa dajú aktivovať pomocou SMS správy alebo cez web wheresmydroid.com. V tomto prípade chválime aj prehľadnejšie ovládacie rozhranie a lepšie prezentovanú spätnú väzbu zariadenia.

wheres_qr.png

Lookout Security & Antivirus

Lookout Security & Antivirus je profesionálna aplikácia spoločnosti Lookout. V princípe ide o kompletný balík služieb, ktoré majú za cieľ zabezpečiť vaše androidové zariadenie – či už z hľadiska prípadných vírusov, alebo iného škodlivého kódu. Súčasťou služieb je aj možnosť vyhľadať a na diaľku uzamknúť/zmazať zariadenie. V tomto smere je funkcionalita prakticky totožná s aplikáciou Nájsť môj iPhone a chválime aj výborne spracované webové rozhranie. Na druhej strane vymazanie a uzamknutie zariadenia je súčasť prémiového balíka funkcií s mesačným poplatkom 3 USD. Okrem Lookoutu odporúčame ako alternatívu aplikácie McAfee Antivirus & Security, Norton Security & Antivirus a Kaspersky Mobile Security. Vo všetkých prípadoch ide o profesionálne služby, ktoré ponúkajú prémiové funkcie vo forme mesačného paušálu.

lookout_qr.png

ESET Mobile Security

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg

Svoje mobilné riešenie má aj slovenský ESET. Na rozdiel od ostatných služieb, ktoré ponúkajú úplnú verziu počas skúšobnej doby 7 až 14 dní, ESET Mobile Security môžete bezplatne používať mesiac. Ďalej poteší aj cena ročného poplatku, ktorý je 14,95 EUR s DPH, čo je menej ako v prípade služby Lookout Security & Antivirus.

eset.png

Mobilný ESET nás potešil aj funkciou, ktorú sme spomínali pri aplikácii Wheres My Droid – telefón môžete uzamknúť, lokalizovať a zmazať prostredníctvom SMS správy. Tieto SMS správy sú skryté, a teda používateľ telefónu ich neuvidí. Aplikácia takisto umožňuje ochranu zariadenia na základe kontroly SIM karty a zabezpečuje kompletnú ochranu proti škodlivému kódu a vírusom. Chválime aj možnosť blokovať SMS/MMS správy a prichádzajúce hovory. Hoci ESET Mobile Security vyžaduje paušálny poplatok, v rámci aktuálne dostupných služieb pre Android ide o jedno z najlepších riešení. Jednoznačne ho odporúčame.

eset_qr.png

Plan B

Táto aplikácia je prezentovaná ako záložný plán, keď telefón stratíte alebo oň prídete iným spôsobom. Cez obchod Google Play ju možno nainštalovať do telefónu, pričom sa automaticky spustí určovanie lokality GPS. V opačnom prípade sa dá táto funkcia aktivovať SMS správou. Plan B je veľmi jednoduchá aplikácia, ktorá neumožňuje prakticky nijaké nastavovanie alebo pokročilé funkcie – jednoducho iba posiela na e-mailovú adresu používateľa v určitých časových intervaloch aktuálnu lokalitu telefónu, ak sa ju podarí zistiť.

plan_qr.png

Microsoft Windows Phone

wp.png

Windows Phone má síce k dispozícii menej aplikácií ako jeho konkurenti, ale na vyhľadanie a zablokovanie zariadenia je k dispozícii takmer totožná služba ako v prípade iOS. Služba Lokalizovať telefón vám umožní na diaľku prezvoniť, zablokovať alebo vymazať zariadenie. Na to, aby ste mohli službu využívať, potrebujete mať aktívne konto Microsoftu a pomocou tohto konta byť prihlásený aj v telefóne. Všetky potrebné nástroje nájdete na internetovej stránke windowsphone.com.

Funkcionalita je totožná s aplikáciou od Applu. Prezvonenie prehrá zvukový signál, pričom nejde o klasické prezvovenie z telefónneho čísla a zvuk je prehratý, aj pokiaľ je telefón v tichom režime. V rámci zablokovania možno zadefinovať správu, ktorá sa ako súčasť uzamknutia telefónu zobrazí, a vymazanie telefónu sa opäť považuje za extrémny prípad, ktorý zároveň aj deaktivuje funkcionalitu služby.

V tejto súvislosti ešte spomeňme, že služba Lokalizovať telefón sa snaží aktívne hľadať telefón aj vtedy, ak je vypnutý. Znamená to, že pri najbližšom zapnutí a pripojení do internetu sa vykonajú zadané akcie. Zároveň možno v rámci nastavení zapnúť automatické ukladanie údajov o lokalite každých niekoľko hodín až do najbližšieho vybitia batérie. Toto nastavenie môže používateľovi pomôcť lepšie sledovať mobil, resp. kontrolovať, ako sa mení jeho lokalita. Takisto sa dajú posielať do telefónu SMS správy alebo notifikácie, ale tieto zmeny treba nastaviť vo vašom telefóne vopred.

Verdikt PC REVUE

Dnes je na trhu viacero služieb, prípadne aplikácií, ktoré vám umožnia nájsť stratený či ukradnutý telefón alebo ho na diaľku čiastočne ovládať. Tieto služby sú však závislé od toho, či je telefón zapnutý, ideálne aj pripojený do internetu, resp. sa zapol a pripojil do internetu neskôr – čiastočná výnimka je Wheres My Droid pre Android, ktorý sa dá ovládať aj pomocou SMS správ. Bez ohľadu na tieto nedostatky, ktoré sú dané obmedzením technológie, je vhodné sa na prípadnú stratu alebo krádež zariadenia vopred pripraviť. V prípade iOS a WP si stačí zapnúť a nastaviť službu, na Android si môžete stiahnuť jednu zo spomenutých aplikácií.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať