Image
4.1.2013 0 Comments

Ubuntu sa tento rok zameria na mobilné prístroje a cloud

ubuntu.png Zakladateľ spoločnosti Canonical Mark Shuttleworth načrtol svoje plány s Ubuntu pre tento rok. Táto populárna linuxová distribúcia by podľa neho mala byť ďalej prispôsobovaná aktuálnym trendom, ako je mobilita a cloud computing. To, či sú jeho plány reálne, môžete posúdiť sami.

Vzhľadom na to, že smartfóny a tablety sa stále častejšie uplatňujú v situáciách, kde sa predtým používali tradičné počítače a služby v cloude sú stále dostupnejšie, musia sa tomuto trendu prispôsobiť aj operačné systémy. Napokon spoločnosti ako Microsoft alebo Apple už v tomto smere urobili niekoľko dôležitých krokov vpred.

Tŕnistá cesta Ubuntu do mobilného sveta

Ubuntu sa snaží na tablety preniknúť už od roku 2010, kedy spoločnosť Canonical predstavila kontroverzné rozhranie Unity. Avšak výsledkom bolo skôr znechutenie doterajších priaznivcov, ktorí sa začali rozhliadať po alternatíve (napr. Linux Mint). Podľa Shuttlewortha išlo ale o dôležitý krok, ktorý otvára Ubuntu cestu pre adopciu na mnohých typoch zariadení a pôvodný odpor podľa neho už opadol.

Mark Shuttleworth na konci minulého roka zverejnil blogový príspevok, v ktorom detailnejšie odhaľuje svoje plány. Podľa neho je primárnym cieľom v roku 2013 dostať Ubuntu na mobilné telefóny a tablety. To je spojené aj s adaptáciou používateľského rozhrania, ktoré by malo byť natívne na všetkých platformách a ľahko ovládateľné. Komunita okolo Ubuntu sa rozširuje a zahŕňa stále viac mobilných vývojárov, ktorí potrebujú nové nástroje a frameworky pre tvorbu mobilného softvéru. Dôležité je ale najprv definovať novej kategórie prístrojov, na ktoré sa Ubuntu zameria, čo potom umožní vývojárom lepšie pracovať a vyvíjať nový softvér. Rok 2013 tak bude v znamení premeny tradičného desktopu, nesmie však dôjsť k roztriešteniu jeho obrazu, ale naopak k jeho zosilneniu.

Hoci sa zatiaľ nezdá pravdepodobné, že by niektorý z veľkých výrobcov mobilných prístrojov siahol po Ubuntu ako po hlavnom operačnom systéme pre svoje prístroje, je zakladateľ spoločnosti Canonical presvedčený, že sa mu podarí presadiť sa v tejto kategórii prístrojov cestou "zdola ". Teda v podobe alternatívnych variantov firmvéru (v štýle známych Cyanogen módov), ktoré by si používatelia prístrojov sami inštalovali namiesto pôvodných OS. Ide však o cestu, ktorá je vhodná skôr pre nadšencov a fanúšikov, ako pre masy. Avšak malo by ísť len o prvý krok a rozširovanie Ubuntu v mobilných prístrojoch by malo pokračovať systematicky. Shuttleworth vidí Ubuntu ako potenciálneho konkurenta Androidu. To sa mu však nepodarí bez podpory veľkých výrobcov a zatiaľ sa nezdá, že by niektorý z nich bol nasadeniu Ubuntu na svojich prístrojoch naklonený.

Cloud ako výzva pre Ubuntu

Čo sa týka cloudu, Shuttleworth zatiaľ len veľmi hmlisto poodhaľuje svoje plány s tým, že Ubuntu by malo priniesť jednoduchšie, rýchlejšie a efektívnejšie škálovanie pre funkčnosť v rámci cloudovej infraštruktúry a tiež podporovať vytváranie cloudov pre vlastné i komerčné účely. Tu sa zatiaľ presadzuje pomerne intenzívny konkurenčný Red Hat a nevyzerá to, že by mal príliš silnú konkurenciu zo strany ostatných linuxových hráčov.

Cieľom má byť stav, kedy by sa Ubuntu malo stať jasnou voľbou v prípade budovania big data klastrov či vysoko škálovateľných úložných systémov. To má byť s Ubuntu oveľa rýchlejšie a jednoduchšie než s akoukoľvek inou platformou a zásluhu by na tom mali mať najmä členovia komunity zameranej na cloud. Dôležité je tiež to, aby prístup k cloudovým inštanciám ako z mobilu, tak z PC alebo servera bol na porovnateľnej úrovni a aby potrebné nástroje a knižnice boli dostupné a rovnako funkčné bez ohľadu na používateľské rozhranie.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá