Image
19.9.2012 0 Comments

USB PD: Nabíjanie notebookov cez USB bude realitou

nabijanie_notebook.jpg Nová technológia USB PD (USB Power Delivery), ktorá bola minulý týždeň oficiálne predstavená na podujatí Intel Developer Forum, otvára cestu k tomu, aby sa notebooky mohli nabíjať pomocou portov USB. Dostupná by navyše mala byť už v tomto roku.

Nabíjanie cez USB sa stalo už bežnou záležitosťou pri smartfónoch a postupne aj pri tabletoch. No limitom bol zatiaľ výkon technológie USB, ktorý sa pohyboval na úrovni niekoľkých wattov (v prípade USB 3.0 ide konkrétne o 4,5 wattu, pri USB 2.0 len o 2,5 wattu). USB PD však prichádza až so 100 wattmi, čo je dosť na to, aby to pokrylo potreby väčšiny bežných mobilných zariadení, a to tak na nabíjanie, ako aj na regulárne napájanie.

Úspornejšie notebooky si dnes pri prevádzke obyčajne vystačí so 36 wattmi, väčšie notebooky zhruba so 60 wattmi a spotrebu okolo 100 wattov majú až najvýkonnejšie mobilné pracovné stanice. Pred vlastným nabíjaním však prístroj najprv prostredníctvom protokolu USB PD komunikuje so zdrojom energie o tom, že nabíjanie je možné a že nie je niekde úzke hrdlo, ktoré by tomu bránilo. Môže ísť napríklad o nevhodný kábel.

Jeden kábel na dáta i napájanie?

V prezentácii zverejnenej na webe organizácie USB Implementers Forum je naznačený scenár, kde by LCD monitor disponoval portom USB PD, ktorý možno použiť tak na prenos obrazových dát z počítača, ako aj napríklad na nabíjanie notebookov (pozri obrázok pod článkom). Porty USB PD by tiež mohli byť zabudované do novo vyrábaných počítačov alebo napríklad do adaptérov na stene vo verejných priestoroch, kde sa často striedajú používatelia mobilných zariadení, ktorí ich potrebujú často nabíjať. Tí by sa k portom USB Power Delivery pripájali tak ako k bežným adaptérom s tým rozdielom, že by nehrozil problém s nekompatibilitou konektorov alebo s odlišným napätím podľa modelu a výrobcu notebooku, ako je to v súčasnosti.

USB Implementers Forum potvrdilo, že nový štandard je už od tohtoročného júla dokončený vo verzii 1.0 a prvé produkty, ktoré ho budú využívať, by sa mohli objaviť na trhu ku koncu roka 2012. Vo svojich produktoch či architektúrach s ním počítajú napríklad firmy Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Nokia alebo Texas Instruments. Práve podpora veľkých hráčov na trhu môže byť pre adopciu nového štandardu kľúčová. Otázkou je, samozrejme, aj to, o koľko drahšie budú prístroje s podporou USB PD.

Ak sa nový štandard uchytí, mohol by viesť k tomu, že jeden kábel USB bude stačiť úplne na všetko, ako tvrdí Brad Saunders a Bob Dunstan, inžinieri Intelu, ktorí novú technológiu na IDF predstavili.

usb-pd.jpg

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá