Image
15.5.2014 0 Comments

USB 3.1 definitívne zatláča konkurenčný Thunderbolt

usb_3.1.jpg Hoci Intel mal od rozhrania Thunderbolt na vysokorýchlostný prenos dát vysoké očakávania, aj napriek lepšiemu výkonu, ako je to pri konkurenčnom USB, odchádza toto rozhranie pomaly do zabudnutia. Výhodou USB je rozšírenosť predchádzajúcich verzií a prítomnosť tohto rozhrania na prakticky každom prístroji.

Prechod z verzie 2.0 na 3.0 tak bol prakticky spontánny, naopak, v prípade Thunderboltu sa len málo výrobcov odvážilo s ním experimentovať. Obe technológie sa síce naďalej vyvíjajú a zlepšujú svoje možnosti, výsledok ich súboja je však pravdepodobne už rozhodnutý dopredu.

Nové USB 3.1 vs. Thunderbolt v2

USB i Thunderbolt v poslednom čase navyše prešli ďalšou aktualizáciou. USB je teraz k dispozícii vo verzii 3.1, ktorá je označovaná ako SuperSpeed+, a Thunderbolt bol povýšený na verziu 2. V oboch prípadoch sa zdvojnásobila predchádzajúca maximálna rýchlosť, pri USB 3.1 je to teda 10 Gb/s a pri Thunderbolt 2 potom 20 Gb/s.

Náskok Thunderboltu je však skôr len teoretický, pretože tieto rýchlosti v praxi využije už len málokto a môže ísť napríklad len o prenosy nekomprimovaného 4K videa. V drvivej väčšine prípadov sa používatelia zaobídu aj s nižšími rýchlosťami prenosu.

Navyše inžinieri stojaci za vývojom USB počítajú, že by sa v budúcnosti mohli dostať až na prenosové rýchlosti okolo 40 Gb/s. Menej známy je fakt, že Thunderbolt je schopný dodávať aj viac prúdu, v prípade verzie 2 je to 10 wattov, zatiaľ čo pri USB ide len o 4,5 wattu. Paradoxne tento benefit nie je veľmi propagovaný. Dlhodobo však aj tu USB získa navrch, pretože bol dokončený vývoj nového konektora typu -C, ktorý umožní napájanie až 100 wattmi cez USB. Prvé káble USB s certifikáciou 100 wattov by sa mali na trhu objaviť v priebehu budúceho roka.

Prečo má „horšie" USB jednoznačne navrch?

Pre USB jednoznačne hrá fakt, že je spätne kompatibilný so starším hardvérom. Výrobcom zariadení potom špecifikácia USB ponúka väčšiu voľnosť pri zabudovaní do nových prístrojov, ako je to pri Thunderbolte.

Nové produkty s certifikáciou USB 3.1 by sa mali na trhu objaviť už koncom roka 2014, pravdepodobne vo vianočnom období. Možno predpokladať, že výrobcovia na novú verziu prejdú z USB 3.0 rýchlejšie, než to bolo z verzie 2.0, a podľa zástupcov USB Implementers Forum to opäť posunie možnosti dnešných prístrojov o krok ďalej.

Budúcnosť Thunderboltu je neistá

Z veľkých hráčov experimentujú s Thunderboltom hlavne Apple a HP, ale berú ho skôr ako doplnok k USB. Viac-menej na týchto dvoch hlavných výrobkoch záleží, aká bude budúcnosť toho ambiciózneho, ale zatiaľ nie príliš úspešného rozhrania. Výhodou Applu je vlastný ekosystém, v ktorom môže Thunderbolt udržiavať nažive, ale je jasné, že to bude robiť len dovtedy, kým to preňho bude dávať zmysel. A kým sa mu to bude vyplácať finančne.

Hoci za Thunderboltom stojí taký gigant, ako je Intel, pravdepodobne to nebude stačiť na ďalšie rozšírenie, a ak sa tomuto rozhraniu nepodarilo získať viac pozornosti doteraz, nie je veľmi pravdepodobné, že by sa tak stalo v nasledujúcich rokoch. Zvlášť keď preň USB 3.x predstavuje až príliš silnú konkurenciu. Hlavný rozdiel je totiž cena, pretože implementácia USB vychádza výrobcu výrazne lacnejšie a máloktorý používateľ bude ochotný priplatiť si za zariadenie s drahším, hoci papierovo lepším Thunderboltom.

Podľa analytikov tak Thunderbolt bude v lepšom prípade odsúdený na využitie len v obmedzenej skupine prístrojov, skôr profesionálnejšieho charakteru. V horšom prípade v priebehu niekoľkých rokov vymizne úplne, čo bude posledná kvapka pre používateľov, ktorí na Thunderbolt stavili, a z pôvodne zamýšľanej „prémiovej technológie" sa môže ľahko stať nevydarený experiment.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá