Image
18.1.2013 0 Comments

USA: Viaceré elektrárne nakazil počítačový vírus

virus_duqu_jpg.jpg Viaceré americké elektrárne sa stali terčom útoku hackerov, ktorí sa do ich systémov infiltrovali s pomocou prenosného USB disku. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo pre národnú bezpečnosť Spojených štátov, nespresnilo však, o ktoré zariadenia ide. Podľa amerického úradu zaoberajúceho sa bojom proti kyberzločinom (ICS-CERT) išlo o "bežné ale sofistikované útoky.

Američania podľa britskej spravodajskej stanice BBC predpokladajú, že podobné incidenty budú v budúcnosti len pribúdať. "Vírus sme objavili, keď zamestnanca IT oddelenia požiadali, aby skontroloval svoj USB disk po tom, ako sme podobné problémy zaznamenali s diskom v rámci inej operácie," uviedla ICS-CERT v oficiálnom stanovisku. Škodlivý softvér pritom spôsobil aj reálne problémy priamo súvisiace s prevádzkou elektrární.

K podobným útokom v minulosti neprišlo len v USA, ale napríklad aj v Iráne. Vírus Stuxnet tam v roku 2010 zničil kľúčové súčasti iránskej nukleárnej infraštruktúry. Z incidentu pritom niektoré médiá podozrievajú americké tajné služby.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá