Image
19.3.2014 0 Comments

USA: Lietadlo odklonil počítač, hovorí sa aj o požiari na palube

boeing777.jpg Zmiznuté malajzijské lietadlo sa od svojho pôvodného letového kurzu odklonilo s pomocou palubného počítača, a nie manuálne. Tvrdia to americkí odborníci, ktorých podozrenia v utorok zverejnil denník New York Times. Podľa nich stačí dať niekoľko príkazov počítaču na preprogramovanie s cieľom zmeniť kurz, čo sa mohlo stať ešte pred odletom.

Podľa Američanov to však musel byť niekto so skúsenosťami s lietadlami typu Boeing. Pakistanská a kazašská vláda medzitým potvrdili, že o stroji nemajú žiadne poznatky, keďže v prípade jeho pristátia na ich území, by to určite vedeli.

Čínska vláda zase v utorok potvrdila začatie pátrania na svojom území, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Vláda v Pekingu zároveň uviedla, že o žiadnom zo svojich 153 občanov na palube strateného stroja nemá dôkazy, že by bol v kontakte s teroristickou skupinou.

Bývalý šéf amerického úradu pre letectvo tvrdí, že na palube Boeingu 777 vypukol požiar a piloti sa snažili stroj zachrániť. Billie Vincent sa domnieva, že posádka sa snažila zachrániť stroj, ktorý zachvátili plamene v batožinovej časti. Podľa Vincenta, ktorý vystupoval ako súdny znalec v procese teroristického útoku v škótskom Lockerbie, plamene boli aj príčinou postupného zlyhanie komunikačných zariadení.

Podľa jeho odhadov sa jednému z pilotov podarilo nasadiť kyslíkovú masku a pokúsil sa obrátiť lietadlo späť do Kuala Lumpur. Zmeny letovej výšky zase vysvetľuje zníženou viditeľnosťou pre dym v kokpite. Stroj podľa neho po následnej stabilizácii letel až do minutia paliva a pádu do Indického oceánu.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne. Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá