Image
19.3.2014 0 Comments

USA: Lietadlo odklonil počítač, hovorí sa aj o požiari na palube

boeing777.jpg Zmiznuté malajzijské lietadlo sa od svojho pôvodného letového kurzu odklonilo s pomocou palubného počítača, a nie manuálne. Tvrdia to americkí odborníci, ktorých podozrenia v utorok zverejnil denník New York Times. Podľa nich stačí dať niekoľko príkazov počítaču na preprogramovanie s cieľom zmeniť kurz, čo sa mohlo stať ešte pred odletom.

Podľa Američanov to však musel byť niekto so skúsenosťami s lietadlami typu Boeing. Pakistanská a kazašská vláda medzitým potvrdili, že o stroji nemajú žiadne poznatky, keďže v prípade jeho pristátia na ich území, by to určite vedeli.

Čínska vláda zase v utorok potvrdila začatie pátrania na svojom území, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Vláda v Pekingu zároveň uviedla, že o žiadnom zo svojich 153 občanov na palube strateného stroja nemá dôkazy, že by bol v kontakte s teroristickou skupinou.

Bývalý šéf amerického úradu pre letectvo tvrdí, že na palube Boeingu 777 vypukol požiar a piloti sa snažili stroj zachrániť. Billie Vincent sa domnieva, že posádka sa snažila zachrániť stroj, ktorý zachvátili plamene v batožinovej časti. Podľa Vincenta, ktorý vystupoval ako súdny znalec v procese teroristického útoku v škótskom Lockerbie, plamene boli aj príčinou postupného zlyhanie komunikačných zariadení.

Podľa jeho odhadov sa jednému z pilotov podarilo nasadiť kyslíkovú masku a pokúsil sa obrátiť lietadlo späť do Kuala Lumpur. Zmeny letovej výšky zase vysvetľuje zníženou viditeľnosťou pre dym v kokpite. Stroj podľa neho po následnej stabilizácii letel až do minutia paliva a pádu do Indického oceánu.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne. Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá