Image
19.3.2014 0 Comments

USA: Lietadlo odklonil počítač, hovorí sa aj o požiari na palube

boeing777.jpg Zmiznuté malajzijské lietadlo sa od svojho pôvodného letového kurzu odklonilo s pomocou palubného počítača, a nie manuálne. Tvrdia to americkí odborníci, ktorých podozrenia v utorok zverejnil denník New York Times. Podľa nich stačí dať niekoľko príkazov počítaču na preprogramovanie s cieľom zmeniť kurz, čo sa mohlo stať ešte pred odletom.

Podľa Američanov to však musel byť niekto so skúsenosťami s lietadlami typu Boeing. Pakistanská a kazašská vláda medzitým potvrdili, že o stroji nemajú žiadne poznatky, keďže v prípade jeho pristátia na ich území, by to určite vedeli.

Čínska vláda zase v utorok potvrdila začatie pátrania na svojom území, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Vláda v Pekingu zároveň uviedla, že o žiadnom zo svojich 153 občanov na palube strateného stroja nemá dôkazy, že by bol v kontakte s teroristickou skupinou.

Bývalý šéf amerického úradu pre letectvo tvrdí, že na palube Boeingu 777 vypukol požiar a piloti sa snažili stroj zachrániť. Billie Vincent sa domnieva, že posádka sa snažila zachrániť stroj, ktorý zachvátili plamene v batožinovej časti. Podľa Vincenta, ktorý vystupoval ako súdny znalec v procese teroristického útoku v škótskom Lockerbie, plamene boli aj príčinou postupného zlyhanie komunikačných zariadení.

Podľa jeho odhadov sa jednému z pilotov podarilo nasadiť kyslíkovú masku a pokúsil sa obrátiť lietadlo späť do Kuala Lumpur. Zmeny letovej výšky zase vysvetľuje zníženou viditeľnosťou pre dym v kokpite. Stroj podľa neho po následnej stabilizácii letel až do minutia paliva a pádu do Indického oceánu.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne. Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá