Image
2.4.2014 0 Comments

Twitter, Facebook, Google aj Amazon sa navzájom začínajú napodobňovať. Budú nakoniec robiť všetci všetko?

twitter_facebook_google_amazon.jpg Počas jediného týždňa štyri obrovské technologické firmy ohlásili riskantné plány spočívajúce v pokuse o napodobenie svojej konkurencie.

Twitter sa chce stať Facebookom

Twitter je sociálna sieť obľúbená vplyvnými spevákmi, hercami a silnými postavami v odbore vďaka svojmu minimalistickému prístupu ku komunikácii. Najočividnejší je 140-znakový limit tweetov. To zjednodušuje odosielanie, ale predovšetkým čítanie príspevkov. Zásadnou zmenou vo filozofii je ohlásená možnosť nahrávať až štyri fotografie do jedného tweetu s až 10 označenými osobami na každom obrázku. Súčasne prebiehajú experimenty s ďalšími zmenami rozhrania. To by však znamenalo presun smerom ku komplexnejšiemu obsahu, aký predstavuje Facebook, a súčasne naznačovalo snahu vybudovať priestor na grafické reklamy.

Facebook závidí Googlu

Google bol v posledných rokoch známy svojím pohrávaním sa s technológiami, ktoré nemajú vôbec nič spoločné s jeho hlavným predmetom podnikania, všeobecne povedané, prácou s informáciami na webe. Prinajmenšom nákupy výrobcov robotov, autonómne automobily sú na rozdiel od Google Glass či termostatov pripojených k internetu predsa len trochu odlišné investície.

Súčasný Facebook sa správa rovnako, po viac-menej tradičných nákupoch konkurentov, ktorí svojím rastom ohrozovali jeho hegemóniu, a to za skutočne horibilné sumy, sa púšťa do nákupu veľmi diverzifikovaných technológií. Dvojmiliardová akvizícia výrobcu virtuálnych okuliarov (či skôr prilby) naznačuje, že dochádza na štandardnú stratégiu bohatých firiem zo Silicon Valley, ktoré jednoducho musia ukázať nejaký nový razantný plán na technologickú dominanciu. To, že sa minú nejaké peniaze, s ktorými si inak veľmi nevedia rady (a vyplácanie dividend sa zase až tak nenosí), je ďalšie plus.

Prívlastky ako razantné či dominantné nie sú nijako prehnané. Ako inak opísať plán Facebooku na pokrytie internetovo bielych miest sveta sieťou robotických lietadiel a laserov?

Google - nový Amazon?

O potenciálnych plánoch Googlu na vlastnú sieť on-line obchodov sa už nejaký čas hovorí a môže na tom niečo byť. Napokon rovnako sa potvrdili podobné nedôveryhodné plány na výrobu vlastných mobilov. Ale od minulého týždňa sa vyostrila bitka na inom poli - na tom cloudovom. Amazon je známy svojou stratégiou vybojovať si majoritné postavenie na trhu dlhodobým držaním minimálnych až záporných marží a teraz sa spolu s Googlom navzájom pretláčajú, kto viac zníži svoje cloudové ceny.

Amazon verzus Apple?

Amazon chce staviť na možnosť internetového vysielania živých káblových kanálov. (Už dnes streamuje filmy a seriály prostredníctvom služby Amazon Instant Video.) Rokovania prebiehajú už od januára a zrejme sa už veľmi skonkretizovali a priblížili k cieľu. V každom prípade to značí, že Amazon rovnako ako Apple sníva o dominantnom postavení v oblasti domácej zábavy. To však súčasne znamená, že bude konkurovať aj Microsoftu a Googlu. A malá zaujímavosť, firma Netflix, najznámejší prevádzkovateľ internetového videa na americkom kontinente, implementovala všetky svoje služby v rámci cloudu Amazonu, aj keď zrejme odlišným technologickým prístupom.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá