Image
26.1.2016 0 Comments

Tvorca JavaScriptu pracuje na novom webovom prehliadači. Reklamy v ňom nahradia reklamy

Brendan Eich, tvorca programovacieho jazyka JavaScript a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Mozilla, pracuje na niečom novom - webovom prehliadači, ktorý bude blokovať reklamy a zároveň umožní vydavateľom zarábať peniaze.

Prehliadač startupu Brave Software nie je dnes dostupný na bežné použitie, no záujemcovia sa môžu prihlásiť na uzavreté betatestovanie skorej verzie produktu. Podľa Eicha blokátory reklám môžu spríjemniť používateľom prehliadanie internetu, ale na druhej strane mnohé weby žijú práve z príjmov za reklamy, a tak vydavatelia zasa zavádzajú technológie na blokovanie reklamných blokátorov. Začínajú sa tak akési „preteky v zbrojení" a práve prehliadač Brave by mal priniesť spravodlivé riešenie.

„Robíme niečo väčšie, ako je blokovanie reklám," povedal Eich. V základe je Brave prehliadač, ktorý blokuje reklamy a technológie na zber dát. No je tu jedna zvláštnosť. Nebude blokovať všetky reklamy. Natívne reklamy, ktoré nenesú nijaké sledovacie skripty, iba vlastné dáta vydavateľa, bude brať ako normálny obsah a nebude ich blokovať.


Ba čo viac, Brave plánuje vkladať vlastné reklamy, ale takým spôsobom, ktorý by neovplyvnil rýchlosť načítania stránky. Načítanie stránok bude podľa Eicha o 40 percent rýchlejšie na desktope a štyrikrát rýchlejšie na mobile. Navyše tieto reklamy by neboli cielené na využívanie osobných dát.

A je tu ešte jedna zaujímavá myšlienka - o príjmy z reklám by sa delili vydavatelia s používateľmi. „V našom modeli dostane férovú časť peňazí tak prevádzkovateľ stránok, ktorý dáva obsah, ako aj používateľ, ktorý poskytuje informácie a pozornosť," vysvetľuje Eich. Vydavateľom by patrilo spočiatku 55 % alebo aj viac, s postupným rastom prehliadača by sa tento pomer upravil na 70:30.

Prehliadač vo verzii 0.7 je založený na jadre Chromium a je k dispozícii pre Mac, Windows, iOS a Android pod open source licenciou. Zatiaľ sa dostáva k prvým nadšencom - používateľom, vývojárom i prevádzkovateľom. Až neskôr sa ukáže, do akej miery je táto myšlienka životaschopná.

Zdroj:techcrunch.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá