Image
26.1.2016 0 Comments

Tvorca JavaScriptu pracuje na novom webovom prehliadači. Reklamy v ňom nahradia reklamy

Brendan Eich, tvorca programovacieho jazyka JavaScript a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Mozilla, pracuje na niečom novom - webovom prehliadači, ktorý bude blokovať reklamy a zároveň umožní vydavateľom zarábať peniaze.

Prehliadač startupu Brave Software nie je dnes dostupný na bežné použitie, no záujemcovia sa môžu prihlásiť na uzavreté betatestovanie skorej verzie produktu. Podľa Eicha blokátory reklám môžu spríjemniť používateľom prehliadanie internetu, ale na druhej strane mnohé weby žijú práve z príjmov za reklamy, a tak vydavatelia zasa zavádzajú technológie na blokovanie reklamných blokátorov. Začínajú sa tak akési „preteky v zbrojení" a práve prehliadač Brave by mal priniesť spravodlivé riešenie.

„Robíme niečo väčšie, ako je blokovanie reklám," povedal Eich. V základe je Brave prehliadač, ktorý blokuje reklamy a technológie na zber dát. No je tu jedna zvláštnosť. Nebude blokovať všetky reklamy. Natívne reklamy, ktoré nenesú nijaké sledovacie skripty, iba vlastné dáta vydavateľa, bude brať ako normálny obsah a nebude ich blokovať.


Ba čo viac, Brave plánuje vkladať vlastné reklamy, ale takým spôsobom, ktorý by neovplyvnil rýchlosť načítania stránky. Načítanie stránok bude podľa Eicha o 40 percent rýchlejšie na desktope a štyrikrát rýchlejšie na mobile. Navyše tieto reklamy by neboli cielené na využívanie osobných dát.

A je tu ešte jedna zaujímavá myšlienka - o príjmy z reklám by sa delili vydavatelia s používateľmi. „V našom modeli dostane férovú časť peňazí tak prevádzkovateľ stránok, ktorý dáva obsah, ako aj používateľ, ktorý poskytuje informácie a pozornosť," vysvetľuje Eich. Vydavateľom by patrilo spočiatku 55 % alebo aj viac, s postupným rastom prehliadača by sa tento pomer upravil na 70:30.

Prehliadač vo verzii 0.7 je založený na jadre Chromium a je k dispozícii pre Mac, Windows, iOS a Android pod open source licenciou. Zatiaľ sa dostáva k prvým nadšencom - používateľom, vývojárom i prevádzkovateľom. Až neskôr sa ukáže, do akej miery je táto myšlienka životaschopná.

Zdroj:techcrunch.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá