Image
26.1.2016 0 Comments

Tvorca JavaScriptu pracuje na novom webovom prehliadači. Reklamy v ňom nahradia reklamy

Brendan Eich, tvorca programovacieho jazyka JavaScript a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Mozilla, pracuje na niečom novom - webovom prehliadači, ktorý bude blokovať reklamy a zároveň umožní vydavateľom zarábať peniaze.

Prehliadač startupu Brave Software nie je dnes dostupný na bežné použitie, no záujemcovia sa môžu prihlásiť na uzavreté betatestovanie skorej verzie produktu. Podľa Eicha blokátory reklám môžu spríjemniť používateľom prehliadanie internetu, ale na druhej strane mnohé weby žijú práve z príjmov za reklamy, a tak vydavatelia zasa zavádzajú technológie na blokovanie reklamných blokátorov. Začínajú sa tak akési „preteky v zbrojení" a práve prehliadač Brave by mal priniesť spravodlivé riešenie.

„Robíme niečo väčšie, ako je blokovanie reklám," povedal Eich. V základe je Brave prehliadač, ktorý blokuje reklamy a technológie na zber dát. No je tu jedna zvláštnosť. Nebude blokovať všetky reklamy. Natívne reklamy, ktoré nenesú nijaké sledovacie skripty, iba vlastné dáta vydavateľa, bude brať ako normálny obsah a nebude ich blokovať.


Ba čo viac, Brave plánuje vkladať vlastné reklamy, ale takým spôsobom, ktorý by neovplyvnil rýchlosť načítania stránky. Načítanie stránok bude podľa Eicha o 40 percent rýchlejšie na desktope a štyrikrát rýchlejšie na mobile. Navyše tieto reklamy by neboli cielené na využívanie osobných dát.

A je tu ešte jedna zaujímavá myšlienka - o príjmy z reklám by sa delili vydavatelia s používateľmi. „V našom modeli dostane férovú časť peňazí tak prevádzkovateľ stránok, ktorý dáva obsah, ako aj používateľ, ktorý poskytuje informácie a pozornosť," vysvetľuje Eich. Vydavateľom by patrilo spočiatku 55 % alebo aj viac, s postupným rastom prehliadača by sa tento pomer upravil na 70:30.

Prehliadač vo verzii 0.7 je založený na jadre Chromium a je k dispozícii pre Mac, Windows, iOS a Android pod open source licenciou. Zatiaľ sa dostáva k prvým nadšencom - používateľom, vývojárom i prevádzkovateľom. Až neskôr sa ukáže, do akej miery je táto myšlienka životaschopná.

Zdroj:techcrunch.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá