6.9.2012 0 Comments

Tržby najväčších slovenských firiem rástli, zostávajú však pod priemerom regiónu

Zastúpenie slovenských spoločností v rebríčku päťsto firiem zoradených podľa tržieb v regióne strednej a východnej Európy medziročne vzrástlo z 28 na 31. Pozíciu lídra medzi firmami v SR si rovnako ako vlani udržal výrobca automobilov Volkswagen (v celkovom rebríčku obsadil 17. miesto) pred spoločnosťou Slovnaft (v rebríčku obsadila 20. miesto). V prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami sa umiestnili ešte ďalšie štyri slovenské spoločnosti. Vyplýva to z výsledkov rebríčka CE TOP 500, ktorý zverejnila spoločnosť Deloitte.

Najväčšie firmy v regióne zaznamenali medziročne nárast výnosov o 9,8 % (ide o nárast mediánu výnosov) a nadviazali tak na pozitívny trend z roku 2010. Celkové výnosy slovenských firiem v rebríčku vzrástli o 12 % na 42 miliárd EUR, čo je pod priemerom 17 % celkových tržieb v regióne vo výške 707,4 miliardy EUR. Prekračuje to úroveň výnosov z roku 2008, teda pred vplyvom globálnej recesie.

Hoci celková výška výnosov podáva pozitívny obraz o ekonomickej situácii popredných podnikov v stredoeurópskom regióne, priemerná čistá ziskovosť klesla v priebehu roka 2011 o 3,5 %. Výsledky za prvé tri mesiace roku 2012 naznačujú pokračujúci nárast výnosov, ale iba o polovicu v porovnaní s rokom 2011. To môže predznamenávať ďalšie blížiace sa spomalenie ekonomiky.

„Ani skutočnosť, že sa krajinám v našom regióne darí lepšie ako mnohým spoločnostiam v iných regiónoch, neznamená, že sme imúnni voči takmer každodennému vplyvu turbulencií, ktoré aj naďalej otriasajú našimi prepojenými ekonomikami," uviedol Alastair Teare, generálny riaditeľ spoločnosti Deloitte v strednej Európe.

„V tomto prostredí plnom výziev existuje jeden stály hnací mechanizmus, ktorý ovplyvňuje každodenné rozhodovanie podnikov o tom, ako reagovať na také problémy, a tým je schopnosť líderstva. Preto sa v tohtoročnej správe zameriavame na zásadný význam líderských schopností na všetkých úrovniach pre dosiahnutie organizačného i trhového úspechu," dodal A. Teare.

Z pohľadu jednotlivých odvetví si domáci finančný sektor počínal podobne ako vlani. Slovenská sporiteľňa sa v celkovom rebríčku medzi bankami umiestnila opäť na 17. mieste, VÚB na 19. mieste a Tatra banka na 26. a ČSOB na 45. mieste. Medzi poisťovňami si o dve priečky polepšila Allianz - Slovenská poisťovňa (8. miesto), za ňou nasleduje poisťovňa Kooperativa.

V odvetví výroby dominuje automobilový a energetický a ťažobný priemysel, pričom významný podiel na raste mal zahraničný dopyt. Najlepšie umiestnenie medzi slovenskými firmami patrí už spomínanému výrobcovi automobilov Volkswagen (17. miesto), darilo sa aj spoločnosti Kia Slovensko (36. miesto v regióne) naopak trnavská automobilka PSA (106. miesto) ako jediná z troch slovenských výrobcov automobilov zaznamenala mierny pokles tržieb. Vo výrobe vďaka poklesu po LCD televízoroch zaznamenal galantský Samsung Electronics prepad tržieb o tri percentá (39. miesto v regióne) na čo doplatila aj firma, ktorá zaznamenala najväčší prepad tržieb Foxconn (193. priečka). Naopak darilo sa spoločnostiam Matador (396. priečka), či firme Železiarňam Podbrezová (494. priečka), ktorá sa do rebríčka vrátila po niekoľkých rokoch. V sektore energetiky dominuje Slovnaft (20. miesto v regióne), ktorý si v porovnaní s minulým rokom polepšil o jedenásť miest, za ním nasleduje SPP (38. miesto) a prvú trojku uzatvára U.S. Steel Košice, ktorý sa vďaka externým faktorom (napr. vyššie náklady na nerastné suroviny) dostal do červených čísiel a klesol o jedenásť priečok v rebríčku (58. miesto).

Popredné miesta regionálneho rebríčka patria rovnako ako v predchádzajúcich rokoch petrochemickým a energetickým spoločnostiam. K najväčšiemu nárastu zastúpenia v rebríčku došlo vo výrobnom sektore (rast o 13 firiem na celkových 129). Najmenej sa darilo podnikom zo spotrebiteľského priemyslu a dopravy (prepad na 152 zo 157 v predchádzajúcom roku) a firmám z odvetvia technológií, médií a telekomunikácií (pokles z 39 spoločností v roku 2010 na 34 v roku 2011). Najväčší nárast firiem v rámci krajín zaznamenala Ukrajina (zo 43 na 50), naopak najviac firiem z rebríčku ubudlo Poľsku (zo 173 na 167) a Maďarsku (z 68 na 58).
V priebehu roka 2011 bol rast výnosov v takmer všetkých skúmaných odvetviach stabilný. K mimoriadne výraznému nárastu došlo v stavebnom sektore, kde vďaka prípravám na Euro 2012 vzrástli priemerné výnosy o 21 %. Výsledky výrobného sektora boli tiež veľmi dobré, a to predovšetkým vďaka výkonnosti v spracovateľskom priemysle. Vzrástli aj výnosy spoločností podnikajúcich v oblasti energie a prírodných zdrojov.

Podrobné tabuľky, komentáre a ďalšie informácie sú k dispozícii na: www.deloitte.com/cetop500.

CE TOP 500 - prehľad dvadsiatich najväčších spoločností podľa tržieb

Poradie

Názov spoločnosti

Štát

1.

PKN Orlen

Poľsko

2.

MOL

Maďarsko

3.

Škoda

ČR

4.

Metinvest

Ukrajina

5.

Naftogaz

Ukrajina

6.

ČEZ

ČR

7.

Lotos

Poľsko

8.

PGE

Poľsko

9.

Energorynok

Ukrajina

10.

Jeronimo Martins

Poľsko

11.

ORLEN Lietuva

Litva

12.

PGNiG

Poľsko

13.

Audi Hungaria

Maďarsko

14.

RWE Transgas

ČR

15.

KGHM

Poľsko

16.

PETROM

Rumunsko

17.

Volkswagen Slovakia

Slovensko

18.

Tauron

Poľsko

19.

Agrofert

ČR

20.

Slovnaft

Slovensko

Metodológia
Rebríček päťsto najlepších spoločností CE TOP 500 je zostavený podľa konsolidovaných výnosov spoločností za fiškálny rok 2011 z 18 krajín strednej a juhovýchodnej Európy. Vyhodnotenie vychádza z výnosov, ktoré vykázal konkrétny právny subjekt pôsobiaci v strednej a juhovýchodnej Európe. V prípadoch, keď neboli k dispozícii výnosy za fiškálny rok 2011, naši analytici použili namiesto výnosov za rok 2011 výnosy vykázané za rok 2010.

Spoločnosť Deloitte získavala informácie prostredníctvom osobného kontaktu s jednotlivými spoločnosťami, verejne dostupných databáz, odhadov vychádzajúcich z porovnania s výsledkami predchádzajúcich období a z vlastného prieskumu.
V rebríčku najväčších firiem v regióne zoradených podľa tržieb nie sú zahrnuté spoločnosti, ktoré sme oslovili, ale ktoré nás písomne alebo ústne informovali o tom, že sa tohtoročného ročníka nechcú zúčastniť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá