Image
10.2.2015 0 Comments

Tri otázky, ktoré by ste si mali klásť nielen na Deň bezpečnejšieho internetu

internet_secure.jpg Deň bezpečnejšieho internetu v roku 2015 pripadá na utorok 10. februára. Jeho cieľom je upozorniť na problematiku bezpečnosti na internete a prinútiť predovšetkým mladších používateľov k zamysleniu sa nad správaním v kyberpriestore.

Facebook, ktorý veľa tínedžerov považuje za už upadajúcu sociálnu sieť, funguje len od roku 2004. Twitter od roku 2006, Instagram od roku 2010 a Snapchat uzrel svetlo sveta až v roku 2011. Z tohto dôvodu nemá zmysel dávať presný manuál, ako sa na internete správať. On-line bezpečnosť je beh na dlhú trať. Cieľ nie je dôležitý, podstatný je len bezpečný priebeh.

Na čo sa sám seba pýtať pri komunikácii on-line?

Miesto zoznamu rád a tipov, ako sa správať na internete, ako si nastaviť bezpečnosť a s kým nehovoriť, sa budem zaoberať tým, aké otázky by si každý jedinec mal klásť, keď sa vstupuje do on-line priestoru - či už cez mobilný telefón, tablet, počítač, alebo po novom aj televíziu. Možno by bolo dobré si tieto otázky klásť nahlas, aby ich prípadne počuli aj vaše deti a zapamätali si ich. Tu sú:

• S kým hovorím?
• Čo mu hovorím?
• Môže sa to týkať niekoho ďalšieho?

Týmito otázkami nikoho nesúdim.
Nehovorím: „Nezapínajte si zobrazovanie polohy, pretože by nikto nemal vedieť, kde sa nachádzaš."

Nikoho nepoučujem, že je nebezpečné zverejňovať svoje koníčky a záujmy na diskusných fórach.

Ani nikomu neradím: Nikdy nenahrávajte skupinové fotografie, aby ste ochránili ostatných."
Ale ide o výborné príklady správania, ktoré veľa ľudí vykoná bez toho, aby si prešli prv spomínané otázky. Poďme sa pozrieť, čo zlé sa môže stať v spomenutých situáciách.

Zobrazovanie polohy (GPS)

Pozitívne

Ľahko vtieravé

Riskantné

Pokiaľ sa pri prehliadke neznámeho miesta pohybujete v turistickej skupine, ktorá sa rozdelí, zobrazovaním polohy ukazujete ostatným, kde sa nachádzate v reálnom čase, a môžete sa tak jednoduchšie znovu zísť.

Marketéri túžia vedieť, kde sa práve nachádzate, aby vám mohli zobraziť reklamu obchodu, ktorý je neďaleko. Takúto cielenú reklamu môžu marketéri predávať za vyššiu cenu.

Verejné GPS môže stalkerom alebo zlodejom signalizovať, kedy je váš byt alebo dom prázdny, prípadne kedy nechávate vaše deti doma samotné.

Mnoho operačných systémov a on-line služieb má zobrazovanie polohy zapnuté už z výroby. Naučte sa, ako zobrazovanie polohy ovládať a kedy ho zdieľať. Nemá cenu zdieľať svoju polohu len preto, aby váš príspevok na Facebooku vyzeral cool. Dávate tým celému svetu vedieť, kde sa práve pohybujete. Pred zapnutím zobrazenia polohy si odpovedzte na všetky tri navrhované otázky.

Koníčky a záujmy

Pozitívne

Ľahko vtieravé

Riskantné

Zdieľať záujmy s rovnako zameranými ľuďmi je zábava a môže vám to uľahčiť vykonávanie koníčkov a lepšie si ich užiť.

Marketéri môžu využiť informácie týkajúce sa vašich záujmov a ponúkať vám tak vhodnejšie a lepšie cielené produkty a služby.

Podvodníci a stalkeri si o vás a vašom životnom štýle môžu urobiť až prekvapivo presný obrázok a môžu tak na vás útočiť alebo sa vydávať za priateľov oveľa efektívnejšie.


Zdieľanie záujmov a koníčkov je zábavné, a ak neposkytujete detailné informácie, nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo. No ak napríklad radi jazdíte na bicykli, vaši cyklistickí kamaráti iste vedia, aký bicykel máte alebo kedy a kde najradšej jazdíte. Dávajte si pozor, aby ste neodhaľovali celý váš život niekomu, koho poznáte len povrchne alebo krátko. Prejdite si všetky tri otázky predtým, než o sebe začnete zverejňovať informácie.

Zdieľanie skupinových fotiek

Pozitívne

Ľahko vtieravé

Riskantné

Zaznamenávanie akcií a zážitkov je zábava, môže byť poučné a pomáha vám pripomenúť si pekné spomienky.

Spoločnosti venujúce sa marketingu na sociálnych sieťach milujú skupinové fotografie, pretože vďaka rozpoznávaniu tvárí a označovaniu si môžu urobiť lepší obraz o vašich sociálnych väzbách v skutočnom živote.

Dohľadové a spravodajské organizácie si o vás môžu vytvoriť dokumentáciu (či už vás to v danom okamihu zaujíma, alebo nie) jednoduchým využitím verejne prístupných zdrojov.


Pamätajte si, že môžete byť na internete bez toho, aby ste kedykoľvek otvorili prehliadač alebo niečo podnikali on-line. Môžu vás tam dostať ostatní, ktorí fotografiu s vami nahrajú na internet bez toho, aby sa vás spýtali, alebo bez toho, aby sa nad tým dokonca zamysleli. Ak teda priatelia vytiahnu fotoaparát, nehanbite sa ich opýtať, čo s nadobudnutým fotografiami plánujú urobiť. Okrem toho si dávajte pozor aj na to, čo sa nachádza na pozadí fotografie. Nech sa vám nestane to, čo sa prihodilo princovi Williamovi. Ten by vyfotený vo vojenskej kancelárii, kde boli na nástenke v pozadí jasne viditeľné prihlasovacie údaje do vojenského systému, a to vrátane hesla.

Pripomínajte si teda tri základné otázky zakaždým, keď sa chystáte čokoľvek podnikať v on-line priestore. Zamyslite sa nad nimi a pamätajte na to, aby ste o sebe a ostatných neprezrádzali viac, ako je nevyhnutné.

Autor článku Paul Ducklin je Senior Security Avisor v spoločnosti Sophos.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá