Image
24.4.2014 0 Comments

Tri mýty o verejných cloudoch, brániace ich adopcii

INT_tri myty.jpg Množstvo firiem sa stále z princípu vyhýba verejným cloudom. Často je to však pre nedostatočné informácie a skreslené predstavy, a nie na základe reálnych faktov.

Spoločnosť Dimension Data identifikovala tri najčastejšie mýty, ktoré firmám zabraňujú hlbšie sa zaujímať o služby vo verejných cloudoch a nevyužívať tak potenciál, ktorý ponúkajú. Ide o nasledujúce mýty:

Nevieme dopredu, koľko nás to bude stáť, naše súčasné výdavky sú konečné

Tento argument typicky prichádza od finančných riaditeľov vo firmách, pre ktoré môže byť ťažké preorientovať sa na škálovateľný model spojený s cloudovými službami. Fixné náklady sú pre ne istotou, premenlivé výdavky neistotou. Ale len máloktorá firma dokáže presne predpovedať, ako sa jej dopyt po IT službách bude meniť, a vlastná infraštruktúra sa v takomto prípade stáva nepružnou a bolo by naozaj veľké šťastie, aby presne vyhovovala požiadavkám biznisu, najmä s ohľadom na určité sezónne výkyvy.
Hoci sú výdavky na ne teda naozaj zvyčajne konštantné a ľahko zmapovateľné, sú takmer vždy menej efektívne vynaložené, než je to pri službách v cloude, ktoré možno nakúpiť presne podľa požadovanej kapacity. Odpadajú navyše náklady na údržbu IT a veľkou výhodou je práve ľahká možnosť pokrytia nečakaných špičiek, keď požiadavky na IT služby presiahnu predpoklad. Na efektívny biznis by sa tak firmy mali naučiť pracovať so škálovateľnými zdrojmi a objaviť ich výhody, nie sa im vyhýbať pod zámienkou, že dopredu nevedia, koľko ich budú stáť.

Architektúra verejných cloudov neposkytuje dostatočný výkon

Firmy často argumentujú tým, že zdieľaná architektúra verejných cloudov nikdy nedosahuje také výkonnostné parametre ako dedikované servery vo vlastnej internej sieti. Navyše úzkym hrdlom môže byť v tomto prípade internetové pripojenie, od ktorého rýchlosti sa odvíja celý beh aplikácií v cloude.
Hoci zdieľané prostriedky vo verejných cloudoch asi nemôžu z hľadiska výkonu konkurovať interným zdrojom, určite je mnohonásobne predstihujú vo svojej efektivite. A to tak z hľadiska nákladov, ako aj z hľadiska prevádzky. Z dlhodobého hľadiska možno navyše ľahko vypnúť v prípade nepotrebnosti či naklonovať a práca s nimi je oveľa flexibilnejšia, než je to pri fyzických strojoch.
Ak firma skutočne požaduje na určité operácie garantovaný vysoký výkon, mala by zvážiť hybridný model, ktorý kombinuje vlastné a cloudové zdroje. Tým sa jej podarí splniť jednak požiadavku na výkon , ale aj na úsporu prostriedkov. Je to určite lepšia cesta ako sa cloudovým službám úplne vyhýbať.

Využívame virtualizáciu, vo verejných cloudoch preto nevidíme žiadne výhody

Firmy si často myslia, že ak virtualizovali svoje servery, nemajú pre ne cloudové služby žiadny zmysel. Ale virtualizácia a verejný cloud sú dve rôzne veci a prinášajú rôzne benefity. Kým virtualizácia je dôležitý krok k efektívnemu behu serverov, nevyrieši zvyčajne problémy s obmedzenou kapacitou, údržbou, inštaláciami a ďalšími operáciami, ktoré kladú nároky na IT zamestnancov. Virtualizované prostredie tiež kladie nároky na vysokú úroveň bezpečnosti a na zhodu s požiadavkami, čo firmám prináša ďalšie dlhodobé výdavky.
Virtualizácia je však dôležitý krok práve pre možnosť prepojenia svojho interného IT s verejnými cloudmi. Firma by mala zvážiť, ktoré systémy a aplikácie sú zásadné pre jej biznis, a tie prevádzkovať na internej virtualizovanej infraštruktúre. No ďalšie služby, ktoré nie sú kľúčové, by sa nemala obávať presunúť do verejného cloudu, čím zníži náklady na ich prevádzku a zvýši flexibilitu svojej IT infraštruktúry, ktorá potom lepšie môže slúžiť meniacim sa potrebám biznisu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá