Image
24.4.2014 0 Comments

Tri mýty o verejných cloudoch, brániace ich adopcii

INT_tri myty.jpg Množstvo firiem sa stále z princípu vyhýba verejným cloudom. Často je to však pre nedostatočné informácie a skreslené predstavy, a nie na základe reálnych faktov.

Spoločnosť Dimension Data identifikovala tri najčastejšie mýty, ktoré firmám zabraňujú hlbšie sa zaujímať o služby vo verejných cloudoch a nevyužívať tak potenciál, ktorý ponúkajú. Ide o nasledujúce mýty:

Nevieme dopredu, koľko nás to bude stáť, naše súčasné výdavky sú konečné

Tento argument typicky prichádza od finančných riaditeľov vo firmách, pre ktoré môže byť ťažké preorientovať sa na škálovateľný model spojený s cloudovými službami. Fixné náklady sú pre ne istotou, premenlivé výdavky neistotou. Ale len máloktorá firma dokáže presne predpovedať, ako sa jej dopyt po IT službách bude meniť, a vlastná infraštruktúra sa v takomto prípade stáva nepružnou a bolo by naozaj veľké šťastie, aby presne vyhovovala požiadavkám biznisu, najmä s ohľadom na určité sezónne výkyvy.
Hoci sú výdavky na ne teda naozaj zvyčajne konštantné a ľahko zmapovateľné, sú takmer vždy menej efektívne vynaložené, než je to pri službách v cloude, ktoré možno nakúpiť presne podľa požadovanej kapacity. Odpadajú navyše náklady na údržbu IT a veľkou výhodou je práve ľahká možnosť pokrytia nečakaných špičiek, keď požiadavky na IT služby presiahnu predpoklad. Na efektívny biznis by sa tak firmy mali naučiť pracovať so škálovateľnými zdrojmi a objaviť ich výhody, nie sa im vyhýbať pod zámienkou, že dopredu nevedia, koľko ich budú stáť.

Architektúra verejných cloudov neposkytuje dostatočný výkon

Firmy často argumentujú tým, že zdieľaná architektúra verejných cloudov nikdy nedosahuje také výkonnostné parametre ako dedikované servery vo vlastnej internej sieti. Navyše úzkym hrdlom môže byť v tomto prípade internetové pripojenie, od ktorého rýchlosti sa odvíja celý beh aplikácií v cloude.
Hoci zdieľané prostriedky vo verejných cloudoch asi nemôžu z hľadiska výkonu konkurovať interným zdrojom, určite je mnohonásobne predstihujú vo svojej efektivite. A to tak z hľadiska nákladov, ako aj z hľadiska prevádzky. Z dlhodobého hľadiska možno navyše ľahko vypnúť v prípade nepotrebnosti či naklonovať a práca s nimi je oveľa flexibilnejšia, než je to pri fyzických strojoch.
Ak firma skutočne požaduje na určité operácie garantovaný vysoký výkon, mala by zvážiť hybridný model, ktorý kombinuje vlastné a cloudové zdroje. Tým sa jej podarí splniť jednak požiadavku na výkon , ale aj na úsporu prostriedkov. Je to určite lepšia cesta ako sa cloudovým službám úplne vyhýbať.

Využívame virtualizáciu, vo verejných cloudoch preto nevidíme žiadne výhody

Firmy si často myslia, že ak virtualizovali svoje servery, nemajú pre ne cloudové služby žiadny zmysel. Ale virtualizácia a verejný cloud sú dve rôzne veci a prinášajú rôzne benefity. Kým virtualizácia je dôležitý krok k efektívnemu behu serverov, nevyrieši zvyčajne problémy s obmedzenou kapacitou, údržbou, inštaláciami a ďalšími operáciami, ktoré kladú nároky na IT zamestnancov. Virtualizované prostredie tiež kladie nároky na vysokú úroveň bezpečnosti a na zhodu s požiadavkami, čo firmám prináša ďalšie dlhodobé výdavky.
Virtualizácia je však dôležitý krok práve pre možnosť prepojenia svojho interného IT s verejnými cloudmi. Firma by mala zvážiť, ktoré systémy a aplikácie sú zásadné pre jej biznis, a tie prevádzkovať na internej virtualizovanej infraštruktúre. No ďalšie služby, ktoré nie sú kľúčové, by sa nemala obávať presunúť do verejného cloudu, čím zníži náklady na ich prevádzku a zvýši flexibilitu svojej IT infraštruktúry, ktorá potom lepšie môže slúžiť meniacim sa potrebám biznisu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá