Image
5.3.2014 0 Comments

Trh technického spotrebného tovaru vzrástol o 4 %

prieskum_trhu.jpg Trh technického spotrebného tovaru zaznamenal v štvrtom kvartáli minulého roka na Slovensku rast o takmer 4 % a dosiahol tak úroveň 303 mil. eur. Vyplýva to z prieskumu GfK Temax, ktorý pripravila výskumná spoločnosť GfK Slovakia. Najvýraznejšie sa o to zaslúžili sektory telekomunikácií a informačných technológií.

Segment telekomunikácií podľa prieskumu dosiahol v sledovanom období medziročný rast o 24,4 %. "Obrat sektoru pokračuje v pozitívnom vývoji, na ktorom sa podieľal predovšetkým segment smartfónov s uhlopriečkou štyri až päť palcov," informovala spoločnosť.

V poslednom štvrťroku 2013 zaznamenal trh informačných technológií hodnotový nárast o 9,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Podľa výskumnej spoločnosti sa na celkovom vývoji najväčšou mierou podieľali media tablety, ktoré v objemovom vyjadrení tvoria najdôležitejšiu kategóriu.

V štvrtom kvartáli klesol trh digitálnych fotoaparátov o takmer 11 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Za negatívnym vývojom stojí podľa prieskumu predovšetkým segment kompaktov s pevným objektívom, ktorý sa medziročne výrazne prepadá. "Trh smeruje k pokročilejším zariadeniam ako sú zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom, či klasické kompakty s vyšším optickým zoomom," vysvetlila spoločnosť.

Negatívne sa tiež vyvíjal trh so spotrebnou elektronikou, pri ňom však spoločnosť eviduje určité zlepšenie. Celkový medziročný pokles oproti roku 2012 bol v sledovanom období o 9 %. Celý sektor zásadne ovplyvňuje podľa prieskumu kategória televízií, kde v poslednom štvrťroku nastalo oživenie trhu, hlavne vďaka televíziám s veľkými uhlopriečkami a pokročilejšími funkciami.

GfK Temax je index sledovanosti technického spotrebného tovaru na trhu, ktorý vyvinula spoločnosť GfK. Výsledky sa zakladajú na pravidelných prieskumoch uskutočňovaných v maloobchodnom paneli GfK, ktorý sa skladá z viac ako 390 tis. maloobchodných predajní z celého sveta.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá