Image
5.3.2014 0 Comments

Trh technického spotrebného tovaru vzrástol o 4 %

prieskum_trhu.jpg Trh technického spotrebného tovaru zaznamenal v štvrtom kvartáli minulého roka na Slovensku rast o takmer 4 % a dosiahol tak úroveň 303 mil. eur. Vyplýva to z prieskumu GfK Temax, ktorý pripravila výskumná spoločnosť GfK Slovakia. Najvýraznejšie sa o to zaslúžili sektory telekomunikácií a informačných technológií.

Segment telekomunikácií podľa prieskumu dosiahol v sledovanom období medziročný rast o 24,4 %. "Obrat sektoru pokračuje v pozitívnom vývoji, na ktorom sa podieľal predovšetkým segment smartfónov s uhlopriečkou štyri až päť palcov," informovala spoločnosť.

V poslednom štvrťroku 2013 zaznamenal trh informačných technológií hodnotový nárast o 9,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Podľa výskumnej spoločnosti sa na celkovom vývoji najväčšou mierou podieľali media tablety, ktoré v objemovom vyjadrení tvoria najdôležitejšiu kategóriu.

V štvrtom kvartáli klesol trh digitálnych fotoaparátov o takmer 11 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Za negatívnym vývojom stojí podľa prieskumu predovšetkým segment kompaktov s pevným objektívom, ktorý sa medziročne výrazne prepadá. "Trh smeruje k pokročilejším zariadeniam ako sú zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom, či klasické kompakty s vyšším optickým zoomom," vysvetlila spoločnosť.

Negatívne sa tiež vyvíjal trh so spotrebnou elektronikou, pri ňom však spoločnosť eviduje určité zlepšenie. Celkový medziročný pokles oproti roku 2012 bol v sledovanom období o 9 %. Celý sektor zásadne ovplyvňuje podľa prieskumu kategória televízií, kde v poslednom štvrťroku nastalo oživenie trhu, hlavne vďaka televíziám s veľkými uhlopriečkami a pokročilejšími funkciami.

GfK Temax je index sledovanosti technického spotrebného tovaru na trhu, ktorý vyvinula spoločnosť GfK. Výsledky sa zakladajú na pravidelných prieskumoch uskutočňovaných v maloobchodnom paneli GfK, ktorý sa skladá z viac ako 390 tis. maloobchodných predajní z celého sveta.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá