Image
5.3.2014 0 Comments

Trh technického spotrebného tovaru vzrástol o 4 %

prieskum_trhu.jpg Trh technického spotrebného tovaru zaznamenal v štvrtom kvartáli minulého roka na Slovensku rast o takmer 4 % a dosiahol tak úroveň 303 mil. eur. Vyplýva to z prieskumu GfK Temax, ktorý pripravila výskumná spoločnosť GfK Slovakia. Najvýraznejšie sa o to zaslúžili sektory telekomunikácií a informačných technológií.

Segment telekomunikácií podľa prieskumu dosiahol v sledovanom období medziročný rast o 24,4 %. "Obrat sektoru pokračuje v pozitívnom vývoji, na ktorom sa podieľal predovšetkým segment smartfónov s uhlopriečkou štyri až päť palcov," informovala spoločnosť.

V poslednom štvrťroku 2013 zaznamenal trh informačných technológií hodnotový nárast o 9,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Podľa výskumnej spoločnosti sa na celkovom vývoji najväčšou mierou podieľali media tablety, ktoré v objemovom vyjadrení tvoria najdôležitejšiu kategóriu.

V štvrtom kvartáli klesol trh digitálnych fotoaparátov o takmer 11 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Za negatívnym vývojom stojí podľa prieskumu predovšetkým segment kompaktov s pevným objektívom, ktorý sa medziročne výrazne prepadá. "Trh smeruje k pokročilejším zariadeniam ako sú zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom, či klasické kompakty s vyšším optickým zoomom," vysvetlila spoločnosť.

Negatívne sa tiež vyvíjal trh so spotrebnou elektronikou, pri ňom však spoločnosť eviduje určité zlepšenie. Celkový medziročný pokles oproti roku 2012 bol v sledovanom období o 9 %. Celý sektor zásadne ovplyvňuje podľa prieskumu kategória televízií, kde v poslednom štvrťroku nastalo oživenie trhu, hlavne vďaka televíziám s veľkými uhlopriečkami a pokročilejšími funkciami.

GfK Temax je index sledovanosti technického spotrebného tovaru na trhu, ktorý vyvinula spoločnosť GfK. Výsledky sa zakladajú na pravidelných prieskumoch uskutočňovaných v maloobchodnom paneli GfK, ktorý sa skladá z viac ako 390 tis. maloobchodných predajní z celého sveta.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Across Private Investments

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá