Image
14.2.2013 0 Comments

Trh s mobilmi ovládli Apple a Samsung, Nokia sa vrátila do čiernych čísel

mobiles.jpeg Predaje na celosvetovom trhu mobilných telefónov v minulom roku poklesli o 1,7 %. Podľa spoločnosti Gartner to spôsobili zlé ekonomické podmienky, meniace sa preferencie spotrebiteľov a intenzívna konkurencia na trhu. Predaje koncovým používateľom v globálnom rozsahu dosiahli minulý rok 1,75 mld. kusov. Smartfónov sa za štvrtý štvrťrok sa predalo 207,7 mil. kusov, čo je o 38,3 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa očakávania Gartneru sa celosvetové predaje smartfónov koncovým používateľom budú v tomto roku pohybovať okolo 1 miliardy kusov, celkový predaj mobilných telefónov by mal dosiahnuť 1,9 mld. kusov.

Trhový segment smartfónov ovládli Apple a Samsung, ktorým spolu patril až 52-percentný podiel vo štvrtom štvrťroku (v treťom štvrťroku to bolo 46,4 %).

„Úspech Applu a Samsungu sa zakladá na sile značiek, ako aj na konkrétnych produktoch. Ich priami konkurenti vrátane tých, ktorí ponúkajú porovnateľné produkty, sa snažia dosiahnuť rovnaké ohodnotenie medzi spotrebiteľmi, ktorí v náročnom ekonomickom prostredí uprednostňujú lacnejšie výrobky pred značkou," povedal Anshul Gupta, analytik spoločnosti Gartner.

Hoci výsledky Nokie kladne ovplyvnila dobrá reakcia používateľov na jej telefóny Asha a uvedenie najnovších Lumií s operačným systémom Windows Phone 8, spoločnosť aj naďalej stráca podiel na trhu. V roku 2012 Nokia predala celosvetovo 39,3 mil. smartfónov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej ako polovica. Podľa názoru analytikov by Nokia v roku 2013 mala okrem zamerania na smartfóny Lumia upevniť aj pozíciu telefónov Asha uvedením nových zariadení a aplikácií a mierne zdvihnúť ich ceny na dosiahnutie lepšej marže a na zaplnenie medzery po Symbiane.

Zdroj: online.wsj.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá