Image
14.2.2013 0 Comments

Trh s mobilmi ovládli Apple a Samsung, Nokia sa vrátila do čiernych čísel

mobiles.jpeg Predaje na celosvetovom trhu mobilných telefónov v minulom roku poklesli o 1,7 %. Podľa spoločnosti Gartner to spôsobili zlé ekonomické podmienky, meniace sa preferencie spotrebiteľov a intenzívna konkurencia na trhu. Predaje koncovým používateľom v globálnom rozsahu dosiahli minulý rok 1,75 mld. kusov. Smartfónov sa za štvrtý štvrťrok sa predalo 207,7 mil. kusov, čo je o 38,3 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa očakávania Gartneru sa celosvetové predaje smartfónov koncovým používateľom budú v tomto roku pohybovať okolo 1 miliardy kusov, celkový predaj mobilných telefónov by mal dosiahnuť 1,9 mld. kusov.

Trhový segment smartfónov ovládli Apple a Samsung, ktorým spolu patril až 52-percentný podiel vo štvrtom štvrťroku (v treťom štvrťroku to bolo 46,4 %).

„Úspech Applu a Samsungu sa zakladá na sile značiek, ako aj na konkrétnych produktoch. Ich priami konkurenti vrátane tých, ktorí ponúkajú porovnateľné produkty, sa snažia dosiahnuť rovnaké ohodnotenie medzi spotrebiteľmi, ktorí v náročnom ekonomickom prostredí uprednostňujú lacnejšie výrobky pred značkou," povedal Anshul Gupta, analytik spoločnosti Gartner.

Hoci výsledky Nokie kladne ovplyvnila dobrá reakcia používateľov na jej telefóny Asha a uvedenie najnovších Lumií s operačným systémom Windows Phone 8, spoločnosť aj naďalej stráca podiel na trhu. V roku 2012 Nokia predala celosvetovo 39,3 mil. smartfónov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej ako polovica. Podľa názoru analytikov by Nokia v roku 2013 mala okrem zamerania na smartfóny Lumia upevniť aj pozíciu telefónov Asha uvedením nových zariadení a aplikácií a mierne zdvihnúť ich ceny na dosiahnutie lepšej marže a na zaplnenie medzery po Symbiane.

Zdroj: online.wsj.com


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá