Image
14.2.2013 0 Comments

Trh s mobilmi ovládli Apple a Samsung, Nokia sa vrátila do čiernych čísel

mobiles.jpeg Predaje na celosvetovom trhu mobilných telefónov v minulom roku poklesli o 1,7 %. Podľa spoločnosti Gartner to spôsobili zlé ekonomické podmienky, meniace sa preferencie spotrebiteľov a intenzívna konkurencia na trhu. Predaje koncovým používateľom v globálnom rozsahu dosiahli minulý rok 1,75 mld. kusov. Smartfónov sa za štvrtý štvrťrok sa predalo 207,7 mil. kusov, čo je o 38,3 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa očakávania Gartneru sa celosvetové predaje smartfónov koncovým používateľom budú v tomto roku pohybovať okolo 1 miliardy kusov, celkový predaj mobilných telefónov by mal dosiahnuť 1,9 mld. kusov.

Trhový segment smartfónov ovládli Apple a Samsung, ktorým spolu patril až 52-percentný podiel vo štvrtom štvrťroku (v treťom štvrťroku to bolo 46,4 %).

„Úspech Applu a Samsungu sa zakladá na sile značiek, ako aj na konkrétnych produktoch. Ich priami konkurenti vrátane tých, ktorí ponúkajú porovnateľné produkty, sa snažia dosiahnuť rovnaké ohodnotenie medzi spotrebiteľmi, ktorí v náročnom ekonomickom prostredí uprednostňujú lacnejšie výrobky pred značkou," povedal Anshul Gupta, analytik spoločnosti Gartner.

Hoci výsledky Nokie kladne ovplyvnila dobrá reakcia používateľov na jej telefóny Asha a uvedenie najnovších Lumií s operačným systémom Windows Phone 8, spoločnosť aj naďalej stráca podiel na trhu. V roku 2012 Nokia predala celosvetovo 39,3 mil. smartfónov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej ako polovica. Podľa názoru analytikov by Nokia v roku 2013 mala okrem zamerania na smartfóny Lumia upevniť aj pozíciu telefónov Asha uvedením nových zariadení a aplikácií a mierne zdvihnúť ich ceny na dosiahnutie lepšej marže a na zaplnenie medzery po Symbiane.

Zdroj: online.wsj.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá