9.12.2015 0 Comments

Tretí štvrťrok 2015: západoeurópsky trh s technickým spotrebným tovarom pokračuje v pozitívnom vývoji

K tomuto rastu prispeli všetky sektory s výnimkou spotrebnej elektroniky a fota. Aj z hľadiska jednotlivých krajín možno celkovo konštatovať pozitívny vývoj na väčšine trhov s výnimkou Grécka a Portugalska, ktoré zaznamenali výrazný pokles tržieb.

 Vývoj tržieb za technický spotrebný tovar v Západnej Európe (v miliardách €)

Zdroj: Index GfK TEMAX® Western Europe, GfK

Telekomunikácie: Rast v segmente smartfónov s väčšími displejmi
Západoeurópsky trh s telekomunikáciami zakončil tretí kvartál roku 2015 rastom tržieb na úrovni 8,6 percenta v medziročnom porovnaní s 3. štvrťrokom 2014. Celkový objem tržieb vygenerovaných medzi júnom a septembrom tohto roka dosahoval zhruba 12,1 miliárd €. Vývoj v jednotlivých krajinách bol zväčša pozitívny - iba Dánsko a Spojené kráľovstvo vykázali pokles tržieb. Dominoval nárast dopytu po smartfónoch - najmä po zariadeniach s obrazovkami s uhlopriečkou medzi 4,8 a 5,5 palcami (ktoré sa už stali štandardnými rozmermi veľkosti displeja). V treťom štvrťroku 2015 až 60 percent všetkých zariadení s cenou medzi 150 až 250 € malo veľkú obrazovkou v porovnaní s len 20 percentami pred 12 mesiacmi.

Malé domáce spotrebiče: Dopyt po kuchynských spotrebičoch
Počas tretieho štvrťroka 2015 narástli tržby za predaj malých domácich spotrebičov v Západnej Európe o 7,4 percenta v medziročnom porovnaní s tretím štvrťrokom 2014, čo v absolútnych číslach predstavuje celkový objem 3,6 miliárd €. S výnimkou Portugalska, Grécka a Francúzska zaznamenali všetky krajiny pozitívny vývoj. Celkový výsledok výrazne ovplyvnil segment robotov a mixérov. Tržby stolných mixérov výrazne rástli a kategória sa stala v tomto segmente najsilnejšia z hľadiska hodnoty. Až na druhom mieste figurovali kuchynské roboty. Významný nárast zaznamenala aj kategória fritéz využívajúcich len malé množstvo oleja a teplovzdušných fritovacích hrncov.

Veľké domáce spotrebiče: Inovatívne technológie na vzostupe
Západoeurópsky trh s domácimi spotrebičmi sa v treťom štvrťroku 2015 opäť dostal do formy a vygeneroval tak tržby v objeme zhruba 8,4 miliárd €. To korešponduje s rastom na úrovni 5,1 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Rástol najmä predaj spotrebičov označených energetickými štítkami triedy A+++ podporovaných súvislým poklesom cien. Okrem toho technológie v oblasti označovanej ako inteligentná domácnosť ponúkali výrazný potenciál pre kategóriu práčok a chladničiek. Na druhej strane sú však tržby v súčasnosti celkovo na veľmi nízkej úrovni.

Kancelárske vybavenie a spotrebný tovar: Pozitívny vývoj v kategórii laserových multifunkčných zariadení (MFD)
V treťom kvartáli roku 2015 vygeneroval trh s kancelárskym vybavením a spotrebným tovarom tržby zhruba vo výške 4,3 miliárd €, čo predstavuje medziročný nárast v objeme 2,3 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014. V jednotlivých krajinách boli zaznamenané zmiešané výsledky - od dvojciferného rastu na švédskom trhu po výrazný prepad v Grécku. Laserové multifunkčné zariadenia opäť raz vykázali výrazne pozitívny trend, a celý trh ťahali vpred najmä laserové farebné tlačiarne. Segment príslušenstva využil tento vývoj a zaznamenali sme aj rast predaja spotrebného materiálu.

Informačné technológie: Tržby ťahali cloudové riešenia a nové produkty
Západoeurópsky trh s informačnými technológiami medzi júnom a septembrom 2015 vygeneroval tržby vo výške 13,2 miliárd €, čo predstavuje medziročný nárast v objeme 1,6 percenta. Vývoj z hľadiska jednotlivých krajín bol zmiešaný. Nové produkty, najmä mini počítače vo veľkosti USB kľúča a nettopy, ako aj zriadenia „2 v 1" a tabletové počítače vygenerovali výrazný rast spotrebiteľských výdajov. Tieto produkty v kombinácii s modernými hybridnými úložnými riešeniami na báze cloud computingu budú čoraz vyhľadávanejšie, pretože dokážu zabezpečiť mobilitu a konektivitu v prostredí charakterizovanom vyšším počtom rôznych typov zariadení.

Fototrh*: Dopyt po fotoaparátoch vysokej kvality neustáva
Sektor fota vygeneroval v sledovanom období tržby v objeme zhruba 1,4 miliárd, čo predstavuje pokles v objeme 4,8 percenta oproti tretiemu štvrťroku 2014. Dánsko predstavovalo jedinú krajinu, v ktorej tržby v tomto sektore medziročne narástli. Napriek uvedenému dopyt po vysokokvalitných fotoaparátoch pokračoval v raste. Úspešné boli najmä kompaktné systémy, ako aj fotoaparáty s pevným objektívom s vyššou cenou. K celkovému pozitívnemu trendu z hľadiska objemu tržieb v tejto kategórii tiež prispeli fotoaparáty s full-frame senzorom.

* Fotografický sektor zahŕňa fotoaparáty a príslušenstvo. Z dôvodu zmien vo vykazovaní tržieb v kategórii digitálnych fotoaparátov (kompletné sady už nie sú delené na fotoaparáty zvlášť a objektívy a súvisiace produkty, ale vykazujú sa spolu) boli prepracované údaje za celý fotografický sektor.

Spotrebná elektronika: rast v audio segmente
V mesiacoch jún až september 2015 dosiahli celkové tržby na západoeurópskom trhu so spotrebnou elektronikou zhruba 6,3 miliárd €. To predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pokles o 5,5 percent. Európsky trh s televízormi čelí náročnej situácii, keďže sa cyklus výmeny produktov kategórii TV s plochou obrazovkou predĺžil na viac ako 8 rokov a inovácie, ako je napr. Smart TV alebo TV s obrazovkou s ultravysokým rozlíšením (UHD) budú potrebovať výraznú marketingovú podporu, aby presvedčili spotrebiteľov o potrebe kúpy nového TV prijímača. Na druhej strane sa darilo výrobkom v segmente audio zariadení, ako aj v kategórii smart audio a bezdrôtových reproduktorov, ktoré reflektovali rastúci spotrebiteľský dopyt v danej oblasti.

GfK TEMAX® Western Europe: Silný trh s technickým spotrebným tovarom napriek pokračujúcej kríze
Pokračujúca neistá situácia v Grécku, krízy a konflikty na Blízkom východe, ako aj problémy s utečencami v Európe spoločne pôsobili na západoeurópsky trh s technickým spotrebným tovarom. Avšak napriek mnohým zdanlivo zhoršujúcim sa problémom, ktoré mali dopad na hospodárske podmienky a náladu spotrebiteľov, pokračoval trh s technickým spotrebným tovarom v pozitívnom vývoji aj v treťom štvrťroku 2015. Celkovo sa situácia v jednotlivých krajinách, ktoré skúma štúdia TEMAX® Western Europe do veľkej miery líši. Odpoveď na otázku, či najnovšie teroristické útoky ovplyvnia ďalší vývoj v celom sektore a ak áno, tak do akej miery prinesie až budúcnosť.

Zhrnutie v tabuľke
Zdroj: GfK TEMAX® Western Europe, GfK

Zdroj: gfk.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

UniControls vybaví systémom nadradeného riadenia ďalších 23 súprav metra v čínskom Chengde, hlavnom meste provincie S’-čchuan

18.01.2017 09:00

Spoločnosť UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávateľ riadiacich systémov a elektronických zariadení v oblastiach železničnej dopravy a priemyselného riadenia, uzatvorila ďalší z rad ...

Tlačové správy

freeSAT vlani ponúkol nové kanály, aplikácie i súťaže, viac zábavy príde i v roku 2017

18.01.2017 08:16

Nové kanály, skvelé ceny, prémiové televízie zdarma a množstvo zábavy – to všetko si mohli vlani vychutnávať zákazníci freeSAT-u na Slovensku. 27 nových kanálov Zákazníci freeSAT-u v roku 2016 získal ...

Tlačové správy

iOS platforma investičnej aplikácie

18.01.2017 08:10

FINAMIS koncom roka 2016 sprístupnil mobilnú aplikáciu pre operačný systém iOS spoločnosti Apple. Spustenie je v súlade s interným plánom a cieľovým termínom ukončenia vývoja. V prvej polovici 2016 F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá