Image
4.2.2015 0 Comments

Trendy v programovaní: Čo je in a čo je out?

programming.jpg Programátori sa radi vysmievajú svetu módy, kde sa trendy menia ako vietor. Dĺžka sukní sa skracuje a predlžuje, farby prichádzajú a odchádzajú, kravaty sa rozširujú a zužujú. Vo svete technológií však nad módou vládne dôkladnosť, veda, matematika a presnosť.

Programovanie určite nie je profesia, kde by žiadne trendy neexistovali. Rozdiel oproti napríklad odevnému priemyslu je však v tom, že za ním stojí vyššia efektivita, väčšie možnosti prispôsobenia a jednoduchosť použitia.

Nové technológie v prípade vývoja softvéru vždy zatienia predchádzajúcu generáciu. Ide o vývoj, kde novšie a lepšie je náhradou staršieho - nie je to teda vplyv nejakých rozmarov.

Prinášame zoznam toho, o čo majú súčasní programátori záujem a o čo už menej. Niekto možno nebude súhlasiť s hodnotením najzaujímavejších, menej zaujímavých a opomenutých technológií. Programovanie je však nekonečne fascinujúca profesia z dôvodu rýchlych zmien, vášnivých diskusií a náhlych návratov.

1. Zvýšený záujem: preprocesory

Znížený záujem: celé jazykové súpravy
Nie je to tak dávno, čo ľudia, ktorí vytvorili nový programovací jazyk, museli sformovať aj celý ekosystém na transformáciu kódu na bity zasielané čipom. Potom však prišli na to, že môžu dobre využiť už skôr vykonanú prácu.

Teraz tí so šikovným nápadom len napíšu preprocesor, ktorý prekladá ich nový kód do nejakého staršieho jazyka s bohatou súpravou knižníc a rozhrania API.
Ľudia milujúci dynamické písanie vytvorili Groovy, jednoduchšiu verziu Javy bez nadmernej interpunkcie. Tí, ktorí chceli opraviť JavaScript, dali vzniknúť CoffeeScript - preprocesoru umožňujúcemu zápis kódu bez ťažkej interpunkcie.

Existujú desiatky jazykov, ako je napríklad Scala alebo Clojure, ktoré bežia na stroji JVM (Java Virtual Machine), ale existuje len jeden stroj JVM. Načo teda znovu vynaliezať koleso?

2. Zvýšený záujem: framework JavaScript MV *

Znížený záujem: súbory JavaScript
Kedysi dávno sa všetci učili v JavaScripte napísať vyskakujúce okno s upozornením alebo funkciu kontrolujúcu, či sa v poli e-mailovej adresy formulára nachádza znak @. Teraz sú aplikácie HTML Ajax také prepracované, že len málo ľudí začína od základu.

Pri implementácii logiky nejakého projektu je jednoduchšie použiť prepracovaný framework a napísať niečo málo kódu fungujúceho ako tmel.

Dnes existujú desiatky frameworkov, ako sú napríklad Kendo, Sencha, jQuery Mobile, AngularJS, Ember, Backbone, Meteor JS a mnoho ďalších - všetky sú pripravené spracovať udalosti a obsah vašich webových aplikácií a stránok.

3. Zvýšený záujem: framework CSS

Znížený záujem: bežné CSS
Kedysi stačilo na oživenie grafického dizajnu webovej stránky otvoriť súbor CSS a zadať nový príkaz, ako napríklad: "font-style: italic". Potom ste súbor uložili a po náročnej dopoludňajšie práci išli na obed.

Teraz sú webové stránky také prepracované, že je v podstate nemožné súbory upraviť takými jednoduchými príkazmi. Stačí jedna zmena farby a všetko sa môže pokaziť. Je to ako konšpirácia a ekológia - úplne všetko je prepojené.

To je miesto, kde prichádzajú k slovu frameworky CSS, ako sú napríklad SASS alebo Compass. Podporujú kultivované stabilné kódovanie tým, že ponúkajú programovacie konštrukcie, ako sú napríklad reálne premenné, vnáranie blokov a syntax mix-in.
V oblasti programovania to možno neznie ako nejaká novinka, ale je to veľký skok v oblasti dizajnu.

4. Zvýšený záujem: SVG + JavaScript pre Canvas

Znížený záujem: Flash
Flash po celé roky doháňa ľudí k šialenstvu, ale umelci vždy milovali výsledky. Zobrazenie s antialiasingom vyzerá skvele a mnoho talentovaných umelcov si vybudovalo rozsiahle zdroje kódu Flash, aby tak mohli ponúkať prepracované prechody a animácie.

Teraz však vrstva JavaScriptu dokáže urobiť to isté a dodávatelia aj vývojári prehliadačov sa tešia na koniec technológie Flash. Vidia možnosť lepšej integrácie s vrstvou DOM pomocou nových formátov, ako je SVG (Scalable Vector Graphics).

SVG a HTML tvoria jednu veľkú množinu značiek, ktorá sa vývojárom webu lepšie používa. Existujú aj rozsiahle rozhrania API, ktoré ponúkajú prepracované vykresľovanie na objekte Canvas, často s podporou grafických kariet.

Možnosť ich vzájomnej kombinácie ďalej obmedzuje dôvody, prečo používať technológiu Flash.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá