Image
4.2.2015 0 Comments

Trendy v programovaní: Čo je in a čo je out?

programming.jpg Programátori sa radi vysmievajú svetu módy, kde sa trendy menia ako vietor. Dĺžka sukní sa skracuje a predlžuje, farby prichádzajú a odchádzajú, kravaty sa rozširujú a zužujú. Vo svete technológií však nad módou vládne dôkladnosť, veda, matematika a presnosť.

Programovanie určite nie je profesia, kde by žiadne trendy neexistovali. Rozdiel oproti napríklad odevnému priemyslu je však v tom, že za ním stojí vyššia efektivita, väčšie možnosti prispôsobenia a jednoduchosť použitia.

Nové technológie v prípade vývoja softvéru vždy zatienia predchádzajúcu generáciu. Ide o vývoj, kde novšie a lepšie je náhradou staršieho - nie je to teda vplyv nejakých rozmarov.

Prinášame zoznam toho, o čo majú súčasní programátori záujem a o čo už menej. Niekto možno nebude súhlasiť s hodnotením najzaujímavejších, menej zaujímavých a opomenutých technológií. Programovanie je však nekonečne fascinujúca profesia z dôvodu rýchlych zmien, vášnivých diskusií a náhlych návratov.

1. Zvýšený záujem: preprocesory

Znížený záujem: celé jazykové súpravy
Nie je to tak dávno, čo ľudia, ktorí vytvorili nový programovací jazyk, museli sformovať aj celý ekosystém na transformáciu kódu na bity zasielané čipom. Potom však prišli na to, že môžu dobre využiť už skôr vykonanú prácu.

Teraz tí so šikovným nápadom len napíšu preprocesor, ktorý prekladá ich nový kód do nejakého staršieho jazyka s bohatou súpravou knižníc a rozhrania API.
Ľudia milujúci dynamické písanie vytvorili Groovy, jednoduchšiu verziu Javy bez nadmernej interpunkcie. Tí, ktorí chceli opraviť JavaScript, dali vzniknúť CoffeeScript - preprocesoru umožňujúcemu zápis kódu bez ťažkej interpunkcie.

Existujú desiatky jazykov, ako je napríklad Scala alebo Clojure, ktoré bežia na stroji JVM (Java Virtual Machine), ale existuje len jeden stroj JVM. Načo teda znovu vynaliezať koleso?

2. Zvýšený záujem: framework JavaScript MV *

Znížený záujem: súbory JavaScript
Kedysi dávno sa všetci učili v JavaScripte napísať vyskakujúce okno s upozornením alebo funkciu kontrolujúcu, či sa v poli e-mailovej adresy formulára nachádza znak @. Teraz sú aplikácie HTML Ajax také prepracované, že len málo ľudí začína od základu.

Pri implementácii logiky nejakého projektu je jednoduchšie použiť prepracovaný framework a napísať niečo málo kódu fungujúceho ako tmel.

Dnes existujú desiatky frameworkov, ako sú napríklad Kendo, Sencha, jQuery Mobile, AngularJS, Ember, Backbone, Meteor JS a mnoho ďalších - všetky sú pripravené spracovať udalosti a obsah vašich webových aplikácií a stránok.

3. Zvýšený záujem: framework CSS

Znížený záujem: bežné CSS
Kedysi stačilo na oživenie grafického dizajnu webovej stránky otvoriť súbor CSS a zadať nový príkaz, ako napríklad: "font-style: italic". Potom ste súbor uložili a po náročnej dopoludňajšie práci išli na obed.

Teraz sú webové stránky také prepracované, že je v podstate nemožné súbory upraviť takými jednoduchými príkazmi. Stačí jedna zmena farby a všetko sa môže pokaziť. Je to ako konšpirácia a ekológia - úplne všetko je prepojené.

To je miesto, kde prichádzajú k slovu frameworky CSS, ako sú napríklad SASS alebo Compass. Podporujú kultivované stabilné kódovanie tým, že ponúkajú programovacie konštrukcie, ako sú napríklad reálne premenné, vnáranie blokov a syntax mix-in.
V oblasti programovania to možno neznie ako nejaká novinka, ale je to veľký skok v oblasti dizajnu.

4. Zvýšený záujem: SVG + JavaScript pre Canvas

Znížený záujem: Flash
Flash po celé roky doháňa ľudí k šialenstvu, ale umelci vždy milovali výsledky. Zobrazenie s antialiasingom vyzerá skvele a mnoho talentovaných umelcov si vybudovalo rozsiahle zdroje kódu Flash, aby tak mohli ponúkať prepracované prechody a animácie.

Teraz však vrstva JavaScriptu dokáže urobiť to isté a dodávatelia aj vývojári prehliadačov sa tešia na koniec technológie Flash. Vidia možnosť lepšej integrácie s vrstvou DOM pomocou nových formátov, ako je SVG (Scalable Vector Graphics).

SVG a HTML tvoria jednu veľkú množinu značiek, ktorá sa vývojárom webu lepšie používa. Existujú aj rozsiahle rozhrania API, ktoré ponúkajú prepracované vykresľovanie na objekte Canvas, často s podporou grafických kariet.

Možnosť ich vzájomnej kombinácie ďalej obmedzuje dôvody, prečo používať technológiu Flash.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá