Image
11.6.2016 0 Comments

Trendy podnikových informačných systémov

Tento rok sa zvýšená pozornosť bude venovať používateľskej prívetivosti a mobilite, pokračovať bude nárast popularity cloudových riešení, ale ani tento rok sa nezaobíde bez problémov v nasadzovaní projektov a aj naďalej pretrváva nedostatok kvalitných a skúsených konzultantov.

Mobilné ERP a mobilita všeobecne patria stále medzi výrazné trendy, ktoré ovplyvnia celú oblasť podnikových informačných systémov. Tlak prichádza predovšetkým zo strany používateľov, ktorí vyžadujú prístup k informáciám v reálnom čase, ideálne v interaktívnej forme a v zodpovedajúcej grafickej prezentácii. A nejde len o reporty a dashboardy, ale takisto o vykonávanie kľúčových podnikových procesov.

Používateľské rozhranie a prívetivosť sa dostávajú do centra pozornosti spolu s novými trendmi v oblasti počítačov a spotrebnej elektroniky, ako sú smartfóny a dotykové displeje, vysoké rozlíšenia premieňajú aj spôsob, ako používatelia ovládajú podnikové aplikácie. Do centra pozornosti sa tak výrazne dostávajú pojmy ako používateľské rozhranie (UI, User Interface) a používateľská prívetivosť (UX, User Experience). Kto z dodávateľov to uchopí správne, prispeje k vyššej produktivite, komfortu a spokojnosti svojich používateľov.

Konzumerizácia aplikácií ERP bude nasledovať trend, ktorý v uplynulých rokoch premenil „front office“. Tradičné ťažkotonážne systémy ERP s dlhým časom implementácie, odlúčené od ostatných informačných systémov v rámci organizácie, budú pokračovať v ústupe. Nahradzujú ich modernejšie a „ľahšie“ platformy, ktorým nerobí problémy prepojenosť reálnych procesov, jednoduché napojenie na najrôznejšie zdroje dát vrátane podpory pre sociálne siete či big data a ktoré sú z hľadiska klienta nezávislé od platformy. Čas a prostriedky, ktoré by používateľ investoval do prispôsobenia na mieru s neistým výsledkom, tak môže investovať oveľa hodnotnejšie.

Sociálne technológie ERP ukážu, či najrôznejšie sociálne funkcie, pridávané s veľkými ováciami do najrôznejších riešení ERP, majú nejaký reálny prínos napríklad pre pracovníkov starostlivosti o zákazníkov a obchodných analytikov, či šlo len o módnu vábničku. Hlavným cieľom malo byť väčšie porozumenie koncovému zákazníkovi a viac osobnej interakcie.

Tlak na nízku cenu podnikového informačného systému zo strany zákazníkov dosiahol svoj vrchol. Zákazníci si neuvedomujú, že za kvalitný softvér a konzultantov musia zaplatiť zodpovedajúcu cenu, ak chcú, aby z nasadenia riešenia ERP vyťažili maximum. Dodávatelia ERP boli vlani celkovým stavom ekonomiky dotlačení do pozície, z ktorej už nemajú kam cúvnuť bez toho, aby ohrozili kvalitu služieb a svoje dobré meno.

Neúspešné projekty nasadenia systémov ERP sa na trhu budú objavovať aj v tomto roku. Implementácie môžu byť také komplexné a rizikové, že zákazníci musia venovať zvýšené úsilie, aby uspeli. Nemožno sa vo všetkom spoľahnúť na dodávateľa, pretože bez plnej kooperácie používateľov a dostatočnej podpory zo strany manažmentu to sami nezvládnu. Zodpovednosť za úspech projektu ERP nakoniec padá na hlavu CIO, CFO a projektového manažéra ERP.

Kvalitné ľudské zdroje budú nedostatkovým artiklom aj v tomto roku. Zatiaľ čo v mnohých oblastiach je nadbytok ľudí, v oblasti ERP je skúsených konzultantov s mnohoročnou úspešnou praxou a so znalosťou informačných systémov, podnikových procesov a technológií trvale nedostatok. Preto sa vyplatí pri výbere riešenia ERP vyžadovať nielen referencie za firmu, ale aj za jednotlivých konzultantov, ktorí budú systém nasadzovať. Väčšie šance na úspech budete mať s niekým, kto pracuje vo firme hoci aj desať rokov a má za sebou desiatky projektov, než s niekým, kto je každé dva roky inde a má za sebou pár projektov.

Nová vlna systémov ERP využívajúcich in-memory computing umožňuje firmám a organizáciám analyzovať činnosti a procesy na základe obrovského množstva podrobných informácií v čase, keď tieto činnosti ešte prebiehajú. Môžu okamžite skúmať a analyzovať všetky svoje transakčné a analytické údaje prakticky z akéhokoľvek zdroja dát v reálnom čase. Prevádzkové dáta sa zachytávajú do pamäte v čase ich vzniku a tu sa aj spracujú a analyzujú. Typický príklad je SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance). Riešenie využíva operačnú pamäť na analýzy veľkého množstva údajov získaných z obchodných transakcií a procesov v reálnom čase. HANA dokáže spracovať milióny záznamov za zlomok sekundy, takže čakanie na výsledky analýz sa skrátilo aj o niekoľko rádov. Namiesto niekoľkohodinového čakania sú výsledky k dispozícii takmer okamžite. V prípadoch, kde obzvlášť záleží na extrémnom výkone, sa uplatnia predkonfigurované konsolidované riešenia typu appliance. Typický príklad je Oracle Exadata Database Machine.

V dlhodobejších predpovediach na 10 a viac rokov sa očakáva migrácia do cloudu a zánik on-premise integrovaných „megariešení“. V niektorých odvetviach priemyslu však nasadenie riešení ERP formou cloudových služieb môže nastať oveľa skôr. Týka sa to napríklad obchodných služieb a digitálnych médií, pre tieto odvetvia integrované riešenia ERP vyhovujú najmenej. Riadenie ľudských zdrojov zostáva rýchlo rastúcou a dynamickou súčasťou trhu ERP, v súčasnosti aj pre zvyšujúci sa vplyv ponuky SaaS. Stabilita rastu je, samozrejme, podmienená investíciami koncových zákazníkov.

ERP

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Red Hat a Veracomp: Open source a cloudy

09.12.2016 12:05

Cieľom ďalšej z radu spoločných akcií firiem Red Hat a Veracomp Slovakia v Bratislave bola prezentácia produktov, služieb a stratégií týkajúcich sa najhorúcejších tém IT podpory biznisu s využitím naj ...

ITPro

Právne okienko

08.12.2016 12:02

1. Ako postupovať, ak obchodník nechce uznať reklamáciu tovaru objednaného z e-shopu? V takomto prípade môžu nastať v zásade dve situácie. Ak zákazník reklamuje tovar do 12 mesiacov od jeho kúpy, mož ...

ITPro

Red Hat Forum 2016: Otvorená digitálna transformácia

09.12.2016 11:51

Podujatím v Prahe pre región CENE (stredná a severná Európa) rezonovala komunitná atmosféra a snaha o spoluprácu podľa pravidla „každý s každým“. IT musí priniesť do digitálneho biznisu novú kultúru a ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá