Image
14.10.2015 0 Comments

Toyota testuje autonómne vozidlo vybavené umelou inteligenciou

Toyota síce nie je prvý výrobca automobilov, ktorý vytvoril autonómne vozidlo, ale chce sa odlíšiť aspoň prístupom k automatizovanému riadeniu. V súčasnosti v uliciach Tokia testuje prototyp, ktorý má preukázať jej odlišnú filozofiu.

Vozidlo nazvané Highway Teammate je vlastne modifikovaný Lexus GS a ide o prvý výsledok spolupráce Toyoty s MIT a Stanfordovou univerzitou na využití umelej inteligencie. Podľa vyjadrenia automobilky by testovaná technológia mohla byť pripravená do výroby v roku 2020.

toyota_highway_teammate.jpg

Automobil bol vyskúšaný na tokijskej Shuto Expressway, pričom testy sa zamerali najmä na vjazd na diaľnicu a výjazd z nej, ako aj na zmenu jazdných pruhov. Vodič sa môže prepnúť do automatizovaného režimu až po prejazde bránou mýta. Vozidlo používa na orientáciu podrobné mapy a vlastné senzory a sleduje všetko dianie okolo seba. Má zabudované mikrovlnné radary, kamery a laserové radary (LIDAR).


Zatiaľ čo iní výrobcovia pri propagácii svojich autonómnych vozidiel vyzdvihujú najmä odbremenenie vodiča, Toyota kladie dôraz na partnerstvo medzi človekom a strojom. Nemá v úmysle vytvoriť úplne autonómny automobil, ale vozidlo vybavené inteligentnými systémami na pomoc vodičom. Plnoautomatizované autá sú vraj len pre tých, ktorí nemôžu riadiť, napr. pre starších ľudí a osoby so zdravotným postihnutím.

Koncepcia Mobility Teammate (voľne možno preložiť ako mobilný spoluhráč) je podľa Toyoty možná. Vyžaduje si však pokrok v oblasti umelej inteligencie, zatiaľ sa musia samostatne jazdiace autá spoliehať na vopred naprogramované odpovede ponúkané softvérom napísaným ľuďmi.


Konkrétne Toyota pracuje na troch druhoch automobilovej „inteligencie". Prvá oblasť zahŕňa schopnosť rozpoznať situáciu a prijímať rozhodnutia, druhá komunikáciu s inými vozidlami a infraštruktúrou a do tretej patria interakcie s vodičom, napr. schopnosť rozpoznať, v akom stave je vodič, a koordinovať, kedy možno presúvať zodpovednosť medzi človekom a strojom.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá