Image
14.10.2015 0 Comments

Toyota testuje autonómne vozidlo vybavené umelou inteligenciou

Toyota síce nie je prvý výrobca automobilov, ktorý vytvoril autonómne vozidlo, ale chce sa odlíšiť aspoň prístupom k automatizovanému riadeniu. V súčasnosti v uliciach Tokia testuje prototyp, ktorý má preukázať jej odlišnú filozofiu.

Vozidlo nazvané Highway Teammate je vlastne modifikovaný Lexus GS a ide o prvý výsledok spolupráce Toyoty s MIT a Stanfordovou univerzitou na využití umelej inteligencie. Podľa vyjadrenia automobilky by testovaná technológia mohla byť pripravená do výroby v roku 2020.

toyota_highway_teammate.jpg

Automobil bol vyskúšaný na tokijskej Shuto Expressway, pričom testy sa zamerali najmä na vjazd na diaľnicu a výjazd z nej, ako aj na zmenu jazdných pruhov. Vodič sa môže prepnúť do automatizovaného režimu až po prejazde bránou mýta. Vozidlo používa na orientáciu podrobné mapy a vlastné senzory a sleduje všetko dianie okolo seba. Má zabudované mikrovlnné radary, kamery a laserové radary (LIDAR).


Zatiaľ čo iní výrobcovia pri propagácii svojich autonómnych vozidiel vyzdvihujú najmä odbremenenie vodiča, Toyota kladie dôraz na partnerstvo medzi človekom a strojom. Nemá v úmysle vytvoriť úplne autonómny automobil, ale vozidlo vybavené inteligentnými systémami na pomoc vodičom. Plnoautomatizované autá sú vraj len pre tých, ktorí nemôžu riadiť, napr. pre starších ľudí a osoby so zdravotným postihnutím.

Koncepcia Mobility Teammate (voľne možno preložiť ako mobilný spoluhráč) je podľa Toyoty možná. Vyžaduje si však pokrok v oblasti umelej inteligencie, zatiaľ sa musia samostatne jazdiace autá spoliehať na vopred naprogramované odpovede ponúkané softvérom napísaným ľuďmi.


Konkrétne Toyota pracuje na troch druhoch automobilovej „inteligencie". Prvá oblasť zahŕňa schopnosť rozpoznať situáciu a prijímať rozhodnutia, druhá komunikáciu s inými vozidlami a infraštruktúrou a do tretej patria interakcie s vodičom, napr. schopnosť rozpoznať, v akom stave je vodič, a koordinovať, kedy možno presúvať zodpovednosť medzi človekom a strojom.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá