Image
22.3.2016 0 Comments

Toyota predstavila 4. generáciu hybridu Prius so spotrebou 3 l/100 km

Asi najväčším prekvapením na výstave Amper Motion bolo predstavenie 4. generácie populárneho hybridu Toyota Prius. Nový Prius bol prvýkrát prezentovaný minulý rok v septembri v Las Vegas a odvtedy jeho priaznivci netrpezlivo očakávali jeho uvedenie na náš trh. Treba pripomenúť, že Prius bol vôbec prvým hybridným automobilom na svete a jeho 1. generácia bola predstavená v Japonsku už v roku 1997. Na európsky trh sa dostala až 2. generácia v roku 2000. Najúspešnejšia bola zatiaľ 3. Generácia, uvedená na trh v roku 2009, ktorá dostala v roku 2012 facelift. O obľúbenosti vozidiel Prius svedčí aj fakt, že do polovice minulého roku sa dovedna predalo 3,5 milióna kusov.

Nový model prichádza s kompletne prepracovaným dizajnom exteriéru aj interiéru, novým podvozkom, novým hybridným systémom so spaľovacím motorom s lepšou tepelnou účinnosťou a akumulátorom s menšími rozmermi, ktorý je teraz uložený pod zadnými sedadlami, takže vôbec nezasahuje do priestoru kufra. Lepším tvarovaním karosérie a ďalšími úpravami sa podarilo dosiahnuť hodnotu súčiniteľa odporu iba Cx 2,4. Hybridný systém bol celý zmenšený a zoptimalizovaný, dostal aj nový softvér, ktorý má zabezpečiť lepšie reakcie na plynový pedál a hladší beh pri akcelerácii. Prístrojový panel palubnej dosky je vybavený dvojicou farebných 4,2" displejov TFT a centrálnym displejom multimediálneho systému Toyota Touch 2.

Vo výbave sú najmodernejšie bezpečnostné systémy, ako je adaptívny tempomat, prednárazový bezpečnostný systém, sledovanie chodcov, inteligentný parkovací asistent s funkciou bezpečného cúvania z parkovacieho miesta, keď vďaka rohovým senzorom stráži premávku za vozidlom, sledovanie pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, sledovanie mŕtveho uhla aj automatické prepínanie svetiel. Inteligentná dvojzónová klimatizácia sleduje obsadenie zadných sedadiel a v prípade, že sú prázdne, sústredí výkon iba na predné. K dispozícii je ozvučenie JBL aj zabudované bezdrôtové nabíjanie pre mobily so štandardom Qi.

Modernizácie sa dočkal aj priehľadový displej (HUD), ktorý teraz premieta údaje na čelné sklo farebne. Podľa nastavenia zobrazuje údaje o rýchlosti a stave hybridného systému, adaptívneho tempomatu, navigácie a rozpoznávania značiek. Nové je aj elektrické riadenie, ktoré sa teraz prispôsobuje rozmeru použitých pneumatík. Zaujímavé je, že ako prvý z Priusov môže nový model ťahať aj príves, a to nebrzdený a s hmotnosťou do 725 kg.

Výrobca udáva kombinovaný výkon hybridného systému 122 koní/90 kW a spotrebu 3 l/100 km. Podľa informácií v stánku by sa mal v ČR začať predaj v priebehu niekoľkých týždňov, podobný termín predpokladáme aj pre SR. Ceny sme sa zatiaľ nedozvedeli.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá