Image
22.3.2016 0 Comments

Toyota predstavila 4. generáciu hybridu Prius so spotrebou 3 l/100 km

Asi najväčším prekvapením na výstave Amper Motion bolo predstavenie 4. generácie populárneho hybridu Toyota Prius. Nový Prius bol prvýkrát prezentovaný minulý rok v septembri v Las Vegas a odvtedy jeho priaznivci netrpezlivo očakávali jeho uvedenie na náš trh. Treba pripomenúť, že Prius bol vôbec prvým hybridným automobilom na svete a jeho 1. generácia bola predstavená v Japonsku už v roku 1997. Na európsky trh sa dostala až 2. generácia v roku 2000. Najúspešnejšia bola zatiaľ 3. Generácia, uvedená na trh v roku 2009, ktorá dostala v roku 2012 facelift. O obľúbenosti vozidiel Prius svedčí aj fakt, že do polovice minulého roku sa dovedna predalo 3,5 milióna kusov.

Nový model prichádza s kompletne prepracovaným dizajnom exteriéru aj interiéru, novým podvozkom, novým hybridným systémom so spaľovacím motorom s lepšou tepelnou účinnosťou a akumulátorom s menšími rozmermi, ktorý je teraz uložený pod zadnými sedadlami, takže vôbec nezasahuje do priestoru kufra. Lepším tvarovaním karosérie a ďalšími úpravami sa podarilo dosiahnuť hodnotu súčiniteľa odporu iba Cx 2,4. Hybridný systém bol celý zmenšený a zoptimalizovaný, dostal aj nový softvér, ktorý má zabezpečiť lepšie reakcie na plynový pedál a hladší beh pri akcelerácii. Prístrojový panel palubnej dosky je vybavený dvojicou farebných 4,2" displejov TFT a centrálnym displejom multimediálneho systému Toyota Touch 2.

Vo výbave sú najmodernejšie bezpečnostné systémy, ako je adaptívny tempomat, prednárazový bezpečnostný systém, sledovanie chodcov, inteligentný parkovací asistent s funkciou bezpečného cúvania z parkovacieho miesta, keď vďaka rohovým senzorom stráži premávku za vozidlom, sledovanie pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, sledovanie mŕtveho uhla aj automatické prepínanie svetiel. Inteligentná dvojzónová klimatizácia sleduje obsadenie zadných sedadiel a v prípade, že sú prázdne, sústredí výkon iba na predné. K dispozícii je ozvučenie JBL aj zabudované bezdrôtové nabíjanie pre mobily so štandardom Qi.

Modernizácie sa dočkal aj priehľadový displej (HUD), ktorý teraz premieta údaje na čelné sklo farebne. Podľa nastavenia zobrazuje údaje o rýchlosti a stave hybridného systému, adaptívneho tempomatu, navigácie a rozpoznávania značiek. Nové je aj elektrické riadenie, ktoré sa teraz prispôsobuje rozmeru použitých pneumatík. Zaujímavé je, že ako prvý z Priusov môže nový model ťahať aj príves, a to nebrzdený a s hmotnosťou do 725 kg.

Výrobca udáva kombinovaný výkon hybridného systému 122 koní/90 kW a spotrebu 3 l/100 km. Podľa informácií v stánku by sa mal v ČR začať predaj v priebehu niekoľkých týždňov, podobný termín predpokladáme aj pre SR. Ceny sme sa zatiaľ nedozvedeli.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá